WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → “За” і “проти” сучасних пошукових технологій у дослідженні наркотичних проблем неповнолітніх України - Реферат

“За” і “проти” сучасних пошукових технологій у дослідженні наркотичних проблем неповнолітніх України - Реферат

наркотичних засобів,пов'язаних із незаконним виробництвом, виготовленням, придбанням, зберіганням, перевезенням, пересиланням чи збутом (ст. 307 чинного КК України, в якій кваліфікованим видом злочину визначено вчинення його із залученням неповнолітнього, тобто, фактичне втягнення останнього дорослою особою шляхом психічного, фізичного впливу або в інший спосіб у незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотиків), яких за 2001 рік було зареєстровано 47,8 тис., або на 5 % більше, ніж за 2000 рік (45,6 тис. злочинів, відповідно).
У Доповіді про стан злочинності та корупції в Україні, основні напрями та результати боротьби з ними у 2002 році Координаційного комітету по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю при Президентові України за одну з гострих проблем, що суттєво впливає на розвиток криміногенної ситуації в Україні, визначено постійне зростання кількості злочинів у сфері обігу наркотиків. У 2002 році їх зареєстровано 58,1 тис., що на 21,4 % більше, ніж у 2001 році. Операції з наркотиками залишаються найприбутковішим кримінальним бізнесом. За експертними оцінками, річний обіг на вітчизняному наркоринку сягає 1 млрд грн.
Згідно з Оцінкою криміногенної ситуації в Україні у 2002 році та прогнозом її розвитку на 2003 рік Координаційного комітету по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю при Президентові України зростатиме рівень злочинів, пов'язаних з наркотиками та психотропними речовинами, про що свідчать такі дані: лише за 8 місяців 2003 року близько 3900 осіб, з яких 239 - учні шкіл і ПТУ, 56 - студенти вузів і середніх навчальних закладів, 18 - іноземні громадяни, затримані за незаконні операції з наркотиками. За повідомленням Центру громадських зв'язків ГУ МВС України у м. Києві, за даний період виявлено 4733 факти незаконних операцій з наркотиками, з початку 2003 р. у м. Києві розкрили 50 наркопритонів, а також одну нарколабораторію. Як передає Інтерфакс-Україна, знешкоджено два організовані злочинні угруповання наркоділків - обидва на території Печерського району столиці! До кримінальної відповідальності притягнуто 1859 осіб, вилучено близько 410 кг наркотиків, по столиці перекрито 45 міжрегіональних каналів надходження наркотичної сировини, що поставлялася з сіл Київської, Чернігівської, Житомирської та Черкаської областей [5].
На сьогодні злочини у сфері обігу наркотичних засобів є найнебезпечнішими серед інших, тому що шляхом наркотичного інструментарію здійснюється біоцид громадян та винищується генофонд нації, страждають неповнолітні та молодь, які втягуються у немедичне вживання та нелегальне розповсюдження наркотиків [6].
Характерним є те, що, крім кількісного зростання злочинів, пов'язаних з наркотиками, спостерігаються їх якісні зміни. Злочинна наркодіяльність все більше набуває ознак кримінального бізнесу. Основними тенденціями її розвитку є серед інших використання мережі Інтернет для пропонування наркопослуг.
Зважаючи на величезний обсяг наркопроблем в Україні, пов'язаних із долею участі неповнолітніх у наркобізнесі та втягуванням їх до немедичної наркотизації, виникла потреба у проведенні аналізу різноманітних інформаційних джерел з метою з'ясування ситуації, що склалася з НОН серед неповнолітніх як найбільш уразливого соціального прошарку населення. Але варто зазначити, що інформаційний пласт - на паперових, магнітних і оптичних носіях, а також в мережі Інтернет із зазначеної проблематики є дуже великим, і досліднику самостійно, без використання "технології-помічниці", вкрай складно зорієнтуватися у тому валі інформації, яка стосується розглядуваних питань, не кажучи вже про структуризацію, систематизацію отриманих даних, їх глибинний текстовий аналіз і виведення на цій основі власної системи наукових поглядів щодо кола розглядуваних питань. "Люди шукають інформацію на більш чи менш відому їм тему, звертаючись до документальних репозитаріїв [7] - від лат.: 1) repositio - складання; repositorium - відкладені про запас, запаси [8]. Однак, вони не будуть, або просто не зможуть виразити запитом те, чого вони не знають, навіть маючи доступ до зібрання документів", - зауважив з цього приводу Джим Нісбет, віце-президент компанії SEMIO, яка є одним з провідних виробників систем "видобутку знань"[9, с. 76].
Ми проаналізували відібрані та класифіковані матеріали (як буде показано нижче) власними силами і засобами, керуючись методологією та інструментарієм соціологічного методу контент-аналізу документів [10], без використання продуктів програмного забезпечення різних компаній - таких як Text Mininq - технології глибинного аналізу тексту, саме того інструментарію, який дозволяє аналізувати великі обсяги інформації у пошуках тенденцій, шаблонів і взаємозв'язку, що в змозі допомогти у процесі прийняття стратегічних рішень. Це новий вид пошуку, який, на відміну від традиційних підходів, не лише знаходить списки документів і необхідних матеріалів, що формально відповідають запитам, а й допомагає розібратися з тією чи іншою науковою проблематикою. Процес осмисленого пошуку є далеко не тривіальним, часто-густо колекція документів містить лише натяк на необхідну інформацію. Необхідно мати потужні інтелектуальні можливості, щоб знайти потрібне. У назві технології слово "mininq" (видобуток руди) виступає як метафора знаходження глибоко "заритої" або прихованої інформації. ЦРУ нещодавно видало "План стратегічних інвестицій аналізу розвідтовариства", в якому розвідники визнають, що не використовували повною мірою можливості відкритих джерел, і тепер робота з ними має стати "вищим пріоритетом для інвестицій" [9, с. 77].
Людина поставила собі на службу телекомунікації та глобальні комп'ютерні мережі, але не передбачила можливостей вчинення злочинів у сфері даних технологій. Кількість злочинів, вчинюваних у кіберпросторі, зростає пропорційно до кількості користувачів комп'ютерних мереж, і, згідно з оцінками Інтерполу, темпи росту злочинності у глобальній мережі є найшвидкішими на планеті [11]. Існує також імовірність за допомогою програм обміну інформацією у реальному часі - через Інтернет-пейджингові програми (ICQ), чати або через форуми, здійснювати незаконні операції з наркотичними засобами, психотропними речовинами або їх аналогами в Інтернет, про що свідчать появи наукових публікацій, зокрема монографії професора Ю.В. Бауліна [12], в якій зазначаються сучасні тенденції у розвитку наркобізнесу, одна з яких проявляє себе через торгівлю наркотиками у кіберпросторі з координацією своєї злочинної діяльності, при цьому найбільшого розповсюдження набувають випадки використання глобальної мережі для укладання безконтактних операцій, що, на наш погляд, збільшує латентність.
Зрозуміло, що на Інтернет треба накинути "зашморг спостереження", але це вже не буде демократичним. На нашу думку, потрібне прийняття Закону України "Про моніторинг телекомунікацій" та підготовка до адекватного сприйняття перехоплень телекомунікацій

 
 

Цікаве

Загрузка...