WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Інформатизація правоохоронних органів України: проблеми та шляхи їх розв’язання - Реферат

Інформатизація правоохоронних органів України: проблеми та шляхи їх розв’язання - Реферат


Реферат
на тему:
Інформатизація правоохоронних органів України: проблеми та шляхи їх розв'язання
У Посланні Президента України до Верховної Ради визначено основний вектор розвитку нашої держави найближчими роками - інтеграцію до Європейської спільноти. Однією з найважливіших ознак цього суспільства є широке використання у всіх сферах суспільної діяльності як у державному, так і приватному секторах, переваг новітніх інформаційних технологій.
В Україні після певного зниження темпів інформатизації у 90-х роках сьогодні значно активніше почалося впровадження інформаційних технологій у різні галузі народного господарства. Динаміка соціальних процесів, необхідність використання значних обсягів інформації об'єктивно передбачають запровадження комп'ютерної техніки і в правоохоронну діяльність. Переваги нових інформаційних технологій широко використовуються для підвищення ефективності боротьби зі злочинністю та її профілактики з метою розбудови правової демократичної держави [1].
Вперше про важливість застосування нових методів боротьби зі злочинністю, заснованих на досягненні науково-технічного прогресу, було наголошено на V Конгресі Організації Об'єднаних Націй з попередження злочинності. На VI Конгресі 1980 року - вже рекомендовано всім державам активізувати свої зусилля щодо удосконалення систем збору інформації, у тому числі статистичної, з метою вивчення проблеми злочинності та функціонування систем правосуддя.
Інформатизація у правоохоронних органах України має певну практику та історію [2]. За допомогою комп'ютерів швидко опрацьовуються, передаються і зберігаються великі обсяги інформації, значно покращується якість управління, а головне, більш раціонально використовується час, працівники вивільняються від рутинних операцій, уможливлюється виконання творчої роботи.
Інформаційні системи у правоохоронних органах за своїм призначенням умовно можна розділити на забезпечуючі (автоматизовані системи фінансових підрозділів, кадрів, матеріально-технічного забезпечення, електронного документообігу тощо) і функціональні, які випливають безпосередньо із завдань, покладених на практичні підрозділи. Адже успішна боротьба зі злочинністю потребує, щоб правоохоронні органи мали вірогідну інформацію про об'єкти, які потрапили у сферу кримінально-процесуальної та оперативної діяльності. Чим більше інформації має у своєму розпорядженні слідство про особу, об'єкти й обставини вчиненого злочину, тим швидше його можна розкрити. Від якісної та своєчасної інформації залежить і точність оцінки оперативної обстановки, і добротність управлінських рішень, і спрямованість планування оперативно-розшукових заходів, і чіткість постановки завдань виконавцям.
Наприклад, у МВС України функціонують такі інформаційні підсистеми: "ІБД", "Розшук", "ОДК", "Пізнання", "Наркобізнес", "Арсенал".
Інформаційна підсистема "ІБД" містить інформацію про осіб криміногенних категорій (особливо небезпечні рецидивісти, "гастролери", оголошені у міждержавний розшук, бродяги), нерозкриті тяжкі злочини, викрадену, вилучену, знайдену зброю, номерні речі, викрадені в Україні та країнах СНД транспортні засоби.
Обробка запитів по масивах "ІБД-центр" надає можливість отримати інформацію про осіб за їх характерними прикметами, способом вчинення злочинів, про нерозкриті злочини, вчинені в аналогічний спосіб.
Передбачається поєднання обліків зареєстрованого та викраденого транспорту, що дозволить виявляти викрадений в Україні та країнах СНД транспорт на етапі реєстрації, підвищити достовірність масивів та надавати на запити ОВС більш повну інформацію.
В ІПС "Розшук" опрацьовується інформація про осіб, оголошених у регіональний, державний та міждержавний розшук. Інформація каналами електронної пошти надходить до УОІ, узагальнюється розсилається в управління (відділення) оперативної інформації ГУ УМВС України. Отже, кожна інформаційна служба областей України має загальний масив інформації про осіб, оголошених у розшук. Головне завдання ІПС "Розшук" - обробка інформації та встановлення осіб, що оголошені у розшук.
Інформаційна підсистема оперативно-довідкової інформації "ОДК" призначена для обробки, накопичення інформації про судимості осіб.
В ІПС "Пізнання" опрацьовується інформація про безвісти зниклих осіб, невідомих хворих, дітей (які не можуть повідомити інформацію про себе) та про невпізнані трупи громадян. Головне завдання ІПС "Пізнання" - встановлення особи невпізнаних трупів громадян та невідомих хворих, дітей за описом їх прикмет та фотозображень, розшук безвісти зниклих осіб.
Міжвідомчий банк даних (МБД) "Наркобізнес" використовується для обробки, накопичення та аналізу інформації про осіб та злочини, пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів. Інформація МБД "Наркобізнес" використовується при розкритті та розслідуванні злочинів, пов'язаних з наркоманією та наркобізнесом.
В ІПС "Арсенал" ведеться єдиний номерний облік зброї (мисливської, спортивної, газової), яка знаходиться у користуванні громадян та організацій, табельної зброї в системі МВС. За допомогою інформації ІПС "Арсенал" встановлюється за номерами зброї її належність, контролюється переміщення зброї від одного власника до іншого.
Останнім часом спостерігаються процеси інтеграції існуючих інформаційних систем в єдині інформаційні комплекси. Зокрема, в МВС України для інформаційно-аналітичного забезпечення органів і підрозділів та галузевих служб планується створення інтегрованої інформаційно-аналітичної системи органів внутрішніх справ (ІІПС ОВС). Зокрема, Інтегрована інформаційно-пошукова система центрального рівня складається з інформаційних обліків про:
зареєстровані в КОЗП заяви про контрольні злочини та події;
порушені кримінальні справи та прийняті по них рішення;
осіб, які підлягають обліку органами внутрішніх справ відповідно до визначених категорій (з відцифрованими зображеннями);
безвісти зниклих осіб та невпізнані трупи громадян, невідомих хворих (підсистема "Пізнання");
адміністративні правопорушення стосовно окремих статей КУпАП;
викрадену, втрачену, вилучену з незаконного обігу, добровільно здану та знайдену зброю;
викрадені транспортні засоби;
викрадені, вилучені номерні речі та предмети, які мають історичну та культурну цінність;
зареєстровану зброю в системі МВС;
втрачені паспорти, особисті документи;
відбитки пальцевих візерунків підоблікових осіб.
Зазначена інтегрована система дозволить забезпечити якісно новий рівень обробки та представлення інформації

 
 

Цікаве

Загрузка...