WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Кримінальна субкультура і її роль у детермінації злочинності - Дипломна робота

Кримінальна субкультура і її роль у детермінації злочинності - Дипломна робота

хабаровському краї, звільнившись з в'язниці організовує спонсорську допомогу дитбудинкам, неповнолітнім, потім організовує "виховний" табір, де активно велася ідеологічна робота по розповсюдженню злодійських традицій і звичаїв, а потім вже готувалися до здійснення злочинів. [37;с.6].
Таким чином, кримінальна субкультура місць позбавлення волі зіграла певну роль в злитті двох форм організованої злочинності - загальнокримінальної і економічної.
Вивчення причин посилення соціальної напруженості в суспільстві показує, що злочинність сьогодні стає реальною силою. Державна влада намагається призупинити ускладнення криміногенної ситуації в Україні, нейтралізувати основні причини та умови поширення тяжких, особливо тяжких та інших видів злочинів. Серед засобів боротьби держави зі злочинністю найбільшвагомим було й залишається кримінальне покарання. Однак його реалізація не завжди здійснювалась адекватно стану злочинності, її структурі та динаміці, соціально-економічним умовам. Незважаючи на тяжкість вчиненого злочину, характеристику особи злочинця, обставини, що пом'якшували або обтяжували діяння, більшість покарань призначалася і призначається у вигляді позбавлення волі.
Оперативна обстановка в місцях позбавлення волі також залишається доладною: чисельність спецконтингенту, незважаючи на проведення амністій, не зменшується, погіршився криміногенний склад засуджених. Разом з тим в місцях позбавлення волі застосовуються антигуманні способи поводження із засудженими, пригнічується їх людська гідність, а в деяких випадках панує свавілля й жорстокість. Виходячи на свободу, колишні злочинці не тільки не виправляються, але набувають певних негативних навичок і повністю готові до подальшої злочинної діяльності. Крім того, багато з їх за певних обставин ще в місцях позбавлення волі формуються в організовані злочинні угрупування з антисоціальними установками.
Відомо, що організовані злочинні групи формуються, як правило, із загально-кримінального середовища і їхня діяльність будується за територіальним або галузевим принципом.
Першопричина створення угрупувань міститься в антисоціальному середовищі, в якому перебуває персона, яка вчинила злочин і була ізольована від суспільства. Так, виконуючи вирок суду із застосування такого виду покарання, як позбавлення волі, ми передбачаємо законну ізоляцію злочинця від суспільства. Але маючи за мету перевиховання особи, ми утримуємо злочинця в антисоціальному середовищі, де він втрачає роботу, суспільно-корисні зв'язки, сім'ю. Негативні соціальні наслідки відбування покарання протягом 5, 10 і більше років настільки великі, що перевершують вплив каральних і виховних елементів, які складають зміст покарання. Більш ніж 100 років тому міністр внутрішніх справ Англії Годфрі Лашингтон сказав, що стан засудженого не сприяє його виправленню через руйнування власної гідності, незадоволення всіх моральних інстинктів, які він має, відсутності всілякої можливості робити або отримувати добро й постійного спілкування виключно зі злочинцями. [33;с.9].
Тому в Україні, починаючи вже із слідчих ізоляторів, насаджується кримінальна субкультура, пропагується (особливе серед молоді) панування "злодійського закону" над усіма засудженими, підтримується терор, розправи над слабкішими, процвітають гомосексуальні насильницькі стосунки.
Ізоляція - це кара за вчинений злочин, що носить принциповий характер. Кара є складовою частиною покарання і їй притаманні чіткі терміни покарання, наявність фізичних та моральних страждань, різного роду правообмеження. Суспільство живе надією, що, відбувши покарання, назад повернеться робітник, батько родини й загалом правослухняна людина, але замість очікуваного воно має негативний результат. Приходить агресивна, жорстока, озлоблена особистість, яка навряд чи знайде своє місце в суспільстві. [23;с.51-52];[49;с.18-22, 78-81].
Науковцям і практикам відомо, які збитки засудженим завдає нерозумне застосування режимних обмежень, виховуючи в них почуття приниженості, бажання виділитись будь-якою ціною, навіть шляхом порушення правил внутрішнього розпорядку. Практиці відомі випадки, коли засуджені готові скоїти злочин, щоб змінити своє життя й виїхати з тієї чи іншої установки. Найкращий вихід - протистояти режимним вимогам. [17;с.40];[50;с.18-19].
Ст.10 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права визначає: "Усі особи, позбавлені волі, мають право на гуманне поводження та повагу гідності, яка притаманна людській особистості" Але в Україні, як і в інших державах колишнього Радянського Союзу, повага та справедливе ставлення до засуджених є найпевніше виключенням, ніж правилом. Так, за даними дослідження, що проводилося співробітниками кафедри кримінального права та правосуддя, 69 % засуджених вважають, що приниження їхніх прав, честі й гідності, всілякі знущання (включаючи й тілесні, й моральні) починаються ще із слідчих ізоляторів. Причому 8,4 % впевнені, що співробітники СІЗО мають спеціальну мету - перетворити персону, її індивідуальність на робота або тварину, що бездумне підкорятиметься всіляким вимогам незалежно від їхнього змісту. [30;с.46-61]; [20;с.129].
Відходячи від кримінальної субкультури, яка існує у місцях позбавлення волі можна чітко виявити той факт, що кримінальна субкультура має досить тісний зв'язок із детермінацією злочинності, не лише в умовах ізоляції в установах виконання покарань, але й виступає на ряду із економічними, соціальними, політичними, ідеологічними самостійними видом детермінант злочинності за межами виправних установ. Вона підтримується також на загальнопобутовому рівні. Багато атрибутів кримінально-злодійського життя освітлюються в художній літературі, кінофільмах, передаються в піснях. Вона являє собою одну із детермінант злочинності і не тільки професійної. Можна прослідкувати, що кримінальна субкультура є причиною і інших видів злочинності.
Слід відзначити той негативний вплив, який здійснює кримінальна субкультура на суспільство. Вона демонструє явну неповагу до законів, прав людини і тому у багатьох громадян, а особливо у осіб молодого віку зароджується цинізм, жорстокість, аморальність тощо. Так, якщо неповнолітній потрапляє до установи виконання покарань де вже створена певна організована злочинна група, то він підпавши під вплив інших засуджених - справжніх носіїв кримінальної субкультури, як правило також починає дотримуватись законів злочинного світу. Це призводить до збільшення неповнолітніх злочинців, тобто до збільшення злочинності неповнолітніх. Кримінально-злодійські традиції найтіснішим чином пов'язані з відтворюванням професійних злочинців за рахунок осіб з числа нестійкої частини молоді. Існуюча ієрархія, прагнення до самоутвердження і виживання в умовах соціального контролю об'єктивно сприяють залученню в сферу злочинної діяльності нових осіб. Ці особи експлуатуються досвідченими професіоналами і, знаходячись в кримінальному середовищі, швидко

 
 

Цікаве

Загрузка...