WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Робота з речовими джерелами криміналістичної інформації при розкритті та розслідуванні злочинів - Дипломна робота

Робота з речовими джерелами криміналістичної інформації при розкритті та розслідуванні злочинів - Дипломна робота

тому, що хімічна речовина, яку наносять на слід, вступає в реакцію з потожировою речовиною сліду. Утворюється забарв-лена сполука, яка відрізняється від фону носія.
До хімічних засобів належить розчин азотнокислого срібла і марган-цевокислого калію із сірчаною кислотою (на 100 см3 води - 1г марганцевокислого калію, 0,2-0,3 мл сірчаної кислоти).
Для виявлення слідів на склі, полімерних плівках, фаянсі, папері дос-татньо предмет занурити в один з таких розчинів, а потім прополоскати його у воді.
Досить поширені такі хімічні засоби виявлення слідів пальців рук, як розчин нінгідрину або алоксану в ацетоні. Розчин наносять на ймовірний носій пульверизатором або тампоном і залишають на світлі. Через 7-9 годин на носії повинно з'явитися фіолетове (нінгідроване) або оранжеве (алоксанове) зображення сліду.
Деякі хімічні розчини, що застосовують у лабораторних умовах, дозволяють виявити старі сліди на папері, картоні і дереві давністю до 10 років.
Сутність радіографічного методу полягає в тому, що ймовірний носій слідів пальців рук людини опромінюють потоком нейтронів, внаслідок чого деякі елементи (натрій, калій, фосфор, магній тощо), які належать до складу потожирової речовини, перетворюються на радіоактивні ізотопи. Після цього до цього носія кладуть фотоплівку в місці вірогідного розташування папілярних ліній сліду і фотоплівка засвічується. Якщо плівку проявити, то на прозорому фоні буде одержано зображення сліду пальця[7.466].
У процесі особистого дослідження відбитків папілярного візерунка пальців рук людини на місці їх збирання, перш за все, можна вже попередньо відмежувати "потрібні" та "непотрібні" відбитки. Наприклад, у випадку огляду місця помешкання потерпілого, з якого було скоєно крадіжку, дуже важливо на підстави співставлення загальних та часткових ознак експериментальних відбитків папілярних візерунків володільців помешкання з виявленими відбитками встановити "чужі" відбитки, які скоріше за все, і були залишені злочинцем.
Детально вивчаючи на місці події "чужі" відбитки будови папілярного візерунка, вже можна припустити й вік людини, що їх залишила. Для цього треба взяти масштабну лінійку і покласти її поперек потоку папіляр-них ліній, а після цього підрахувати, скільки папілярних ліній міститься на ділянці відбитка у 5 мм. У відбитках папілярного візерунка дорослої людини таких ліній буде від 9 до 12, старшого школяра- 10-12, а молод-шого школяра - 12-13.
Білі лінії, що перетинають папілярні лінії, частіше за все утворюються у людей, які працюють на холоді, а зморшки шкіри - у людей літнього віку[10.167].
За товщиною папілярні лінії чоловіків більші, ніж у жінок, проте папілярні лінії останніх у цьому відношенні можуть бути сплутані з лініями хлопчиків. Крім того, на папілярному візерунку шевців, частіше ніж у людей іншого роду занять, виникають шрами від уколів та інших характерних ушкоджень, столярів та різьбярів по дереву - від порізів; музикантів, друкарок, людей, які постійно працюють на персональному комп'ютері, та у людей деяких інших подібних занять - мозолі на певних ділянках пальців чи долонь рук та інші. Дуже важливу інформацію може дати особисте дослідження тих субстанцій, якими відбитки пальців чи долонь рук були утворені.
Важливо відрізняти відбитки будови певних ділянок шкіри долоні від шкіри папілярного візерунка пальців рук, в основу чого можуть бути покладені такі дані: папілярні візерунки на долонях більші за пальцеві, з більш плавними потоками ліній, які мають значно менше розгалужень (вил, крючків, острівків) і більше обривків. Ніжки петлевого візерунка пальця руки, як правило, зігнуті, а долоні - прямі; у відбитках пальців лінії у більшості випадків розташовані паралельно базисним папілярним лініям.
Для того щоб визначити, відбитки пальців рук, треба уявно з'єднати верхні точки слідів прямою лінією і якщо ця лінія буде нахилена вправоруч - це відбитки пальців рук правої руки, вліворуч - лівої руки. Проте значно складніше визначити руку за окремими відбитками пальців рук. У випадку виявлення петлевого візерунка, коли ніжка петлі направлена праворуч, можна стверджувати, що це є відбиток пальця правої руки, а якщо вона направлена ліворуч - лівої руки.
При наявності завиткового візерунка у вигляді спіралі напрямок папілярних ліній для правої руки буде лівоокружним і проти ходу годинникової стрілки, а для лівої руки - правоокружним і за ходом годинникової стрілки.
Відбитки папілярного візерунку великого пальця більші, ніж відбитки інших пальців і ділянки долоні, а площа середнього й безіменного пальців частіше за все має форму прямокутника [16.49].
Способи фіксації і вилучення слідів рук.
Знайдені на місці події сліди можуть бути зафіксовані:
шляхом їх опису в протоколі огляду місця події, фотографування, безпосереднього закріплення на предметі і копіювання.
При описі слідів в протоколі до огляду місця події повинно бути вказано:
­ предмет, на якому знайдені сліди, його місце розташування, опис (відмітні ознаки), характер і колір поверхні предмету
­ спосіб виявлення слідів, їх вигляд, кількість, форма, розміри
­ розташовує на предметі і взаєморозташування;
­ прийоми і засоби, що використовуються фахівцем для виявлення слідів.
Фотографування слідів рук на місці події здійснюється дзеркальною камерою типу "Зеніт" з подовжувальними об'єктивом. Результати зйомки значно кращі, якщо фотографування проводити не з руки, а з упора, або з штатива. Як додаткові джерела освітлення можуть застосовуватися імпульсні лампи-спалахи, електричні ліхтарі і т.д..
Правила фотографування слідів рук на місці події:
1. Проводиться фотографування місця виявлення слідів (предмету, на якому вони знайдені) і їх взаємне розташування, якщо слідів декілька.
2. Фотографування проводиться за правилами масштабної фотозйомки з максимально можливим використовуванням площі кадру фотоапарата.
3. Додаткові джерела освітлення розташовуються так, щоб досягти максимально можливої чіткості зображення на матовому склі фотоапарата.
4. При фотографуванні слідів на безбарвних прозорих поверхнях джерела світла розташовуються, як знизу, так і зверху так, щоб проміння не потрапляло в об'єктив фотоапарата. Фотографування проводиться на темному фоні.
5. Прифотографуванні слідів на забарвлених поверхнях для збільшення контрасту зображення можна використовувати світлофільтри. Для того, щоб прибрати забарвлення фону необхідно на об'єктив фотоапарата встановити світлофільтр того ж кольору, а щоб підсилити зображення самого сліду необхідно встановити світлофільтр протилежного кольору використовуючи наступну схему: червоний - голубий; оранжевий - синій; жовтий - фіолетовий; зелений - пурпурний;
Безпосереднє закріплення слідів на об'єкті проводиться з допомогою:
- аерозолів (лак для волосся і т.п.);
- сліди, оброблені парами йоду - закріплюються відновленим залізом і навпаки;
- на окремих пористих предметах сліди можна закріпити за допомогою липкої

 
 

Цікаве

Загрузка...