WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Організована злочинність та її вплив на стан наркоманії і наркобізнесу в Україні - Реферат

Організована злочинність та її вплив на стан наркоманії і наркобізнесу в Україні - Реферат

Організована злочинність та її вплив на стан наркоманії
і наркобізнесу в Україні
Сьогодні не є секретом, що вживання наркотичних речовин отруює і губить наших співвітчизників, спотворює їх свідомість, спустошує душі та позбавляє життя.
Особливо небезпечним є та обставина, що до наркотичної залежності втягується молодь, яка навчається, працює, проходить службу в армії або є безробітною. Сьогодні не існує такої суспільної групи, яка б не була уражена наркотичним божевіллям, співпричетною до супроводжуючих його негативних явищ, у тому числі кримінального характеру [1].
Наша країна зіткнулася з проблемою незаконного обігу наркотиків і відчула її гостроту тільки останніми роками завдяки транзиту наркотичних речовин та дій наркоділків на своїй території. У світі до цього часу вживання наркотиків досягло таких масштабів, що почало становити загрозу для існування людства, у зв'язку з чим Організація Об'єднаних Націй 1991 - 2000 роки оголосила Десятиліттям боротьби зі зловживанням наркотиків та покликала світове співтовариство до рішучої, конструктивної боротьби з цим соціальним лихом.
Матеріали дослідження, проведені співробітниками МНДЦ у 2000 р., показали, що наркоманія претендує на повну і беззастережну владу не тільки над особистістю, але й над суспільством. Встановлено, що саме наркотики надають капітал і владу тим, хто контролює їх виробництво і продаж, а не тільки владу над жертвами наркоманії, але разом із грошима і владу над усім суспільством в цілому. Мільярдні доходи наркобізнесу отримують саме завдяки виробництву, постачанню та вживанню наркотичного дурману.
Як свідчить практика роботи правоохоронних органів, злочинні формування досягли особливого успіху в наркобізнесі, оскільки ринок наркотиків найбільш прибутковий з усіх можливих сфер бізнесу.
Сьогодні як ніколи для країни, так і для її населення існує небезпека глобального втягнення України до сфери наркобізнесу, завдяки тому, що наркоділки використовують нашу державу не тільки як транзитну територію, але і як ринок збуту наркотиків, попит на які з кожним роком зростає.
Встановлено також, що наша країна стає об'єктом експансії міжнародного наркобізнесу, що пояснюється такими факторами:
геополітичним положенням України, що виконує функцію "мосту" між Азією і Західною Європою;
недосконалістю українського законодавства в галузі контролю над наркотиками;
складностями в організації митного і прикордонного контролю на ново утвопрених кордонах;
тривалою економічною кризою і пов'язаним з нею зниженням рівня життя населення;
недостатньо ефективною протидією правоохоронних органів наркобізнесу.
Дані роботи практичних підрозділів свідчать про помітну активізацію злочинних угруповань, що спеціалізуються на незаконному обігу наркотиків, як з країн ближнього і далекого зарубіжжя, так і власне українських.
Матеріали слідчої та судової практики фіксують конкретні кроки представників українських злочинних угруповань, які на 90 % спрямовано на встановлення контактів із зарубіжними наркоділками [2].
Це підтверджують дані МВС України, які свідчать про те, що число злочинів, пов'язаних з наркотичними і сильнодіючими речовинами, за останні п'ять років зросло з 38 258 до 45 748, тобто - на 19,5 %, серед яких 67 % припадає на такі, що мають ознаки організованих. Про поширеність злочинів, пов'язаних з наркотиками, свідчать узагальнені дані за десять років, що наведено у табл. 1.
Таблиця 1
Узагальнення матеріалів уможливлює констатацію того факту, що щорічно наркоманами та особами, які знаходилися у стані наркотичного збудження, здійснюється понад 14 тис. інших злочинів: вбивств, розбійних нападів, грабежів, крадіжок державного та особистого майна тощо [3]. Це пояснюється специфічністю зазначеного контингенту. Заради здобуття чергової дози наркотиків вони здатні вчинити будь-які злочини. Переважна кількість цих злочинів вчинена особами у віці від 18 до 30 років; особливо непокоїть підліткова наркозлочинність, питома вага якої у 2000 році становила понад 3 %.
Необхідно відмітити, що органами внутрішніх справ проводиться певна робота з виявлення та ліквідація підпільних нарколабораторій. Так, у 2000 році ліквідовані 93 пункти виготовлення наркосировини, припинена діяльність 965 осередків їх нелегального виготовлення, а за шість місяців поточного року 24 осередків, де виготовлялися наркотики або здійснювалася робота щодо створення нових [4].
Необхідно також зазначити, що не змінилася на краще ситуація і в цьому році стосовно незаконного обігу та розповсюдження наркотичних засобів. Аналіз наявних матеріалів дозволяє обґрунтовано стверджувати, що відбувається поширення контрабанди наркотиків та психотропних речовин, втягування до цієї справи все нових осіб, яким притаманна спритність, замаскованість злочинної діяльності.
Надзвичайну небезпеку становлять дії організованих злочинних угруповань з контрабанди наркотиків, які на сьогодні характеризуються спеціалізацією наркобізнесу з організованими зв'язками, мають транснаціональний характер та чітку монополізацію. Матеріали справ свідчать про спроби втягування до протиправної діяльності впливових посадових осіб та співробітників правоохоронних органів.
Особливо міжнародні зв'язки простежуються серед злочинних угруповань, що мають транснаціональний характер - контрабанда наркотиків, зброї та торгівля людьми [5].
Результати оперативно-службової діяльності військ Держкомкордону та наявна оперативна інформація дозволяють дійти до висновку, що триває перетворення державного кордону на один з головних об'єктів спрямувань міжнародної наркозлочинності та розглядається як найвигідніше місце для здійснення протизаконних діянь з метою отримання надприбутків.
Головним фактором, що впливає на оперативну обстановку, є використання території України вихідцями з Азії з метою нелегальної міграції до країн Західної Європи, доставки у ці країни різноманітних наркотичних речовин.
Матеріали дослідження, слідча та судова практика уможливлює відстежувати основні маршрути надходження наркотиків в Україну та шляхи їх реалізації. Приваблює торговців наркотиками за двома основними причинами: величезний, практично неосвоєний, внутрішній ринок і розташування країни як ключової у схемі транзиту наркотичної сировини зі Сходу на Захід.
Необхідно зазначити, що для внутрішнього ринку основний потік наркотиків спрямовано з середньоазіатського напряму: Афганістану, Пакистану і

 
 

Цікаве

Загрузка...