WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → “Тіньова” економіка та її вплив на криміногенну ситуацію в Україні: оцінка, тенденції, проблеми - Реферат

“Тіньова” економіка та її вплив на криміногенну ситуацію в Україні: оцінка, тенденції, проблеми - Реферат

України, стрімко зросла кількість злочинів та протиправних проявів при приватизації основних фондів та майна, перерозподілі прав власності переробних підприємств, ремонтно-технічних, транспортних та будівельних організацій АПК. Практично у всіх регіонах країни виявлено і задокументовано численні порушення з боку посадових осіб та керівників місцевих владних органів при приватизації.
Так, у лютому 2002 року прокуратурою Святошинського району м. Києва порушено кримінальну справу відносно злочинної групи у складі директора та головного бухгалтера ЗАТ "Аграрник", які, зловживаючи посадовим становищем, протягом 1997 - 2001 рр. шляхом незаконного залучення та використання майнових сертифікатів придбали пакети акцій 87 підприємств на загальну суму 33 млн грн та у подальшому обернули їх на свою користь.
За час дії Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" від 3 грудня 1999 р. лише органами МВС було викрито понад 16 тис. корисливих злочинів, з яких - 6,1 тис. розкрадань (38,2 %), вчинених посадовими та матеріально-відповідальними особами, 6,5 тис. посадових злочинів (40,6 %).
Зростає кількість корисливих злочинів, які скоюють керівники сільгосппідприємств. У 1991 році до кримінальної відповідальності було притягнуто лише 96 керівників сільгосппідприємств, у 1995 - 584, а у 2000 - вже 764. У процесі приватизації об'єктів АПК у 2000 р. було викрито злочинів майже у 2 рази більше, ніж у 1999 р.
У першому півріччі 2002 року в агропромисловому комплексі викрито більше 3,6 тис. корисливих злочинів. Серед них - привласнення, розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (0,8 тис.). До кримінальної відповідальності притягнуто 1,63 тис. осіб, з яких 198 - керівники підприємств. Сума матеріальних збитків становить понад 33 млн грн.
На особливу увагу заслуговує переробна галузь АПК, де активно застосовуються механізми виготовлення необлікованої "тіньової" продукції, зокрема, спирту, лікеро-горілчаних виробів.
Динаміка легального виробництва горілки та лікеро-горілчаних виробів свідчить про падіння обсягів виробництва. Якщо у 1999 році їх виробництво складало 21 млн дал, то у 2000 р. - 19,3 млн дал, а у 2001 р., за даними Держдепартаменту продовольства Міністерства аграрної політики України, виробництво горілки та лікеро-горілчаних виробів зменшилося на 19 % - до 15,3 млн дал.
У 2001 році втрати бюджету від зменшення виробництва горілки та лікеро-горілчаних виробів склали понад 600 млн грн. У поточному році згідно з прогнозами фахівців виробництво горілки зменшиться ще на 10 % від рівня минулого року.
Виходячи з оцінок експертів, потреби українського ринку у горілчаних напоях оцінюються у 30 - 35 млн дал на рік, з яких 50 % - становить "тіньовий" ринок.
Згідно з бюджетом на 2002 рік планується зібрати 2,542 млрд грн акцизних зборів з товарів, вироблених в Україні, та 676 млн грн - за імпортовані товари.
Таким чином, у 2002 році за рахунок падіння легального виробництва лікеро-горілчаних виробів і завдяки збільшенню виробництва у "тіньовому" секторі зменшиться сума акцизних зборів і держава недоотримує близько 3 млрд грн.
Одним із головних джерел "живлення тіньової" економіки є криміналізація суб'єктів господарської діяльності паливно-енергетичного комплексу (ПЕК), насамперед тих, що займаються постачанням і реалізацією газу, нафти та нафтопродуктів, вугілля й електроенергії.
Органами внутрішніх справ України за період 2000 - 2001 рр. було виявлено у галузях ПЕК понад 11,6 тис. злочинів. Більшість злочинів - 5,05 тис. - вчинено на підприємствах і в організаціях електроенергетики; 3,35 тис. - у паливній; 2,2 тис. - у вугільній; понад 1 тис. - у нафтопереробній та газовій промисловості.
У травні 2002 року в Хмельницькій області порушено кримінальну справу відносно посадових осіб ДП НАЕК "Енергоатом" ВП Хмельницької АЕС, які, зловживаючи службовим становищем, протягом 1996 - 1998 рр. безпідставно відпустили для МП "Дорзвіл" та ТОВ "Асгард" товарно-матеріальні цінності на суму 4 млн 162 тис. грн, чим завдали значних збитків Хмельницькій АЕС.
Керівники і матеріально-відповідальні особи суб'єктів господарювання застосовують різні механізми протиправної фінансово-господарської діяльності з метою особистого збагачення, отримання неконтрольованих державою доходів, вивезення за межі країни матеріальних цінностей.
На первинному етапі становлення ринкової економіки змінюються внутрішні та зовнішні форми й принципи формування зовнішньої торгівлі. Лібералізація зовнішньоекономічних зв'язків сприяла появі різних суб'єктів господарювання з правом виходу на зовнішній ринок [3].
Контрабанда є домінуючою складовою "тіньової" економіки, саме вона дозволяє уникати сплати митних платежів, одержувати від злочинної діяльності максимальний прибуток, переказувати грошові кошти на рахунки в іноземні банки та у такий спосіб накопичувати капітал.
Контрабанда нерозривно пов'язана з корупцією в органах влади, управління, правоохоронних органах, банківських структурах тощо та суттєво впливає на стан "тіньової" економіки в країні. Вона завдає збитків економіці держави, встановленому правопорядку в галузі міжнародної торгівлі, порушує державний суверенітет.
Протягом 1999 - 2001 років у 1,6 рази зросла кількість затриманих товарів, що незаконно переміщувалися через кордон, а вартість затриманих товарів - у 2,1 рази. Зросли обсяги затриманих прикордонниками товарів, зокрема, горілчаних виробів - у 3 рази, цукру - у 2,4 рази, тютюнових виробів - у 1,9 рази, пально-мастильних матеріалів - у 1,4 рази.
Контрабандисти активізували свою діяльність практично на всіх ділянках кордону. Таке становище є наслідком, перш за все, "прозорості" 4 579 км кордону, що становить 55,7 % від усієї довжини державного кордону України, а також приблизно 1 500 доріг, що зв'язують нашу країну із суміжними державами на півночі, сході та південному заході, з яких лише 98 - забезпечено всім необхідним обладнанням у митному відношенні. А звідси - намагання криміналітету використати цю ситуацію у своїх злочинних цілях.
Найбільш вразливими ділянками контрабандної діяльності щодо переміщення товарів є такі: українсько-російська - 37,9 % всієї затриманої контрабанди; українсько-молдовська - 18,6 %; морська - 9,3 %; українсько-білоруська - 8,7 %; українсько-польська - 6,8 %; українсько-румунська ділянки державного кордону - 6,5 %.
Починаючи з 1994 року, контрабандні операції з підакцизними товарами посіли перше місце серед інших видів контрабанди. Злочини вчиняються шляхом ввезення підакцизних товарів на митну територію України під виглядом транзиту з подальшим незаконним відчуженням без сплати митних та інших зборів з використанням митних документів.
Тільки за 2000 - 2001 роки митниками Українивиявлено 2,5 тис. випадків незаконного переміщення через митний кордон України спирту на суму понад 11 млн грн та 1,25 тис. випадків переміщення горілчаних виробів на суму більше 500 тис. грн.
У структурі предметів "тіньової" економіки необхідно виділити автотранспорті

 
 

Цікаве

Загрузка...