WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Робота з речовими джерелами криміналістичної інформації при розкритті та розслідуванні злочинів - Дипломна робота

Робота з речовими джерелами криміналістичної інформації при розкритті та розслідуванні злочинів - Дипломна робота

самостійне значення і дозволяють перевірити достовірність тих або інших свідчень, підтвердити або спростувати їх. Маються на увазі, перш за все, об'єктивні дані, що дозволяють судити про обставини, про механізм злочину, а також речові докази. Ці дані і предмети можуть бути одержані в основному в результаті таких слідчих дій, як огляд (місця події, місцевості, приміщень, предметів і документів), огляд, обшук і виїмка.
При огляді місця події немає дрібниць. Незначний, на перший погляд, предмет може виявитися надзвичайно важливим, а деколи і вирішальним. Так, істотну роль в розшуку і викритті злочинців в деяких справах зіграли пробки з фольги, якими були закупорені пляшки з вином і які злочинець зривав зубами; шматок бинта зі слідами крові, згорнутий у вигляді "пальця", яким, як з'ясувалося, був забинтований поранений раніше палець злочинця; напівгнилий обривок квитка на літак, знайдений в одязі невідомого убитого, який дав можливість з'ясувати, звідки він прибув, встановити його особу, знайти родичів і врешті-решт вийти на слід вбивці тощо.
Практика дає немало прикладів, коли знайдені таким чином докази - "німі свідки" - грають найважливішу роль в розкритті злочину, викритті винних, а іноді і реабілітації людини, яку помилково запідозрили.
В той же час нерідко саме на первинному етапі розслідування, однією з найважливіших задач якого є виявлення всієї доступної інформації про злочин і злочинців, слідів злочину, тобто потенційних доказів, скоюються істотні промахи, що тягнуть за собою втрату інформації.
В чому ж причини цього? Що потрібно робити, щоб повною мірою використовувати можливості отримання необхідної доказової інформації? [40.18]
По-перше, повинно бути забезпечено своєчасне проведення слідчих дій: огляду, огляду, обшуку. Вони належать, як відомо, до числа невідкладних. Втрачений час майже завжди "стирає" сліди злочину: вони зникають і через випадкові причини (наприклад, сліди ніг, транспорту і т.д. в людному місці, під впливом атмосферних опадів, тощо.), а іноді умисно знищуються зацікавленими особами. Тому, якщо огляд або інші слідчі дії проводяться із запізненням або зовсім не проводяться, слідство і суд позбавляються багатьох доказів, які могли б мати істотне значення.
По-друге, результативність огляду, огляду і обшуку визначається тим, наскільки повно і якісно проводяться ці слідчі дії, наскільки діяльність слідчого відповідає нормам кримінально-процесуального закону і рекомендаціям криміналістики.
Як встановлено в результаті згаданого вивчення причин слідчих помилок, невиконання вказаних розпоряджень і рекомендацій, зокрема поверхневе проведення огляду, призводить до того, що виявляються далеко не всі сліди, речові докази, не з'ясовуються ті обставини, які мають значення для справи. Наприклад, у справах про вбивства у ряді випадків не відображалися погодні умови, температура тіла трупа, що вкрай важливо для встановлення часу смерті; не описувалося з достатньою повнотою розташування трупа, відстань між трупом і нерухомими предметами, що можуть служити орієнтиром; не вживалися заходи по виявленню і збереженню мікрочастинок, які могли б бути на тілі або одязі загиблого.
Такі недоліки нерідко істотно ускладнюють розслідування справи.
По-третє, ефективність огляду багато в чому залежить від умілого використовування засобів криміналістичної техніки, різних пошукових приладів, слідокопіювальних матеріалів, а також засобів фіксації обстановки: складання чітких і ясних планів, схем, фото- і кінозйомки, відеозапису і т.д. Наявність в справі документів, що повно відображають обстановку місця події, істотно полегшує подальше розслідування і розгляд справи судом і дозволяє уникнути багатьох недоліків і помилок.
Одна з основних причин недоліків у використовуванні при огляді засобів криміналісттчної техніки - відсутність у багатьох слідчих необхідних знань і навичок.
Втім, не у всьому тут повинні слідчі. При допиті, проведеному в ході згадуваного вище вивчення причин слідчих помилок, 62% допитаних слідчих послалися на недолік технічних засобів, а у 15% таких засобів взагалі не було. Враховуючи те, що останніми роками явно недостатній рівень фінансування правоохоронних органів, не слід очікувати, покращення забезпечення слідчих засобами криміналістичної техніки.
Нарешті, по-четверте, для проведення вказаних вище слідчих дій слід якомога частіше залучати спеціалістів. Значення участі спеціаліста в слідчій дії полягає перш за все саме в тому, щоб використовувати його спеціальні знання і навички для сприяння слідчому у виявленні, закріпленні і вилученні доказів; звертати увагу слідчого на обставини, пов'язані з виявленням, вилученням доказів і їх фіксації. Таким чином, участь спеціаліста компенсує недостатність спеціальних знань і навичок слідчого. В найскладніших випадках, наприклад, коли йдеться про виявлення слабо видимих або невидимих мікрослідів, навіть добре підготовлений слідчий без участі спеціаліста не зможе знайти і зафіксувати все, що можна і потрібно знайти при проведенні тієї чи іншої слідчої дії [40.20].
Таким чином, можна виділити, принаймні, три напрями вдосконалення криміналістичного забезпечення .
1. Поліпшеннякриміналістичної підготовки слідчих і оперативних працівників. Як в процесі навчання в учбових закладах, так і в рамках системи підвищення кваліфікації необхідно не тільки надавати їм необхідні теоретичні знання, але і прищеплювати практичні навики.
Надзвичайно важливо інформувати слідчих про новітні досягнення криміналістичних, експертних досліджень, оскільки саме це орієнтує їх на виявлення слідів злочину, які можуть послужити матеріалом для такого дослідження. Прикладом може служити розширення можливостей дослідження слідів крові. Якщо в недавньому минулому експерти могли лише визначити, чи є насправді знайдені сліди слідами крові, то тепер вони дістали можливість встановлювати, кому належить кров - людині або тварині; чи співпадає група крові, знайденої в слідах, з кров'ю підозрюваного; чи належить кров дорослому або дитині, чоловікові чи жінці; з якої частини тіла кров і т.д.
Не менш важливими є дослідження слідів запаху. Цілеспрямована розробка цієї складової частини методики боротьби із злочинами за допомогою слідів і зразків запаху людини була проведена відповідною проблемною групою Київської вищої школи МВС СРСР під керівництвом П.Д.Біленчука, якою було розроблено відповідний комплект технічних засобів, та спеціалістами ЕКЦ МВС Росії В.І.Старовойтовим і К.Т.Сулімовим, які запропонували найбільш вдосконалені та сучасні в цьому відношенні технічні засоби роботи зі слідами та зразки запаху людини (293 та ін.). Проте багато інших авторів й на сьогоднішній день продовжують пропонувати прибор для відбору запахів та інші давно застарілі технічні засоби. Наприклад, в одному із довідників для слідчого, який було видано у 2001 р., вказувалося, що існують такі "способи изьятия запахових следов: 1. Отсасывание запаха шприцом с последующим перекачиванием воздуха в прибор отбора запахов. 2. Забор запаха непосредственно

 
 

Цікаве

Загрузка...