WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Організована злочинність та її вплив на стан наркоманії і наркобізнесу в Україні - Реферат

Організована злочинність та її вплив на стан наркоманії і наркобізнесу в Україні - Реферат

недержавних підприємств і організацій.
Хочеться звернути увагу на одну обставину - як і раніше, незважаючи на виявлені великі партії, основна маса наркотиків в Україну з далекого зарубіжжя (насамперед кокаїн і героїн) доставляється за допомогою одиночних наркокур'єрів. Затримка великих партій героїну вже не є чим-небудь надзвичайним. Характерно, що для ролі наркокур'єрів на південному напрямку використовуються, насамперед, жителі середньоазіатських республік, що, зокрема, пов'язано з високим рівнем безробіття, що існує, наприклад, у Таджикистані. Однак, почастішали випадки перевезення наркотиків з цього регіону українськими громадянами, спеціально найманими наркомафією. Із-за кордону, зокрема з Латинської Америки, наркокур'єрами є, насамперед, громадяни Нігерії й Афганістану. Однак останнім часом зросла кількість громадян України, зокрема завербованих з числа "човників".
Тільки за 2000 рік було вчинено 45,7 тис. злочинів, пов'язаних з наркотичними і сильнодіючими засобами, до адміністративної відповідальності притягнуто 20,5 тис. осіб.
Минулого року на розгляді у судах знаходилося 32 694 кримінальні справи, порушені за вчинення злочинів, пов'язаних з наркотичними засобами, психотропними речовинами та прекурсорами відносно 36 283 осіб, у тому числі відносно 162 осіб - за вчинення злочинів організованою групою (1999 р. - 31 296 справ відносно 34 680 осіб, у тому числі відносно 133 осіб за вчинення злочинів організованою групою; 1998 р. - 29 483 справи відносно 32 889 осіб, у тому числі відносно 89 осіб в організованій групі).
Сьогодні вчені відмічають, що в Україні триває процес формування наркомафії - багатогалузевої структури, що буквально містить у собі організацію виробництва, переробку, транспортування і розповсюдження наркотичних засобів у загальнонаціональних масштабах.
За своєю структурою наркомафія в Україні складається з трьох частин, що є класичною мафіозною пірамідою.
Перша складова - роздрібні торговці, яких тільки в Києві кілька тисяч чоловік.
Друга - середні оптовики і перевізники з "групами охорони" товару на шляху і торговці на місцях.
Третя складова - верхній ешелон, що сам не має безпосередньої справи з наркотиками. Її завдання - планування операцій з проведення як "відмивання" отриманих грошей, так і з їх розподілом.
Особливість її структури в тому, що через цілком зрозумілі обставини - вона не може бути лише "українською мафією" в етнічному розумінні цього поняття.
Асоціації наркоділків різноманітних національностей мають свої особливості та методи; у деяких випадках це кримінальні багатонаціональні угруповання, що визначають ситуацію на наркотичному ринку. Злочинні угруповання, що діють у різних регіонах України, рідко є багатонаціональними за своїм складом. У своїй діяльності вони змушені співпрацювати з тими структурами, що діяли дуже активно на території колишнього СРСР, насамперед зі злочинцями з Росії, Таджикистану, Казахстану, Грузії, Азербайджану. Саме останні є головною діючою силою на ринку наркотичних речовин в ряді регіонів. Ситуація ускладнюється тим, що громадяни цих країн, придбавши в Україні житло, стали її громадянами, але більшість з них є наркокур'єрами або резидентами, вони знають наші традиції, слабкі місця і цим користуються у своїх цілях [7].
Дослідженнями встановлено, що характерною ознакою організованих злочинних угруповань осіб, що збувають наркотики, на сучасному етапі є їх функціонування за земляцькою (національною) ознакою, що створює додаткові труднощі для розкриття і розслідування їх злочинної діяльності.
До характерних ознак організованих злочинних угруповань, що займаються наркобізнесом, відносять:
високий ступінь організованості, що містить керівне ядро (лідера), диференціацію функцій виконавців усередині угруповання;
жорстку дисципліну, дотримання конспірації, безперечне підпорядкування чітко регламентованим правилам ієрархічних стосунків у групі;
прагнення мати зв'язки або їх наявність з корумпованими представниками державних, правоохоронних органів, а також держпідприємствами і комерційними структурами, що використовуються для прикриття злочинної діяльності, "відмивання" (легалізації) отриманих прибутків;
тісний зв'язок керівників груп із кримінальним середовищем; така консолідація є вигідною: особи з кримінального середовища виконують функції забезпечення діяльності групи (захист від рекету, розправа з конкурентами і членами групи, які намагаються припинити злочинну діяльність і т. п.), а ділки наркобізнесу відраховують їм певний відсоток прибутку від незаконних операцій з наркотиками;
використання засобів, отриманих за збут наркотиків, для організації протидії роботі правоохоронних органів (підкуп, шантаж, дезінформація), здійснення розвідувальних заходів, а також контрзаходів, що перешкоджають проникненню в угруповання негласних співробітників;
ретельне планування злочинів і підготовка до їх вчинення;
залучення до злочинних угруповань представників нетрадиційних для злочинного середовища прошарків суспільства - вчених, інженерів, лікарів, викладачів і т. п.
1. Див.: Музика А. Відповідальність за злочини у сфері обігу наркотичних засобів. - К.: "Логос", 1998. - С. 323; Поступна А. Молодежь и наркотики. - Х, 2000. - С. 237 -240; Бандурка С., Слинько С. - Наркомафия. (Уголовно-правовые средства борьбы). - Х.: РИФ. "АРСИС, ЛТД". - 2001. - С. 42 -57.
2. Див.: Валерко В. На ринку наркотиків України - нові надходження: (Боротьба з наркоманією в Україні) // Галицькі контракти. - 1996. - № 21. - С. 58 - 59; Гасанов Э. Схватка с наркомафией: настало время объединить усилия Содружества (СНГ) // Президент. Парламент. Правительство. - 1997. - № 12. - С. 41 -48.
3. Див.: Женунтій В., Дадерко Л. До питання повторності однорідних злочинів при незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. // Право України. - 1996. - № 12. - С. 76 - 77.
4. Тут і далі використані матеріали Управління оперативної інформації МВС України за 2000 рік та 6 місяців 2001 року.
5. Див.: Гасанов Э. Антинаркотизм: международные тенденции и проблемы // Законность. - 1996. - № 8. - С. 2 -6.
6. Див.: Гасанов Э. Наркотическая преступность как вид организованной преступности // Законность. - 1997. - № 11. - С. 27 -30.
7. Див.: Европейский Союз: таможня без границ (Борьба с контрабандой наркотиков) // Зеркало недели. - 1995. 14 -20 октября. - С. 10.

 
 

Цікаве

Загрузка...