WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Доцільність зняття недоторканості з депутатів - Реферат

Доцільність зняття недоторканості з депутатів - Реферат

згода парламенту на ведення слідства необхідна у випадку накладання на депутата кримінальної відповідальності. Вимога про тимчасове припинення депутатського імунітету має бути направлена до Спікера парламенту Генеральним Публічним Прокурором. Після надання заключного рішення та у випадках обвинувачення депутата у злочині приватними особами, вимогу про призупинення депутатського імунітету до Спікера направляє суд. Спікер парламенту повинен негайно віддати вищезазначену вимогу на розгляд у комітет з привілеїв, несумісності та контролю депутатських мандатів (Committee on Immunity, Incompatibility and Verification of Mandate). Він також має сповістити про це депутатів на наступному пленарному засіданні. Комітет має надіслати свою резолюцію парламентові протягом 30 днів. Обвинувачуваний депутат має право виступити перед парламентом з поясненням. Парламент проводить голосування. Рішення про призупинення імунітету приймається 2/3 голосами від усіх присутніх депутатів.
Хорватія У випадку порушення депутатом законодавства, слідчі органи мають отримати згоду від парламенту на відкриття кримінальної справи. Відповідна петиція повинна бути направлена слідчим державним органом Спікеру парламенту. Останній має передати її у комісію з привілеїв (The Credentials and Privileges Commission). Комісія зобов'язана негайно розглянути петицію та надати згоду на відкриття кримінальної справи проти депутата, якщо його було затримано на місці злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на 5 років. Потім комісія повертає звіт на подальше опрацювання. Парламент має вирішити, спираючись на звіт комісії, чи надавати згоду на притягнення депутата до кримінальної відповідальності. Парламент має проінформувати суд та прокурора стосовно свого рішення.
У проміжку між сесіями парламенту рішення про звільнення депутата або продовження слідства приймається комісією. Цей орган надає остаточне рішення стосовно справи депутата. Парламент має схвалити його на наступній черговій сесії.
Немає універсального погляду на підстави обмеження депутатської недоторканості. Більшість країн погоджуються, що вони мають політичну природу. Це передбачає, що парламент має виключний вплив на вирішенняпитань, що обмежують його суверенітет та незалежність. Однак, на практиці існує низка механізмів, покликаних перешкодити прийняттю рішень більшістю проти меншості. Можливість обмеження депутатського імунітету не повинна стимулювати виникнення політичних спекуляцій та безпідставних звинувачень політичних супротивників, оскільки це може призвести до можливої заміни обраного представника тим, кого не обирали, а також порушить баланс між законодавчою та судовою владою на користь останньої. Крім того, обмеження привілеїв не має перешкоджати реалізації функцій судами та сприяти ефективному функціонуванню демократії. Саме тому законодавство багатьох країн містить норми, які закріплюють справді серйозні підстави для порушення справи про зняття депутатського імунітету, а також передбачають наявність механізмів захисту парламентаріїв від несправедливих звинувачень. В Албанії та Бельгії імунітет не може бути знято без наявності вагомих доказів вини депутата. В Болгарії підставою для обмеження недоторканості є подання серйозних доказів державним прокурором та комітетом з парламентської етики. В Австрії імунітет знімають, якщо злочин, у скоєнні якого звинувачують депутата, не має відношення до його парламентської діяльності. В Туреччині парламентське рішення щодо зняття імунітету може бути оскаржене в Конституційному Суді протягом тижня будь-яким депутатом та повинно бути розглянуто протягом 15-ти днів. За будь яких умов, під час розгляду справ про зняття депутатської недоторканості принцип презумпції невинуватості повинен бути дотриманий.
В цілому, за оцінкою деяких вчених, для розвитку конституційного права у країнах з демократичними традиціями характерне послаблення депутатського імунітету, оскільки паралельно із встановленням конституційного порядку послаблюється конфлікт між законодавчою та виконавчою гілками влади, розвиваються демократичні інститути та посилюється роль громадянського суспільства. Поряд з тим, варто враховувати, що інститут депутатського імунітету виконує позитивну роль в авторитарних та перехідних державах, де демократичні традиції ще не зовсім оформилися. Передчасне обмеження депутатського імунітету в таких державах може призвести до згортання процесів розвитку парламентаризму.
Незважаючи на те, що імунітет за своєю природою є привілеєм, він не гарантує повного звільнення депутата від відповідальності за скоєні ним правопорушення. Національні законодавства по-різному підходять до визначення меж імунітету, його дії в часі, просторі та щодо кола осіб, а також підстав зняття. Основною метою даного інституту є створення належних умов для ефективного здійснення законодавчих функцій як окремим депутатом, так і парламентом в цілому.
Тенденції до обмеження дії принципу недоторканості в країнах Заходу, з одного боку, та до його розширення в країнах Центрально-Східної Європи, з іншого, є свідченням важливості та актуальності проблеми депутатських імунітетів для сучасної практики державотворення та науки конституційного права.
Висновок
Як підсумок, хочеться навести думку Олеся Донія - відомого політолога, громадського діяча, партійця блоку "Наша самооборона":
"Зняття недоторканності з депутатів хоч і популярне в народі, але не вирішить жодних питань. Олігархи з нечистою біографію йдуть в Парламент не для того, щоби ховатися від правосуддя. Що робити з судами, вони і так знають - вони їх просто купують. Так що йдуть вони туди не ховатися, а "вирішувати питання", тобто робити ще більші гроші. Так що для того, щоби запобігти масовому походу олігархів у парламент, повинна бути інша концепція".
Хочеться цілком погодитися з цією думкою.
Список використаної літератури
1. Ткаченко М.С. Декілька слів про президетські ініціативи // Обозреватель. - 2007. - 8 вересня.
2. Кащук В.І. Кому потрібна депутатська недоторканість? // День. - 2007. - 15 вересня.
3. Депутатські привілеї: зарубіжний досвід та пропозиції для України. Інформаційно-аналітичне дослідження. - К., 2007

 
 

Цікаве

Загрузка...