WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Доцільність зняття недоторканості з депутатів - Реферат

Доцільність зняття недоторканості з депутатів - Реферат

попередньої згоди парламенту (наприклад, Аргентина, Бельгія, Болгарія, Латвія, Литва, Молдова, ФРН, Фінляндія, Франція); б) винятки зі сфери дії принципу непідсудності певних категорій злочинів (наприклад, в Португалії імунітет не захищає депутатів від відповідальності за зловмисні правопорушення, які караються ув'язненням на термін не менше 3-х років; в США - за вчинення державної зради, інших тяжких злочинів або порушення громадського порядку); в) винятки зі сфери дії принципу непідсудності випадків flagrante delicto, тобто, коли особа була затримана під час скоєння злочину, а також брала в ньому безпосередню або опосередковану участь (наприклад, Болгарія, Литва, Молдова, ФРН, Угорщина, Франція, Японія). Однак, в Австрії, Болгаріїта Угорщині навіть у випадку затримання депутата на місці скоєння злочину необхідна згода парламенту для притягнення його до кримінальної відповідальності. Крім того, в Ірландії, Норвегії та США депутата не можна заарештувати по дорозі до парламенту або у приміщенні парламенту; в Австралії, Новій Зеландії, США та Угорщині члени парламенту не можуть бути викликані до суду під час засідання парламенту; в Іспанії, Румунії та Нідерландах кримінальні справи, порушені проти депутатів, розглядає Верховний Суд, в Колумбії Верховний Суд дає дозвіл на арешт депутата, в Швейцарії справи щодо зняття імунітету віднесені до відома Федерального Трибуналу, а у Греції - Апеляційного Суду.
У 90-х роках у багатьох країнах сфера дії імунітету була звужена. У Франції та Італії було введене правило, відповідно до якого дозвіл парламенту необхідний лише у разі арешту депутата; у Бельгії згоди парламенту потребує ув'язнення депутата або його виклик безпосередньо до суду, однак не залучення парламентарія до процесу досудового слідства. Деякі країни не враховують до сфери імунітету певні категорії серйозних правопорушень: конституція Ірландії виключила державну зраду, злочини, порушення громадського порядку; Конституція Швеції не враховує злочини, що караються ув'язненням на термін не менше двох років.
Обмеження принципу недоторканості часто має місце і щодо дрібних правопорушень. Це зумовлене тим, що ціла низка правопорушень жодним чином не впливає на незалежність парламенту та не перешкоджає реалізації його функцій. Крім того, поширеною є думка, що залучення парламенту до процесу притягнення до відповідальності за такі протиправні дії є порушенням принципу рівності громадян. Так, наприклад, відповідно до Федерального конституційного акту Австрії, правопорушення, що не пов'язані з парламентською діяльністю, не входять до сфери захисту імунітету.
На підставі аналізу практики державних процесів у країнах світу можна виділити специфічні механізми, через які реалізується депутатський імунітет. До них відносяться:
1. Звільнення від обов'язку виступати присяжним у суді. Дане право спрямоване на забезпечення можливості депутатів бути присутніми на робочому місці під час роботи парламенту. Крім того, законодавство деяких країн може передбачати поширення цього права на службовців парламенту (наприклад, в Канаді підставою для цього є виклик особи до парламенту або його комітету).
2. Звільнення від обов'язку виступати в якості свідка в суді. Невиконання цього громадянського обов'язку депутатами можливе під час сесій парламенту. Звільнення може поширюватися на цивільні, кримінальні та військові справи, що розглядаються судом. Це не перешкоджає здійсненню правосуддя. Крім того, звільнення від обов'язку свідчити в суді часто нехтується, особливо коли йдеться про кримінальні справи. По-перше, навіть під час сесій депутат може висловити бажання виступати в якості свідка у суді, якщо вважає, що відмова від цього може призвести до несправедливого вироку. По-друге, поширеною є практика, відповідно до якої депутат має право надавати докази добровільно, без будь-яких формальностей навіть у день роботи парламенту. Однак, утримання від вчинення таких дій добровільно зумовлює можливість зобов'язати депутата надати докази.
2. Чи варто знімати депутатську недоторканість і що це вирішує?
Зараз стало модно кричати про необхідність зняття депутатської недоторканості. Мовляв, якщо бандит прийшов до парламенту, то його все одно можна буде притягти до відповідальності. Таким чином, кількість "бандитів" в парламенті різко зменшиться, усі там стануть янголами і Україна заживе усім заздрісникам на зло!
Хотів би трохи продебатувати з цього приводу.
Моя позиція є дещо відмінною. Я вважаю, що недоторканість загалом скасовувати не можна. Хоча має сенс зняти недоторканість за карні злочини (як пропонує Янукович). Замість повного скасування недоторканості треба вирішувати більш глибокі проблеми і української політики і українського парламенту.
Спочатку треба зрозуміти, якою є "ідеальна" мета запровадження імунітету: забезпечити незалежність депутатів та їхню можливість безперешкодного здійснення покладених на них обов'язків.
Тепер уявімо, що недоторканості немає. Що тоді? Я розглядаю найбільш песимістичний сценарій. Тоді прокуратура буде тримати усіх депутатів під своїм ковпаком. Гадаю, що відповідне досьє (практично на кожного політика) там є. І його піднімають тоді, коли необхідно на когось тиснути (Тимошенко може стати однією з перших жертв :)). Навіть якщо до парламенту прийдуть "люди з чистим минулим", накопати чи сфабрикувати матеріали для нашої нереформованої правоохоронної та судової систем буде цілком можливо. Отже можливість тиску на політиків з боку "правоохоронців" зросте.
За таких обставин "козирність" посади генерального прокурора зросте на порядки. І за контроль над прокуратурою будуть битися насмерть! Тут, щоправда, є одна проблема. Згідно з українською конституцією, на прокуратуру не покладається функція проведення досудового слідства. Але діюче законодавство до цих пір не привели у відповідність з Конституцією. Тому прокуратура продовжує залишатися ласим шматком для контролю над "неслухняними". За умови, що до парламенту наступного скликання прийдуть ті ж самі дятли-брехослови, за прокуратурою досудове слідство залишатиметься і надалі (списки майже ті ж самі). Тоді хто голосуватиме за зняття недоторканості, якщо потрібно буде 300 голосів?
Насправді, якщо хочеш почати реформи, треба

 
 

Цікаве

Загрузка...