WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Актуальні проблеми реформування системи відшкодування ПДВ - Реферат

Актуальні проблеми реформування системи відшкодування ПДВ - Реферат

залучених під гарантії держави та бюджетних позичок.
На нашу думку, ця Постанова також суперечить діючому законодавству, принципу верховенства права, прийнятому в Україні, й видана Кабінетом Міністрів України без належних на те повноважень. Тому при вирішенні суперечок суди залишають поза увагою норми цієї Постанови, керуючись нормами закону.
У 2004 році Президент України видав Указ № 671/2004 "Про невідкладні заходи щодо підвищення ефективності справляння ПДВ", п. 9 якого було надано право органам Державної контрольно-ревізійної служби України проводити перевірки законності відшкодування ПДВ суб'єктам підприємницької діяльності, яким протягом 2003-2004 рр. було відшкодовано з Державного бюджету України більше 1 млн. грн. Однак згідно з чинним законодавством питання справляння податків входить в компетенцію лише податкових органів, що надало можливість суб'єктам підприємницької діяльності, яким були відшкодоване ПДВ, не допустити ревізорів Контрольно-ревізійної служби України до перевірок.
Таким чином, намагання Президента України та органів виконавчої влади власними нормативними документами покращити порядок відшкодування ПДВ не вирішили цієї проблеми.
Слід також зазначити, що поява бюджетного відшкодування мала як наслідок криміналізацію державних установ: органів Державного казначейства, податкової та митної служб, які іноді самі стають організаторами схем незаконного відшкодування ПДВ.
На нашу думку, правоохоронні органи не завжди своєчасно отримують інформацію щодо можливої протиправної діяльності суб'єктів господарської діяльності у сфері оподаткування, нерідко не володіють достатньою інформацією про вчинення або підготовку до вчинення таких злочинів, що перешкоджає оперативному вживання ними заходів щодо запобігання їх вчиненню, притягнення винних осіб до передбаченої законом відповідальності та відшкодування завданих збитків державі. Тому невипадково, що значна кількість кримінальних справ вказаної категорії (передусім за фактами незаконного відшкодування ПДВ) порушується із значним запізненням у часі за фактами вчинення злочинів [4].
На сьогодні все рівно спостерігається динаміка зростання активності роботи правоохоронних органів, насамперед підрозділів ДСБЕЗ МВС України щодо виявлення фактів незаконного відшкодування ПДВ, декриміналізації даної сфери: протягом поточного року викрито вже 344 злочини, тоді як у 2004 р. викрито лише 85 злочинів.
У причетності до вчинення злочинів встановлено 138 осіб (у 2004 р. - 54 (+ 6,7 %). Вивчення матеріалів перевірок свідчить про зростання кількості фактів привласнення бюджетних коштів шляхом незаконного відшкодування ПДВ в особливо великих розмірах. З 261 кримінальної справи, порушеної за фактом незаконного відшкодування ПДВ, 57 - зі збитками на суму понад 1 млн. грн. (21,8 %). Загальна сума збитків складає понад 1089,6 млн. грн. Забезпечено стягнення незаконно відшкодованого ПДВ на суму 208,3 млн. грн., у тому числі попереджено незаконне відшкодування ПДВ на суму 197,0 млн. грн., накладено арештів на суму 74,8 млн. грн. [5].
Статистика також свідчить про те, що більшість злочинів, пов'язаних з незаконним відшкодуванням ПДВ, вчинюються за участю службовців вищезазначених державних органів влади.
Яким же чином можна розв'язати проблему діючого механізму відшкодування ПДВ, зменшити бюджетну заборгованість по вказаному податку та захистити державний бюджет від злочинних посягань?
На думку А. Соколовської, необхідне створення резервного фонду відшкодування ПДВ, кошти якого не враховувалися б при плануванні державних видатків. Кошти фонду можуть направлятися на виконання державних зобов'язань з відшкодування лише в разі невиконання плану надходжень ПДВ до бюджету або перевищення фактичним обсягом вимог на відшкодування їх прогнозного обсягу [6]. Однак, можна погодитися з М.А. Науменко та виділити єдиний вихід із ситуації, що склалася, - це реформування системи справляння ПДВ, яке передбачає наступні кроки:
- заміна діючої 0 % ставки ПДВ на таку пільгу, як "звільнення від оподаткування ПДВ", що не погіршить рівень прибутковості справжніх підприємств експортерів та зробить недоцільним роботу експортерів фіктивних товарів, прибуток яких - незаконне бюджетне відшкодування;
- скасування бюджетного відшкодування як явища; якщо податковий кредит перевищує податкові зобов'язання звітного періоду, то така сума повинна бути зарахована в рахунок майбутніх платежів з ПДВ (виключно з ПДВ), що приведе до зменшення корумпованості органів Державного казначейства, органів податкової та митної служб, які задіяні в процесі відшкодування ПДВ. "Не чисті на руку" державні службовці не зможуть працювати лише за зарплатню, не отримуючи незаконні винагороди за безпідставне відшкодування ПДВ;
- скорочення діючої ставки ПДВ з 20 % до 10 % сприятиме зменшенню податкового тиску і, отже, зменшенню ухилення від оподаткування і збільшенню бази оподаткування.
Зниження ставки також вплине на сукупний попит через механізм цін. Оскільки ПДВ є нейтральним до різних товарних груп, його зниження рівномірно впливатиме на зниження цін, розширення споживання, сприятиме активізації підприємництва. Завдяки тому, що не так гостро стоятиме проблема відшкодування дебетового сальдо ПДВ, збільшиться обсяг оборотних коштів підприємств, а також поверне довіру суб'єктів підприємницької діяльності усіх форм власності до керівництва держави.
Якщо ж бюджетне відшкодування ПДВ не буде скасованим, то необхідно буде надати право на законодавчому рівні органам державної контрольно-ревізійної служби України спільно з МВС України та Генеральною прокуратурою України проводити перевірки законності заявлених до відшкодування сум ПДВ суб'єктам господарської діяльності, а також заборонити податковим та органам державної реєстрації зняття з обліку суб'єктів підприємницької діяльності, яким відшкодовувалися значні суми ПДВ без проведення перевірок визначеними вище органами, що надасть можливість правоохоронним органам вжити заходів щодо запобігання вчиненню злочинів зазначеної категорії, притягнення винних осіб до передбаченої законом відповідальності та відшкодування завданих збитків державі.
Зазначені пропозиції не є аксіомою, а лише спробою конкретизувати той напрям реформування ПДВ, який, на нашу думку, може стати кроком до реального удосконалення податку, створення такої його моделі, яка була б ефективною у специфічних умовах України [6].
Список використаних джерел
1. Данілов О.Д. Податок на додану вартість // Навч. посіб., - К., 2003. - 254 с.
2. Науменко М.А. Реформування системи ПДВ // Актуальні проблеми економіки. - 2005. - № 3.
3. Хухаленко П.Т., Шарабутов І.В., Майже детективні історії про ПДВ // Фінансовий контроль. - 2005. - № 1.
4. Корнякова Т.В. Податок надодану вартість: актуальні питання // Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика), 2004. - № 9.
5. Довідка ДДСБЕЗ МВС України "Про стан протидії злочинам, пов'язаним з незаконним відшкодуванням податку на додану вартість за 10 місяців 2005 року".
6. Соколовська А. Проблеми реформування податку на додану вартість в Україні // Фінанси, податки, кредит, 2004. - № 4.

 
 

Цікаве

Загрузка...