WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Робота з речовими джерелами криміналістичної інформації при розкритті та розслідуванні злочинів - Дипломна робота

Робота з речовими джерелами криміналістичної інформації при розкритті та розслідуванні злочинів - Дипломна робота

слідів крові і сперми можливе із застосуванням деяких реактивів. З цією метою застосовуються, наприклад, реакції з гемофаном або реактивом Воськобойникова, які наносяться на край плями, схожої на кров. Зміна кольору речовини на синій є позитивною реакцією на кров. Не можна обробляти всю пляму цілком, оскільки це зробить неможливим подальше дослідження крові. Якщо необхідно виявити сліди крові в важкодоступних місцях, великих приміщеннях, підвалах, горищах, використовується обприскування підозрілих поверхонь люмінолом. Приміщення при цьому затемняється, і, якщо реактив потрапляє на кров, виникає короткочасне свічення. Оскільки обробка люмінолом впливає на результати подальшого експертного дослідження, приміщення обробляють невеликими ділянками. Досягши позитивного результату обробку відразу припиняють [18.30].
Наявність слідів сперми встановлюється за допомогою реагенту Фосфотест. Для виявлення слідів використовується спеціальна підкладка, просочена реагентом і змочена водою, яка прикладається до краю плями. При позитивній реакції через 20 секунд підкладка забарвлюється у фіолетовий колір.
Вилучення слідів сперми. При статевих злочинах вміст стінок піхви беруть чистим ватяним або марлевим тампоном, висушують і пересилають на дослідження. При цьому необхідно вказати з якої частини піхви (шийка матки) узято вміст. В лабораторію направляють мазки з піхви, узяті на стерильне предметне скло. Перед пересилкою мазки також висушують, покривають зверху іншим чистим предметним склом і обгортають папером. При вилученні вмісту стінки піхви трупа бажано, щоб туди не потрапила кров. Вміст стінок піхви на тампони і предметне скло слід брати безпосередньо перед патологоанатомічним дослідженням. При підозрі на вчинення статевого акту в неприродній формі на дослідження направляють тампони і мазки, узяті з прямої кишки і ротової порожнини трупа. Для виявлення слідів крові, а також епітеліальних клітин піхви на статевому члені підозрюваного у зґвалтуванні, експерт проводить відбитки зі статевого члена на предметне скло і марлевий тампон.
Фіксація. Виявлені сліди необхідно сфотографувати. При зйомці слідів крові часто використовуються світлофільтри, наприклад застосування синього світлофільтру, дозволяє виявити і відобразити сліди крові при відбіленні. Забарвлені сліди бажано фотографувати кольоровою плівкою [26.410].
При описі в протоколі огляду місця події слідів крові необхідно вказувати час і місце виявлення, колір, приблизний розмір і форму плям. Аналогічно описуються і інші сліди біологічної природи - час і місце виявлення, колір, фізичний стан.
Вилучення слідів. Після виявлення і фіксації слідів, їх детального опису в протоколі огляду сліди вилучають. Весь одяг та інші предмети зі слідами біологічного походження вилучають. З великих предметів вилучення слідів крові і сперми здійснюється на липку плівку. Зі стін, рам, дверей робляться відщепи, з снігу або з води сліди крові, сперма, сеча з частиною снігу вилучають на марлю і висушують. Змиви слідів водою на марлю або інший матеріал категорично не допускаються, оскільки надалі не можна буде застосувати сучасні методи дослідження.
Вилучені предмети, їх частини, відщепи, липкі стрічки, марлю із слідами після висушування поміщують окремо в паперові пакети. Кожний пакет опечатується і забезпечується написом пояснення.
Одяг складають слідами всередину і перекладають чистим папером, щоб сліди не стикалися. Перед транспортуванням трупа в морг на його руки надягають паперові пакети з метою запобігання втрати можливих слідів (крові, фрагментів волосся, інших об'єктів), піднігтьового вмісту.
Слід підкреслити, що упаковка об'єктів біологічного походження в поліетиленові пакети неприпустима [34.36-37].
Волосся, залежно від характеру і особливостей злочину, може бути знайдено на одязі і тілі потерпілого і підозрюваного, на знаряддях злочину і інших предметах. Виявлення волосся іноді породжує великі труднощі, особливо якщо воно за кольором не відрізняються від загального фону предмета, на якому знаходяться. Волосся на різних об'єктах виявляється при огляді неозброєним оком і за допомогою лупи. Все волосся, знайдене на одній ділянці, поміщають в один конверт з відповідним написом, вказуючи при цьому кількість волосинок і місце їх виявлення. Як зразок у живої особи і трупа волосся беруть окремо з п'яти різних частин голови (лобової, тім'яної, потиличної, правої і лівої скроневої), причому на кожній ділянці вистригають, а при необхідності і виривають, пучок з не менше 20 - 25 волосинками. Волосся з кожної області голови поміщають в окремий конверт з відповідним написом.
Виявлення інших об'єктів біологічного походження - частинок і шматочків органів і тканин, слини, сечі, калу і поту проводиться при ретельному огляді предметів неозброєним оком і за допомогою лупи.
Наявність поту виявляють при огляді предметів в ультрафіолетовому промінні - спостерігається свічення блакитним кольором.
Частинки і шматочки тканин можуть бути знайдені на транспортних засобах, на знаряддях, якими заподіяні ушкодження, з-під нігтів обвинувачених.
Плями слини частіше виявляють на недопалках цигарок і сигарет, рушнику, носових хустках і т.д.
Плями, що нагадують сечу і кал, знаходять на одязі потерпілих і обвинувачених у злочинах статевого характеру, а також на інших предметах [36.41].
Вкрай рідко вилучають і направляють на експертизу предмети зі слідами, схожими на меконій, навколоплідну рідину, молоко і молозиво. Ці об'єкти виявляють і досліджують у випадках дітовбивства, кримінального аборту та при деяких інших злочинах.
3.4 Робота зі слідами транспортних засобів.
Під слідами транспортних засобів розуміють сліди контактної дії як ходових частин, так і неходових частин транспортних засобів, сліди на предметах, що відокремились від транспортного засобу, а також різні матеріально-фіксовані зміни на дорозі, пов'язані з рухом транспорту.
Сліди транспортних засобів в трасології, в першу чергу, поділяються на такі види:
сліди нерейкових транспортних засобів (автомобіля, тролейбуса, трактора, мотоцикла, моторолера і ін.);
сліди возів, саней, нарт;
механізмів і пристроїв, які переміщуються за допомогою фізичної сили людини (велосипеди, візки, сани);
рейкових транспортних засобів (залізничного транспорту, метро, трамвая).
Найбільш часто в слідчій практиці зустрічаються сліди автомобілів.
За іншою класифікацією сліди транспортних засобів прийнято поділяти на:
сліди частин і деталей транспортного засобу (наприклад, сліди коліс на проїжджій частині, бампера на перешкоді);
предмети, що відділилися від транспортного засобу (осколки скла фарних розсіювачів, частини решітки радіатора, уламки деревини кузова вантажних автомобілів і ін.);
речовини, наприклад, частинки лакофарбового покриття, краплі масла або рідини системи охолоджування і ін [16, с.128].
Сліди ходової частини колісного, гусеничного транспорту і саней розрізняються за механізмом утворення і зовнішньою

 
 

Цікаве

Загрузка...