WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Робота з речовими джерелами криміналістичної інформації при розкритті та розслідуванні злочинів - Дипломна робота

Робота з речовими джерелами криміналістичної інформації при розкритті та розслідуванні злочинів - Дипломна робота

будовою слідоутворюючого об'єкта. Сліди коліс, утворені у спокої або при вільному обертанні, відносяться до статичних слідів, а сліди, що виникають при пробуксовуванні або в загальмованому стані (при русі юзом) - до динамічних слідів.
Зазвичай пошук і виявлення слідів транспортних засобів здійснюється, в основному, при огляді місця події на дорозі, ділянках, вкритих травою, снігом, тощо. Також, при дорожньо-транспортній пригоді такі сліди можна знайти на одязі і тілі людини за допомогою огляду чи освідування. Механізм слідоутворення відбувається за рахунок нашарування на твердому дорожньому покритті бруду від якого можуть залишитися поверхневі сліди коліс. На м'якому ґрунті і на снігу колеса залишають об'ємні сліди.
За слідами коліс можна визначити вид транспортного засобу, його марку і модель. Повнота відображення конструктивних ознак в слідах коліс залежить від характеру руху транспортного засобу. При прямолінійному русі сліди передніх коліс перекриваються слідами задніх коліс, і тому тут відображаються тільки ознаки задніх коліс: ширина колії, кількість коліс на осі, вигляд і марка шини. При русі на повороті залишаються сліди передньої і задньої осей, сліди коліс причепа або напівпричепа. Перекритими тут виявляються тільки сліди першої задньої осі тривісних автомобілів, тому вивчення слідів краще проводити на місці, де транспортний засіб виконував маневр.
Для визначення типу і виду транспорту з'ясовуються кількість пар коліс, що залишили сліди, кількість осей і ширина колії для кожної осі, а якщо колеса спарені, то ширина колії для зовнішньої пари і внутрішньої. Ширина колії визначається за допомогою вимірювання відстані між серединою лівого і правого колеса на кожній осі.
При визначенні осей слід мати на увазі, що колеса передньої осі рухаються по більшому радіусу, ніж задні, а колеса причепа і напівпричепа - по якнайменшому. Для колісного транспорту різних видів, марок і моделей призначаються пневматичні шини, що відрізняються по посадочному діаметру, ширині профілю шини, малюнку протектора.
Фіксація слідів транспортних засобів здійснюється в протоколі огляду. При їх описі вказується характер дорожнього покриття, вид сліду, ширина колії і взаємні розташовують слідів, малюнок протектора, наявність, форма і розміри дефектів шин, що відобразилися, а також розташування слідів неходової частини і їх ознаки. Протокол дорожньо-транспортної події обов'язково доповнюється планом-схемою, на якому вказується розташування знайдених слідів [13.145].
Якщо на місці події знайдені сліди гусеничного транспортного засобу, то заміряють і фіксують ширину колії (відстань між серединами слідів гусениць), ширину слідів гусениць (траків); конфігурацію і розміри слідів ланок (траків, черевиків); кількість, форму і розміри слідів грунтозацепа ланки (трака).
Якщо сліди залишені колесами гужового транспорту (віз), то виміри проводять ті ж, що і для слідів автомобіля. Проте, в процесі оцінки одержаних результатів враховують те, що виміряна ширина колії може бути дещо більшою ніж насправді за рахунок переміщення колеса на осі.
Таким чином фіксують і сліди копит (підков, лап) тварин, які використовуються для пересування. Відображення копит (підков, лап) дозволяє встановити вид тварини (кінь, віл, верблюд), ознаках ходи (доріжка слідів), спрямованість і вид руху (крок, рись, галоп), загальні і особливі ознаки копит чи підков. За цими ознаками при сприятливих обставинах проводиться ідентифікація тварини.
Сліди ходової частини транспортного засобу фіксують так само, як сліди ніг людини. Великий за протяжністю слід фотографують методом лінійної панорами. Окремо знімають ділянки з чітко вираженим малюнком протектора. Всі знімки роблять із застосуванням масштабної лінійки. З найчіткішої ділянки протектора, де відобразилися індивідуальні ознаки, виготовляють гіпсовий зліпок. Величина зліпка не повинна перевищувати 40х40 см, інакше він може зламатися. Тому ділянку сліду обгороджують.
Якщо сліди ходової частини знайдені на одязі потерпілого (наїзд, переїзд), то їх фотографують кілька разів. Спочатку треба відобразити весь предмет одягу так, щоб було видно місце розташування слідів. Потім - сам слід, заздалегідь розпрямивши одяг від складок і помістивши поряд масштабну лінійку [13.146].
Експертне дослідження. Слід зазначити, що для отримання якомога більше інформації про подію, з урахуванням виявлених слідів і об'єктів, можуть призначаютися різні види експертиз. Так, при виявленні на місці дорожньо-транспортної події слідів лакофарбового покриття, паливно-мастильних матеріалів і інших речовин призначається комплексна транспортно-трасологічна експертиза і експертиза речовин і матеріалів. Якщо для встановлення механізму дорожньо-транспортної події необхідне встановлення технічного стану транспортних засобів, швидкості їх руху, гальмівного шляху та ін., призначається комплексна автотехнічна і трасологічна експертиза.
На трасологічну експертизу перед експертом можуть бути поставлені такі питання:
1) шиною якої моделі залишений слід;
2) тип (марка, модель) транспортного засобу, що залишив сліди на місці події;
3) в якому напрямі рухався транспортний засіб, що залишив сліди;
4) чи не утворений слід даною шиною;
5) якими колесами (передніми, задніми, правими, лівими) залишені сліди на одязі потерпілого.
Якщо завданням трасологічної експертизи є ототожнення по слідах ходової частиниконкретного автомобіля, то основну увагу слід приділити підготовці матеріалів, необхідних для порівняльного дослідження: колесо (шина) або їх відбитки (зразки слідів). Оптимальним варіантом є надання колеса повністю із камерою, але це не завжди можливо. Експерти не рекомендують направляти на дослідження транспортний засіб своїм ходом, оскільки під час пробігу індивідуальні ідентифікаційні ознаки можуть бути знищені. Тому найпоширенішим варіантом є представлення на експертизу самих шин або зразків [10.167].
Отримання зразків слідів автотранспортних засобів. Зразки одержують з урахуванням характеру слідів, що підлягають дослідженню: об'ємні або поверхневі. Для отримання об'ємних слідів автомобіль на малій швидкості прокочують по грунту, здатному відобразити загальні і окремі ознаки шини (наприклад, вологий пісок). При цьому одержують слід завдовжки в 2-3 оберти колеса. Одержані сліди уважно оглядають і вибирають дві ділянки, що містять відображення ознак, аналогічних тим, які спостерігаються в зліпках, вилучених з місця події. З цих ділянок виготовляють гіпсові зліпки.
Якщо сліди поверхневі, то і експериментальні зразки повинні бути поверхневими. Для цього на ділянку шини з ознаками, аналогічними тим, які були зафіксовані на місці події, наносять фарбувальну речовину (друкарську фарбу розкочують по рівній поверхні і забарвленим гумовим валом наносять на ділянку шини) і копіюють дану ділянку.
Якщо в ході огляду співпадаючу ділянку не вдалося встановити, то одержують відбитки (сліди) всього

 
 

Цікаве

Загрузка...