WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Кримінальна субкультура і її роль у детермінації злочинності - Дипломна робота

Кримінальна субкультура і її роль у детермінації злочинності - Дипломна робота

очолювали лише дві з 12 найбільших банд. Інші десять знаходилися під повним контролем "молодняка."
2.1.3. "Общак."
Злодійський клан нагадує величезне підприємство з потужним капіталом, досвідченими кадрами, регіональними представниками і статутом. Керує такою "фірмою" "злодійська рада" - "сходка."
А. Гуров,котрий першим заявив привселюдно про існування організованої злочинності і що очолив перше управління по боротьбі з організованою злочинністю, є, безумовно, одним з найбільших фахівців в цій області, виділяє три різновиди загальних грошових кас, створюваних злочинними співтовариствами, обумовлені двома чинниками їх створення - місцем створення і контингентом користувачів: каси, які створюються з пайових внесків членів організованих злочинних співтовариств, що займаються протиправною підприємницькою діяльністю (в даний час ці каси - "общаки" практично припинили своє існування, оскільки майже не залишилося тих областей, в яких би не розвивалася приватнопідприємницька діяльність на законній основі. Правда, сюди можна віднести різну протизаконну діяльність, що підпадає під певні статті КК, наприклад: організація кубел, різних публічних будинків під маскою масажних кабінетів, випуск порнографічної продукції і т.д.); каси ("общаки"), створювані в місцях позбавлення волі; "общак," діючий в умовах свободи. Цей вид "общаку" утворюється складнішим шляхом, ніж "общак" в зоні, і складається з наступних джерел: внески різних категорій професійних злочинців (кишенькових злодіїв, квартирних злодіїв, шахраїв, збувачів краденого, збувачів наркотиків і інших категорій), причому внески роблять, як правило, більшість злочинців; різного виду рекет; відрахування за допомогу в стягненні боргів, вирішенні суперечок між підприємцями, здійснення функцій третейського суду і т.д. [15;с.31].
Спочатку "общак" створювався з метою надання допомоги особам, що потрапили в місця позбавлення волі, а також їх родичам. Але за останні декілька десятиріч функції "общаку" сильно змінилися.
Гуров А.І. наводить дані, що існує навіть загальноросійський "общак" і загальна його сума обчислюється сотнями мільйонів доларів.[2;с.17].
Створюється "общак": для допомоги "злодіям в законі," іншим авторитетам, їх сім'ям;для допомоги іншим засудженим, ув'язненим; для подальшого розширення злочинного бізнесу; для підкупу представників виконавчої і законодавчої влади (урядовців, депутатів всіх рівнів з метою забезпечення лобіювання інтересів злочинних співтовариств, а також отримання різних пільг і привілеїв для контрольованих злочинними співтовариствами підприємств, фундацій, банків і ін.); для підкупу співробітників органів внутрішніх справ, управління боротьби з організованою злочинністю, установ виконання покарань, СІЗО, прокуратури і судів; для легалізації злочинного бізнесу, поступового його перенесення на "законні рейки"; для створення матеріальної і фінансової бази злочинних об'єднань; для виконання пропагандистсько-психологічної функції; для організації протидії співробітникам пенітенціарних установ.
Необхідно відзначити, що в злочинних співтовариствах значно розвинена розвідувальна і контррозвідувальна організація, що дозволяє з достатньою часткою упевненості знати, на кого можна "наїхати" з метою вимагання прибутку.
Для збереження "общака" виділяються окремі, які користуються довір'ям лідерів злочинного світу особи, яким надаються значні повноваження, аж до ухвалення смертних вироків відносно осіб, що припустилися порушення "фінансової дисципліни". В установах виконання покарань "общаком," як правило, відає одна людина, найнаближеніша до місцевого неформального лідера ("злодія в законі," а в його відсутність "положенця" ). Сам хранитель "общаку" також не може без дозволу витрачати, що б то не було під страхом смерті. Визначити хранителя "общак" в установах виконання покарань - досить складна задача, оскільки він звичайно дуже законспірований, зовні може виглядати цілком законослухняним зеком, не порушувати режим (що, до речі кажучи, йому і не рекомендується робити).
"Общак" займає досить вагоме місце в кримінальному світі, тому що саме завдяки йому створюється реальна можливість економічного процвітання злочинності як явища.
2.1.4. Блатні санкції.
В основі згуртованості злочинних об'єднань лежить їх досить хороша організованість і дуже жорсткі санкції по відношенню до порушників злодійського (тюремного) закону, що "оступилися." В кримінальному світі такі каральні заходи, що застосовуються до осіб, що вчинили порушення норм співіснування злочинних співтовариств називаються "блатними санкціями."
У "злодіїв в законі" існує три види санкцій, яким вони можуть бути піддані:
- публічний ляпас за дрібні провині (частіше всього за безпідставні образи); причому дати ляпас може тільки рівний по "званню", тобто теж "злодій в законі;" таке покарання виконується публічно на "злодійській сходці." Відхилитися або вдарити у відповідь покараний не має права. Така незначна на перший погляд санкція все ж не залишається без наслідків: авторитет "злодія" уже значно послабився, по кримінальному світу пройде звістка, мовляв цей "злодій" вже "битий."
- "дати (бити) по вухах" - відібрати злодійський титул, тобто перевести в нижчу категорію, так званих "мужиків." Розвінчані "злодії" залишаються без "общака," ділянки території, яку вони "тримали," а в зоні їх переміщають від вікна ближче до центру камери. "Екс-злодії" ("прошляки") залишаються один на один зі світом. Розвінчують "злодіїв" за брехню, порушення злодійського закону, наприклад за виступ в якості свідка у процесі. Приклад такої санкції наводить Кучинський А.В. Дана санкція стосувалась "злодія в законі" Андрєєва - "Кирзу."[25;с.83].
- смерть, нею карають виключно за зраду. Зрадниками вважають тих, хто викрив посібників, пішов на співпрацю з міліцією, викрав общак, вбив "злодія в законі" без санкції сходки, вийшов із злодійського клану тощо. Хоча щодо виходу із клану існують певні правила злочинного світу. Так відійти від справ "злодій" може лише в силу серйозної хвороби. Такий "злодій в законі" може попрохати сходку відправити його "на пенсію." В такому випадку "злодія в законі" не розвінчують, а лише перейменовують на "злодія в короні."
Зрадника запрошують на сходку і він навіть не підозрює, що там буде вирішуватись його доля. "Злодій," який виявив зрадника називає його "братві" і надає докази. Потім слово надається підозрюваному і якщо він не довів, що це брехня, то його чекає смерть. Сходка сама вибирає спосіб вбивства. Найчастіше намагаються імітувати самогубство. У випадку якщо "злодій в законі" відчуваючи свою смерть не з'являється на сходці, то "братва" обирає ката.
Тепер у "нових злодіїв в законі" з'явилась нова блатна санкція - фінансова, тобто завинив - плати. Таке "відкупне" досягає сум мільйона доларів.
У разі порушення основних вимог злодійського закону "злодій" не може розраховувати ні на яку поблажливість, він

 
 

Цікаве

Загрузка...