WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Робота з речовими джерелами криміналістичної інформації при розкритті та розслідуванні злочинів - Дипломна робота

Робота з речовими джерелами криміналістичної інформації при розкритті та розслідуванні злочинів - Дипломна робота

природних сил, необережних дій яких-небудь осіб. Сліди можуть бути знищені особами, зацікавленими в тому, щоб ідеальний злочин не був розкритий.
Вищезгадані обставини зобов'язали криміналістів (слідчих, оперативно-розшукових працівників, експертів-криміналістів) і інших фахівців щонайшвидше реагувати на факти вчинення злочинів, негайно прибувати на місця подій і починати професійну роботу зі слідами і їх носіями (джерелами).
Наведемо ще один приклад. Упродовж двох діб, 15 і 16 лютого, у Новоукраїнському та Гайворонському районах Кіровоградської області було скоєно три умисні вбивства в умовах неочевидності.
У с.Кулікова Балка Новоукраінського району 15 лютого ц.р. у своєму будинку була згвалтована і вбита пенсіонерка Шинкевич А.Т., 1923 року народження.
Цього Ж ДНЯ на околиці сКозавчин Гайворонського району, на березі річки Південний Буг, знайдено труп місцевого жителя Гайдачука В.Я., 1951 року народження, з закритою черепно-мозковою травмою.
16 лютого ар. у м.Новоукраїнське Новоукраінського району у своєму будинку була вбита місцева жителька Таран О.Л., 1933 року народження.
Прибувши на місце події, прокурор області і начальник УМВС України у Кіровоградській області після короткої наради скоординували зусилля працівників прокуратури та оперативних служб міліції на розкриття злочинів по "гарячих слідах".
Оскільки під час розслідування вбивств Шинкевича у с.Кулікова Балка і Гайдачука у с.Казавчин ніяких речових доказів не виявлено, окрім великої кількості крові, а під час розслідування вбивства Тарана у м.Новоукраїнка виявлено молоток зі слідами крові і також велику кількість крові, прокурор області та начальник УМВС прийняли рішення негайно почати обходи.
Протягом 2-3-х годин були виявлені у с.Куликова Балка Гайворонського району Іванов І.Л., різноробочий колективного сільгосппідприємства (КСП) "Дружба", у с. Казавчин також Гайворонського району працівники КСП "Хлібороб" Тороп А.С. і Онуфрак О.В. та у м.Новоукраїнка, раніше судимі Сліпчук А.Р., Томашевський С.П. та Змеул Ю.В., які ніде не працювали, були в нетверезому стані і на одежі котрих були сліди, схожі на кров.
Зненацька затримані як підозрювані і допитані працівниками прокуратури у присутності захисників, не маючи виправдної лінії" поведінки, вони після недовгого заперечення визнали себе винними у вбивствах. їх показання повністю збігалися з результатами огляду місця подій та способом заподіяння потерпілим смертельних ушкоджень.
Таким чином, протягом однієї доби завдяки злагодженій, належним чином організованій і скоординованій роботі були розкриті три вбивства, скоєні в умовах неочевидності в нічний час у різних населених пунктах Кіровоградської області [8.338].
Наведений приклад свідчить, що при оцінці будь-якого джерела інформації про злочин перш за все необхідно визначити можливості його використання для вирішення задач розкриття і розслідування даного діяння (у тому числі по гарячих слідах). Зокрема, частину виявленої інформації можна використовувати як докази (після відповідного процесуального оформлення) або як інші криміналістично-значущі дані. При цьому джерела інформації оцінюється з погляду її кримінально-процесуальної допустимості, відношення до даної справи і значущості для вирішення задач розслідування і попередження аналогічних злочинів. Інші криміналістично-значущі об'єкти оцінюються з позиції можливості використання інформації, яку вони несуть для вирішення різних пошукових задач (пошуку нових носіїв і джерел доказів, розшуку осіб, що вчинили злочин, зброї і знарядь злочину, викраденого майна та ін.).
В процесі оцінки речових джерел необхідно враховувати особливості кримінальної справи, а головне, криміналістичні ознаки діяння, що розслідується, характеристику слідів, а також первинні і подальші умови реалізації завдань, які стоять перед слідством в умовах слідчої ситуації, яка склалася. Саме вони (задачі слідства) багато в чому зумовлюють напрям, форми, прийоми і способи дій слідчого при виявленні, аналізі, оцінці і використанню процесуальної і іншої криміналістично значущої інформації, а отже, і інформаційні основи розслідування конкретного злочину.
Що стосується слідів, як найбільш поширених речових джерел криміналістичної інформації, то вони являють собою відображення - ідеальне або матеріальне, як наслідок вони мають такі властивості: інформативність, індивідуальність і стійкість[42.161].
Інформативність означає, що будь-який слід може відображати три види відомостей: 1) про зовнішню будову слідоутворюючого об'єкта і відповідати на запитання: "Який об'єкт?"; 2) про механізм слідоутворення, тобто свідчити про те, як виник слід; 3) про навички суб'єкта взаємодії, тобто відповідати на запитання: "Хто діяв і які використані прийоми?".
Не слід забувати і про контактно-слідову взаємодію об'єктів, яка характеризується тим, що в процесі формування слідового відображення об'єкт, що утворює сліди, не тільки залишає їх на іншому - тому, що сприймає сліди, а й у свою чергу фіксує на собі сліди впливу цього іншого об'єкта. Отже, в умовах контактно-слідової взаємодії об'єкти слідоутворення одночасно виступають в ролі як слідоутворюючого, так і слідосприймаючого об'єкта. Внаслідок цього створюється єдина динамічна система контактуючих об'єктів (А?Б), що набуває нових інформаційних якостей. Зазначене дає можливість розв'язувати складні ідентифікаційні, діагностичні та ситуалогічні завдання шляхом призначення і проведення судової експертизи зі встановлення факту контактної взаємодії об'єктів.
Індивідуальність слідів полягає в ототожненні об'єкта самому собі, в неповторності сукупності зовнішніх ознак і властивостей, які має даний предмет, його поверхня, що вступає у контактну взаємодію. Об'єкти індивідуального виробництва завжди тотожні самі собі і неповторні. Об'єкти масового виробництва, виготовлені на одному і тому ж обладнанні за стандартною технологією, мають схожу зовнішню будову і рідко піддаються криміналістичній ідентифікації. Ідентифікаційні ознаки для таких масових об'єктів виникають внаслідок їхньої експлуатації і утворення на них таких випадкових дефектів, як заглиблення, тріщини, потертості, нашарування та ін.
Таким чином, вихідним пунктом індивідуальності речових джерел інформації є їхні природні властивості і ознаки, а також особливості, що виникають у процесі виготовлення (дефекти прес-форми, що відображаються на формі масових об'єктів, приміром, гудзиків, цвяхів); або експлуатації - вищербленість на лезі сокири, нерівномірна стоптаність підбора та ін. Індивідуальність джерела залежить від якості відображення, яке пов'язане ізструктурою об'єкта-носія інформації, силою контакту з іншими об'єктами і видом енергії взаємодії. Тому речові джерела інформації, можуть бути придатні і не придатні для ідентифікації. У кожному випадку їх придатність визначається індивідуально[41.115].
Стійкість речового джерела інформації - це властивість об'єкта певний час зберігати свою будову та інші індивідуальні ознаки, і нести певну інформацію. Період, протягом якого

 
 

Цікаве

Загрузка...