WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Актуальні питання боротьби з міжнародним морським піратством - Реферат

Актуальні питання боротьби з міжнародним морським піратством - Реферат

(тероризм); "яхтне", наприклад у Гонконгу; а також інше (наприклад, стосовно біженців у 70-80-х роках з В'єтнаму через Таїландську затоку) [2, с. 385].
За даними уряду США, прямі фінансові збитки від піратства у відкритому морі оцінюються в середньому у 450 млн. доларів щороку.
Згідно зі статистичними даними, нападу зазнають практично всі види суден: танкери (25 %), суховантажі (23 %), рибацькі судна (16 %), балкари (11 %), контейнеровози (11 %), яхти та інші судна (12 %) [3, с. 13].
Доповідь Аналітичного центру з проблем піратства Міжнародного морського бюро свідчить про активізацію діяльності піратів останніми роками. Якщо у 1999 році у світі було зареєстровано 300 випадків піратства, що в 3 рази більше, ніж у 1991 році, то у 2000 році їх зафіксовано вже 469, у 2001 - 263. При цьому, за оцінками спеціалістів, відомим стає лише кожний третій випадок піратства. Існує тенденція до зростанняжорстокості піратів і, відповідно, - кількості загиблих. Так, якщо у 1994 році не загинув жоден з членів екіпажу суден, то у 1995-1996 рр. - 26, у 1997 р. - 51 [4, с. 5].
Географічно найбільш небезпечними вважаються води Південної та Центральної Америки (Карибське море, Костра-Ріка, Бразилія, Колумбія), західне та східне узбережжя Африки (район Гвінейської затоки, територіальні води Нігерії, Анголи та Сомалі), райони Південно-Східної Азії та Азіатсько-Тихоокеанський регіон.
У Китаї, Сомалі, на Філіппінах та Сьєрра-Леоне піратство має певною мірою скриту підтримку з боку влади:
- в Китаї - внаслідок неофіційної регіональної експансії країни та бажання влади затвердити територіальний суверенітет Китаю в спірних районах, багатих на мінералі ресурси, в тому числі - на нафту і природний газ;
- на Філіппінах - не в останню чергу через злидарські заробітки морських офіцерів, які займаються рекетом;
- у Сомалі, де з 1991 року фактично відсутній центральний уряд, піратством відверто займається служба берегової охорони і торговельні судна змушені триматися не ближче ніж за 50 миль від узбережжя країни;
- усередині 90-их років рибалки Сьєрра-Леоне, Сенегалу, Гвінея-Бісау, Іспанії, Португалії й Південної Кореї не раз оголошували страйк через піратські напади в районі узбережжя цієї країни [5, с. 17].
Особливо вирізняється Азіатсько-Тихоокеанський регіон, де в 90-их роках відбулося більш 2/3 актів піратства у світі. Примітно, що після 17 інцидентів піратства проти російських суден у 1992 році усередині 1993 року була розгорнута група бойових кораблів ВМФ Росії з метою захисту судноплавства.
Одним із найвідоміших випадків піратства стало захоплення у вересні 1995 року 30 піратами торгового судна "Ганна Сьерра" при переході з Таїланду до Філіппін. Судно перевозило 12 тис. т цукру загальною вартістю 5 млн. дол. США. Екіпаж був залишений у відкритому морі на рятувальних шлюпках у 60 милях від В'єтнаму і через 3 години підібраний в'єтнамськими рибальськими судами. Судно "Ганна Сьерра" було виявлено 8 жовтня в китайському порту Бейхай з назвою "Арктик Си", нібито зареєстроване в Гондурасу. Екіпаж судна у складі 12 осіб з індонезійськими і малайзійськими паспортами був фактично безкарно звільнений китайською владою [6, с. 2].
Як свідчить аналіз, основні проблеми в боротьбі з піратством полягають у:
- ресурсних (фінансових) утрудненнях більшості прибережних держав третього світу;
- нездатності уряду цих країн вплинути на ситуацію;
- неможливості постійного перекриття районів піратства наявною кількістю кораблів, катерів і літальних апаратів (патрулювання на сьогодні залишається одним з найбільш ефективних заходів у боротьбі з піратством);
- наданні прибережними державами та судовласницькими компаніями хибної статистичної й іншої інформації про напади на судна;
- неузгодженості правових норм і актів, що визначають режим прибережних районів та ін.
В Азіатсько-Тихоокеанському регіоні піратство характеризується тим, що більшість актів відбувається в районах міжнародних проток - Малаккского і Сінгапурського (щороку тут проходить більше 30 тис. а щодня від 200 до 600 судів, близько половини з них - танкери), у межах територіальних або вод архіпелагів Малайзії Індонезії чи Сінгапуру. Значна кількість нападів на судна також здійснюється в районах спірної юрисдикції, особливо в Південно-Китайському морі. Ця обставина значно ускладнює боротьбу з піратством.
У динаміці загальної кількості випадків нападу на судна в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні наявні є наступні закономірності:
- 1990-1992 рр. - сплеск кількості нападів на судна;
- 1992-1994 рр. - зниження кількості актів піратства після введення спільних міждержавних заходів у районах міжнародних проток (Малаккській і Сінгапурській) з одночасним переміщенням районів активного піратства до зони Гонконг-Лузон (Філіппіни) - острову Хайнань і Південно-Китайського і Східно-Китайського морів;
- 1995-2001 рр. - черговий сплеск кількості випадків піратських нападів у районі міжнародних проток як наслідок економічної і політичної нестабільності в Індонезії. Якщо в 1999 році у Малаккській протоці було відзначено тільки 2 випадки нападу на судна, то в 2000 році - вже 75.
У Південно-Китайському і Східно-Китайському морях, особливо в районі о. Сенкаку, піратська активність обумовлена здебільшого тим, що під виглядом боротьби з контрабандою наркотиків китайська морська поліція займалася грабежем, видаючи цей факт за справу рук піратів. Як приклад, можна навести випадок із затримкою в морі й приведенням в один з китайських портів сінгапурського судна "Hye Mieko" китайською митною службою. Весь вантаж судна - (сигарети) був вилучений під видом контрабанди і проданий [7, с. 6].
Протягом 1992-1994 років у Південно-Китайському морі, за даними влади Гонконгу, було здійснено близько 90 нападів на судна, з них 47 - кораблями і катерами китайської берегової охорони, митної служби і ВМС КНР. У цілому ж, у 90-их роках, за статистичними даними, щороку в Південно-Китайському морі відбувалося в середньому 20-25 інцидентів (у тому числі із застосуванням зброї), пов'язаних

 
 

Цікаве

Загрузка...