WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Організована злочинність та її вплив на стан наркоманії і наркобізнесу в Україні - Реферат

Організована злочинність та її вплив на стан наркоманії і наркобізнесу в Україні - Реферат

колишніх республік Радянського Союзу - Таджикистану, Узбекистану, Киргизії, Казахстану і Туркменії. І це, насамперед, героїн і опіум, що відносяться до категорії важких наркотиків.
Аналіз наявних матеріалів відповідних служб свідчить, що понад 95 % вилученого героїну, що потрапив в Україну "Шовковим шляхом" через країни Центральної Азії та Росію - афганського походження. Вказаний маршрут є відносно новим і протягом останніх років дедалі активніше використовується наркоділками для транспортування героїну з країн-виробниківгероїну до наркоринків Центральної та Західної Європи. Постійне збільшення ліквідованих наркоканалів і зазначеного напряму обумовлено щорічним нарощуванням виробництва героїну в Афганістані та налагодженою мережею його транспортування через країни вищезгаданого "Шовкового шляху".
Відомо, що перша хвиля наркотиків з Афганістану цим шляхом на територію колишнього Радянського Союзу покотилася ще за часів афганської війни. Сьогодні існує потужна, добре налагоджена мережа надходжень наркотиків з території цієї країни, де до виробництва наркотиків залучено десятки тисяч чоловік. За даними Організації Об'єднаних Націй, Афганістан на рік постачає на "чорний" ринок понад 300 т опію.
Крім того, почастішали випадки перевезення в Україну чистого героїну, виробленого в лабораторіях на території сусіднього Пакистану, а основний його потік спрямовано до нас вже через Таджикистан. Викликано це тим, що Іран запровадив страту для будь-якого наркоторговця, тому маршрути, які раніше використовувалися, стали занадто небезпечними, через що Таджикистан практично перетворився на ключовий плацдарм наркотичної інтервенції в СНД не тільки для власних наркоділків, а й для виробників з Афганістану та Пакистану. У цій країні сформовано низку перевалочних пунктів, кожен з яких контролюється самостійним організованим злочинним кланом.
Організовані злочинні угруповання, що вчиняють злочини у сфері обігу наркотичних засобів, мають своїх фінансистів, банкірів, юристів, фахівців з питань торгівлі. Інші члени організації виконують спеціалізовані функції. Це вербувальники, фінансові радники, фахівці з контрактів (особи, які укладають угоди з лоцманами, моряками, вантажниками, водіями вантажівок і т. п.), покупці (які купують або орендують літаки, судна, автомобілі), збувальники, перевізники.
Зростання обсягів контрабанди героїну із Таджикистану, Узбекистану та Афганістану до України викликає глибоку стурбованість у правоохоронних органів. Одним із наслідків цієї тенденції стало стрімке падіння роздрібної ціни на героїн. Це робить його більш доступним для населення України і тим самим погрожує національній безпеці нашої держави.
Протягом лише минулого року співробітниками СБУ з незаконного обігу вилучено більш ніж 9 кг героїну, причому вся ця речовина потрапила в Україну саме "Шовковим шляхом".
Разом з тим, органами внутрішніх справ України щорічно викриваються непоодинокі канали надходження героїну невеликими партіями з країн Західної та Центральної Європи (Німеччина, Польща, Латвія, Литва), що не мають систематичного та організованого характеру.
Так, із затриманого на кордоні героїну 95 % надходить в Україну зі східного напряму (переважно через територію Росії), звідти налагоджено канали його транспортування з використанням потягів. Другу групу складає західний напрям, звідки залізничне сполучення до нашої країни хоч і є менш значним, але завдяки автотранспорту є також інтенсивним і широко використовується організованими злочинними угрупованнями.
Так, у 2000 році викрито канал надходження великої партії героїну з Центральної Азії (понад 3,5 кг), організованого пакистанськими наркоділками (наркотик переховувався під виглядом пресованого картону у стінках валіз). У двох випадках наркотики (героїн і марихуана) в цьому ж році надходили авіаційним транспортом та авіапоштою. Тричі наркотичні засоби, опій та наркотики промислового виробництва у великих партіях транспортувалися наркокур'єрами через державний кордон особисто. Про зростання кількості вилучених наркотиків свідчить табл. 2.
Таблиця 2
Аналіз також свідчить, що головними напрямами незаконного переміщення наркотичних засобів через державний кордон залишаються:
а) українсько-російська ділянка, на якій підрозділами Прикордонних військ України затримується до 70 % загальної кількості наркотичних засобів. Так, у 1998 р. на кордоні з Російською Федерацією вилучено 62,347 кг (з них 54,661 кг - на вивіз з України), у 1999 р. - 148, 905 кг (з них 113,392 кг - на вивіз), у 2000 р. - 394,945 кг наркосировини (з них 181,376 кг - на вивіз). Найбільшу кількість затримань здійснено на ростовському (Донецьк - Амвросіївка - Ростов-на-Дону) та брянському (Конотоп - Середина - Буда - Брянськ) напрямах;
б) українсько-молдавська ділянка, де вилучається 10 % наркосировини. Так, у 1998 р. на кордоні з Республікою Молдовою вилучено 15,713 кг (з них 13,139 кг - на ввіз в Україну), у 1999 р. - 23,263 кг (з них 20,169 кг - на ввіз в Україну), у 2000 р. - 31,291 кг наркотичних засобів (з них 28,934 кг - на ввіз в Україну). Найбільша кількість затримань відмічена на роздільнянському напрямку.
У той самий час суттєво зменшилася кількість переміщень наркосировини на українсько-білоруській ділянці, на якій раніше вилучалося до 20 % від загальної кількості. Так, протягом 1998 - 2000 рр. на кордоні з Білорусією вилучено 29,981 кг сильних наркотичних засобів (з них 26,741 кг - на вивіз з України). Найбільше затримань було здійснено у пасажирських поїздах санкт-петербурзького напрямку.
Основна кількість наркосировини вивозиться з України (за виключенням молдавської ділянки), проте відмічається тенденція до збільшення обсягів її ввезення. Так, у 1998 році при спробах незаконного вивезення з України підрозділами Прикордонними військами України вилучено 6 226,984 кг наркотичних засобів (97 % від загальної кількості), у 1999 р. - 131,23 кг (71 % від загальної кількості), у 2000 р. - 187,255 кг (43 %).
Аналіз результатів затримань Прикордонними військами наркотичних засобів за їх видами свідчить, що найбільш поширеною наркотичною сировиною є макова соломка (436,997 кг), конопля (216,956 кг), марихуана (50,9 кг). Крім того, у 1998 р. одного разу було затримано 6 141,44 кг гашишу.
Одним з основних предметів контрабанди, що вивозиться з України, залишається наркотична сировина рослинного походження (макова соломка та продукти переробки коноплі), що переважно вона

 
 

Цікаве

Загрузка...