WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Робота з речовими джерелами криміналістичної інформації при розкритті та розслідуванні злочинів - Дипломна робота

Робота з речовими джерелами криміналістичної інформації при розкритті та розслідуванні злочинів - Дипломна робота

одного з основних типів, то це атипові (аномальні) візерунки.
Сліди шкіряного покрову рук, ніг та інших частин тіла людини є контактними, утворюються за рахунок речовини, котра виділяється шкірою або випадково потрапила на її поверхню. Речовина може бути кольоровою (фарба, кров, пил, бруд та ін.) і безбарвною (піт, різні рідини штучного походження тощо). Тому сліди можуть бути забарвленими і безбарвними (невидимими, слабо видимими). Якщо слідосприймаюючий об'єкт є пластичним, в такому випадку утворюються об'ємні сліди.
Пошук слідів рук визначається характером події і її місцезнаходженням. При огляді замкнутого місця події (квартира, гараж, будинок і т.д.), перш за все, звертають увагу на поверхні, яких злочинець міг торкатися проникаючи в приміщення, знаходячись в ньому і виходячи з нього. Огляд місця події при тяжких злочинах особливо трудомісткий, оскільки в цих випадках доводиться обробляти практично всі предмети, що знаходяться на місці події. Слід мати на увазі, що сліди рук можна знайти і на великих відстанях від місця події (на шляху відходу і підходу злочинця). Наприклад: крадіжка з магазина; вбивство в квартирі багатоповерхового будинку, тощо.
Правила виявлення слідів рук.
1. Перед виявленням слідів рук необхідно вжити заходів для того, щоб під час пошуку не знищити інші сліди, які є на об'єктах або ускладнити їх подальше дослідження (сліди взуття на підлозі, мікроволокна на рамі вікна, сліди біологічного походження і т.д.).
2. Об'єкти із слідами слід брати так, щоб не залишити своїх слідів і не знищити сліди злочинця.
3. При виявленні слідів спочатку необхідно використовувати візуальні способи виявлення, а після цього фізичні і хімічні.
4. Уникати дії на предмети із слідами рук різкого перепаду температури.
5. В першу чергу сліди виявляються на предметах, які можуть бути пошкоджені шляхом дії атмосферних опадів, термічної дії, механічного руйнуванням, тощо [6.43].
Способи виявлення слідів рук:
1.Оптичний (візуальний) - для об'ємних, забарвлених або маловидимих слідів. Даний спосіб заснований на посиленні контрасту за рахунок створення сприятливих умов освітлення.
До них відносяться:
- освітлення поверхні під певним кутом або огляд даної поверхні під різними кутами;
- проглядання прозорих предметів на просвіт;
- огляд поверхні з використанням лазера, джерел ультрафіолетових променів, з використанням світлофільтрів.
Даний спосіб є простим, загальнодоступним і використовується при застосуванні інших способів виявлення слідів рук.
2.Фізичні способи - засновані на об'єктивних закономірностях, відомих у фізиці та суміжних з нею галузях знань, а саме: адгезія, змочування, конденсація, гальваностегія та люмінесценція.
2. Основу фізичних методів виявлення та іншого збирання слідів кожного покрову рук людини становлять
Адгезія - це приліплення, зчеплення поверхонь різних тіл. Якщо на невидимий слід (нашарування потожирової речовини, яке певний час залишається липким) потрапляють субстанції будь-якої речовини, то вони прилипають і слід стає видимим. Тому до свіжих слідів порошки прили-пають добре, а при висиханні потожирової речовини через деякий час можливість виявлення сліду адгезійними методами та засобами зменшується. Адгезійний метод виявлення слідів рук людини передбачає дотримування таких правил:
1. Невидимий слід можна виявити, доки потожирова речовина повністю не висохла.
2. Можна використати будь-який сухий, дрібний, кольоровий порошок (сажу, окис цинку, порошок заліза, окис міді тощо).
3. Якщо слід не можна виявити за допомогою порошку, то це ще не означає, що сліду на носії немає зовсім і треба застосовувати інші методи.
Для адгезійно-магнітних методів виявлення слідів, частіше за все, ви-користовують порошок заліза, відновленого воднем, окис кобальту, окис свинцю, гамму кольорових порошків на феромагнітній основі: білі (опал, топаз); червоно-жовті (рубін, гранат); темні (агат, сапфір) та ін.
Адгезійно-немагтні порошки застосовуються в аерозольній упаковці: "Дактозоль" - алюмінієва пудра; "Дактозоль - С" - газова сажа; "Дактозоль - Т" - тальк; "Дактозоль - ОЦ" - окис цинку[6.45].
Як замінники порошків можна використовувати й інші речовини. Важливо, щоб вони були сухими та ретельно подрібненими. Зокрема, ши-роко розповсюджені порошки рослинного походження (подрібнена певна трава).
Змочування - це фізичне явище, яке виникає при стиканні рідини з твердим тілом. Існують змочувані та не змочувані тіла. Наприклад, жиро-ва речовина - не змочувана у воді. На цьому принципі грунтуються методи виявлення слідів жирової речовини на папері шляхом фарбування у водному розчині аніліновим фарбником (фіолетовим, синім тощо). Якщо занурити аркуш паперу у розчин барвника, то фон його піддається фарбуванню, а слід потожирової речовини залишається білим. Цим методом користуються при виявленні слідів на чистих аркушах паперу.
Копчення - використовується для виявлення слідів рук на металевих полірованих поверхнях. Суть його полягає в наступному: при спалюванні окремих предметів (наприклад, зліпків, виготовлених за допомогою пасти "К", пінопласту) рясно виділяться кіптява, що є дисперсним порошком, який і використовується для виявлення слідів рук.
Конденсація - перехід речовини із газоподібного в рідкий або твердий кристалічний стан. Це явище лежить в основі методу виявлення слідів па-рами йоду та методу вакуумного напилення. Для застосування парів йоду існують різноманітні йодні трубки. Метод вакуумного напилення досить складний і тому застосовується лише в лабораторних умовах.
Найбільш поширений метод виявлення слідів рук людини парами йоду. Для водяного підігріву,наприклад, використовують термос. Перед виїздом на місце події в термос наливають гарячу воду. Для виявлення слідів у колбу термоса занурюють йодну трубку та проводять окурювання поверхні звичайним шляхом. Такийхсубліматор парів йоду дозволяє одержувати струмінь у 60 °С, чого достатньо для виявлення слідів рук на текстильних і синтетичних тканинах.
Для виявлення потожирових слідів рекомендована суміш із крохмалем (1 частина йоду на 10 частин крохмалю). Кристалики йоду розтирають у ступці, змішують з крохмалем. На тканину порошок наносять щіточкою або посипають. Через 7-8 хв. порошок струшують, а виявлений слід закр-іплюють порошком заліза, відновленого воднем. Задопомогою цього спо-собу можна виявити відбитки папілярних узорів на тканинах давністю до 3-5 днів.
Гальваностегія - це нанесення на поверхню предмета частин металу, металевих плівок методом електролітичного осадження. Якщо предмет зі слідом занурити в електролітичну ванну, вся його поверхня покривається металом, а папілярні лінії як не змочувані залишаються чистими.
Потожирові сліди можна виявити й шляхом люмінесценції, яка спосте-рігається в різних ділянках спектра, головним чином, в ультрафіолетовій та інфрачервоній. Сучасними джерелами збудження люмінесценції служать лазери [7.465].
Суть хімічних методів виявлення невидимих потожирових слідів пальців рук полягає у

 
 

Цікаве

Загрузка...