WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Актуальні питання боротьби з міжнародним морським піратством - Реферат

Актуальні питання боротьби з міжнародним морським піратством - Реферат


Реферат
на тему:
Актуальні питання боротьби з міжнародним морським піратством
Ситуація із захопленням 18 жовтня 2005 року в територіальних водах Сомалі ліберійського судна "Panagia" з українським екіпажем на борту продемонструвала ще одну з найважливіших проблем, яка в даний час постає перед Україною - захист власних громадян за кордоном*. Випадок захоплення "Панагії" є першим для українських державних органів випробуванням в цьому контексті, але, на жаль, далеко не останнім. Підтвердженням цьому хоча б є те, що простори світового океану борознять навіть не сотні, а тисячі українських екіпажів на судах будь-яких держав світу. Так склалося, що вкрай важка для моряків соціально-економічна ситуація в рідній країні, розвал Чорноморського морського пароплавства змусили українців все частіше шукати заробітків на кораблях під прапорами більш розвинених держав світу. Саме тому наші громадяни стали об'єктом протиправних посягань, які, на жаль, так часто трапляються на морі.
З цього часу для української правової науки та правоохоронної практики актуальним постало питання вивчення правових основ боротьби з піратством та розробка алгоритму дій компетентних органів держави у разі піратського захоплення у майбутньому українських громадян за кордоном. Відсутність вказаних розробок в Україні була відчутна відразу з того моменту, коли керівництво держави прийняло рішення за будь-яких обставин захистити українських моряків, які потрапили у піратський полон: бракувало інформації щодо правомірності силових дій українських державних органів на території іншої держави, невідомою була практика боротьби з піратством, некоординованими дії державних органів України. Першими кроками в напрямі термінового вивчення ситуації та прийняття заходів реагування були такі: створення робочої групи у складі керівників міністерств і відомств під головуванням Секретаря Ради національної безпеки і оброни України А. Кінаха, узагальнення практики останніх піратських захоплень у світі та практичні шляхи вирішення вказаних ситуацій. На базі Апарату Ради національної безпеки і оборони був створений оперативний штаб з вирішення ситуації, представники якого брали участь у перемовинах з піратами, контактували з міжнародними організаціями та спецслужбами іноземних країн.
Зазначений вище аналіз, який був проведений в тому числі й автором цієї статті як одним з учасників подій з визволення українських моряків, засвідчив низку жахливих для практики судноплавства, незрозумілих з точки зору міжнародного права та необхідності підтримання міжнародної безпеки фактів. Так, наприклад, судновласники не завжди зацікавлені в поверненні моряків і судна, оскільки в багатьох випадках їм набагато вигідніше отримати страховку за корабель, вантаж і команду, аніж безпосередньо та довгий час займатися виснажливим як з моральної, так і матеріальної точки зору процесом перемовин з піратами. Ситуацію ускладнює також і те, що чинними страховими угодами не передбачено і не може бути передбачено такого страхового випадку, як захоплення судна піратами. Страхова компанія, у випадку піратства, прагне відразу відмежуватися від вирішення ситуації, а тим більше від виплати коштів піратам, бажаючи не заплямувати власної репутації.
Ще один приклад. Відразу після звернення українських державних органів по допомогу в процесі визволення судна до Міжнародного морського бюро, його Директор заявив, що має достатньо обмежені засоби для впливу на вказану ситуацію, а досвід із захопленням суден біля узбережжя Сомалі показав, що за заручників доводиться платити викуп і перемовини зазвичай ведуть власники корабля. Під час перебування представників оперативного штабу з визволення моряків - співробітників Апарату Ради національної безпеки і оборони України в Лондоні (де знаходиться компанія-комерційний менеджер судна) з'ясувалося, що згідно з існуючою практикою державні органи не втручаються у вирішення ситуації з піратством і не вживають заходів з визволення моряків. Ситуація вирішується виключно шляхом перемовин з піратами, які ведуться від імені власників судна, і закінчується у всіх випадках виплатою викупу. При цьому представники судновласника, які ведуть переговори та здійснюють передачу грошей на території певних країн (серед яких і Велика Британії), фактично підпадають під дію законодавства щодо фінансування тероризму і можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності. Сам же факт піратського нападу не розцінюється міжнародним співтовариством як акт терористичної спрямованості, а, отже, спеціальні процедури співробітництва країн у цьому випадку відсутні. Тільки після спроби захоплення 5 листопада 2005 року американського пасажирського лайнеру "Seabourn Spirit", на борту якого знаходились майже 600 туристів ("Panagia" у цей момент як раз знаходилася у полоні), світове співтовариство та США стали активно просувати ідею визнання піратства актом терористичної спрямованості. Проте, останні міжнародно-правові документи, прийняті відповідними організаціями ООН, не реалізували цієї ідеї, і більш того, на жодний крок не зрушили уперед процес створення міжнародних правих процедур боротьби з піратством.
Наведені та інші факти яскраво свідчать про необхідність створення в державі механізму вирішення подібних ситуацій у майбутньому, налагодження процедур міждержавної взаємодії та ініціювання Україною вдосконалення системи чинного міжнародного морського права.
Іноземні експерти вважають проблему піратства серйозною та достатньою для необхідності безпосереднього впливу на світову безпеку і такою, яка потребує адекватного розвитку рівня регіонального співробітництва в цій сфері. Так, в одній з доповідей міжвідомчої робочої групи американського уряду відзначається, що піратство є загрозою найбільш важливим торговим морським комунікаціям у світі й створює перешкоди в розвитку вільної торгівлі внаслідок неминучого підвищення страхових ставок, сприяє виникненню і збільшенню напруженості між прибережними державами [1, с. 8].
Експерти розрізняють економічне піратство проти судноплавства; політично мотивоване

 
 

Цікаве

Загрузка...