WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → “За” і “проти” сучасних пошукових технологій у дослідженні наркотичних проблем неповнолітніх України - Реферат

“За” і “проти” сучасних пошукових технологій у дослідженні наркотичних проблем неповнолітніх України - Реферат


Реферат
на тему:
"За" і "проти" сучасних пошукових технологій у дослідженні наркотичних проблем неповнолітніх України
Актуальність дослідження першооснов проблеми наркоманії саме серед неповнолітніх та генетично пов'язаного з нею наркобізнесу, з'ясування рівня та "якості уваги" до неї з боку органів законодавчої, виконавчої та судової влади як нашої держави, так і країн СНД, а головне - визначення результативності такого інтересу: падіння чи, навпаки, підвищення рівня наркозалежних неповнолітніх, зниження або зростання кількості осіб даної вікової категорії, залучених до злочинної діяльності у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (НОН), зацікавленості науковців-кримінологів і ЗМІ, а також різних громадських об'єднань викликані зростаючим рівнем наркотизації населення України: реальна кількість лише опіатних наркоманів, за оцінками експертів МОЗ України, становить близько 220 тис. осіб, щорічне зростання захворюваності на наркоманію складає 12 %, з яких лише 27 % дорослі, 60 % - підлітки, а 13 % припадає на дітей у віці від 11 до 14 років згідно з інформацією для Міжнародного комітету з контролю за наркотиками (МККН) станом на вересень 2003 р.
Феномен наркобізнесу та наркоманії серед неповнолітніх в Україні пов'язаний, на наш погляд, з багатьма проблемами управлінського, соціального, медичного, правоохоронного, кримінологічного характеру, які необхідно постійно вирішувати. Зважаючи на змінний характер наркодіяльності, успішна протидія потребує, разом із системним державним підходом, координованих дій всіх суб'єктів боротьби, відповідного інформаційно-технічного забезпечення.
Факт прогресивного росту інформаційного обміну у середовищі наркобізнесу опосередковано підтверджується і низкою показників: стрімке зростання обсягу даних щодо суб'єктів наркобізнесу в інформаційних масивах органів внутрішніх справ, що викликані організованістю, мобільністю та динамічністю сучасного українського наркобізнесу, інтенсифікація якого відбувається також і через широке використання можливостей автоматичного міжміського та міжнародного, мобільного (сотового) зв'язку, пейджерів, електронної пошти (та інших можливостей мережі Інтернет), що у поєднанні із сучасними транспортними можливостями прискорює темпи незаконного обігу наркотиків [1].
Але, розглядаючи проблему лише в цій площині, нам загрожує однобічність суджень щодо використання суто наркобізнесом сучасних можливостей досягнень науково-технічного прогресу. Правоохоронні органи, на які покладене завдання протидії та профілактики, можуть отримати додаткові важелі для проведення оперативно-розшукових заходів, але сьогодні цьому заважає відсутність ухваленого Закону України "Про моніторинг телекомунікацій", згідно з Висновком на даний проект до № 4042 від 07.08.03, внесеного Кабінетом Міністрів України, моніторинг має здійснюватися виключно як захід ОРД, контррозвідувальної та розвідувальної діяльності, сприяючи правоохоронним органам у співпраці з операторами протидії злочинам, при вчиненні яких використовуються сучасні інформаційно-телекомунікаційні технології. Моніторинг телекомунікацій має здійснюватися за рішенням суду про дозвіл на зняття інформації з каналів електрозв'язку, прийнятим за поданням керівника відповідного оперативного підрозділу або його заступника (ст. 5 проекту Закону України "Про моніторинг телекомунікацій").
Вже сьогодні спостерігаємо (а не ефективно протидіємо Інтернет-наркобізнесу через брак Закону) появу та розповсюдження різних видів наркоманії, з одного боку, зародження та розвиток наркобізнесу, з іншого, як "двох сторін медалі" - наркобізнес, що вже нині використовує новітні інформаційні технології, існуватиме доти, доки буде наявним попит на продукт, що постачається в результаті даної злочинної діяльності на ринки наркотиків.
Наркопроблеми на пострадянському просторі не обминули й Україну та зачіпають, у першу чергу, працездатні прошарки населення, і, особливо, - молодь та неповнолітніх, які складають репродуктивну частину покоління країни. Наркоманія - це діагноз захворювання, і висловитися з цього приводу мають лікарі-наркологи як спеціалісти у галузі медицини та психології, але в нашому разі йдеться про наркоманію як про останній етап незаконного, тобто немедичного зловживання неповнолітньою особою наркотичних засобів [2] та розглядатиметься кримінологічний бік проблеми. Процеси поширення наркоманії в суспільстві як вкрай небезпечної соціальної проблеми та розповсюдження наркобізнесу як тривалої злочинної діяльності у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів в якості своєрідної нелегальної індустрії з окремими технологічними стадіями виробництва (виготовлення) й розподілу з метою постійного отримання надприбутків, вкладання наркогрошей у легальний бізнес, а також з ціллю продовження самого наркобізнесу [3] тривають в усіх пострадянських країнах, маючи не лише загальні корені й схожі тенденції розвитку, але й власні "географічні" відмінності.
Як зазначалося у Доповіді про стан злочинності та корупції в Україні, основні напрями та результати боротьби з ними у 2001 році Координаційного комітету по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю при Президентові України, наркоманія стала жахливою ознакою сучасного життя, яка охопила понад 100 тис. співвітчизників (з огляду на те, що наведене є офіційною статистикою, можна вважати, що реальна кількість споживачів наркотичних засобів в Україні, була у цьому періоді, як і в інші, набагато більшою. Сьогодні немає жодного регіону, який не уражений наркоманією серед населення. За оцінками експертів, реальна кількість наркоманів в Україні сьогодні - понад 1 млн осіб [4]. За даними МВС України, кількість споживачів наркотичних засобів на 1 січня 2002 року становила 107,2 тис. Більше 2/3 з них не працюють, 68 % - громадяни віком до 30 років (і це не тому, що "наркоманія молодшає", а через те, що переважна більшість споживачів наркотиків просто не доживає до більш дорослого віку), майже 1/4 - жінки та неповнолітні. Звертає на себе особливу увагу й та обставина, що тільки у 2000 році в Україні було ліквідовано 110 підпільних нарколабораторій з виготовлення опію, знешкоджено та припинено злочинну діяльність 1588 наркопритонів, у 876 з яких за побутових умов було налагоджено виробництво наркотичних засобів, що, на наш погляд, свідчить про формування внутрішнього наркоринку України, зважаючи при цьому на зубожіння переважної кількості населення нашої держави та недоступність (поки що), високу ціну так званих важких наркотиків; від передозування та хвороб, що супроводжують зловживання наркотичними засобами (ВІЛ-інфекція, СНІД, венеричні захворювання, гепатити), померло 2,1 тис. осіб.
Згідно з Оцінкою криміногенної ситуації в Україні у 2001 році та прогнозом її розвитку на 2002 рік криміногенну обстановку в державі протягом останніх років характеризувало зростання кількості злочинів у сфері обігу

 
 

Цікаве

Загрузка...