WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Кримінальна субкультура і її роль у детермінації злочинності - Дипломна робота

Кримінальна субкультура і її роль у детермінації злочинності - Дипломна робота

друкувати і в Росії.
Жаргонний спадок на початку століття нараховував приблизно тисячі слів і висловів. Протягом десятиліть жаргон змінювався і доповнювався новими словами. Лексичний запас сучасного кримінального світу включає в себе більше десяти тисяч слів і висловів.
Мова кримінального світу розвивалась досить швидко і сумбурно. Деколи якесь нове слово виникало, застосовувалось декілька разів у так званих"малявах" і зникало або забувалось, тому що величезний запас слів повністю використовувати неможливо.
Кримінальний світ ділиться на вузькі спеціалізації: шахраї, грабіжники, фальшивомонетники, наркоторговці тощо. Кожен такий професіональний клан створював свою "рідну феню." Так, на сьогодні шахраї використовують приблизно п'ятсот термінів і висловів, "домушники" - двісті, грабіжники і наркобізнесмени - близько ста.
Кримінальний жаргон ("арго") можна визначити як закономірне явище, що відображає специфіку кримінальної субкультури, ступінь організованості і професіоналізації злочинного середовища.
Наявність кримінального жаргону ("арго") не є чимось винятковим, оскільки професійна мова (жаргон) існує у більшості представників професій (льотчиків, лікарів, співробітників правоохоронних органів) і груп населення (рокерів, панків і т.д.).
Ю. Дубягин вказує на те, що причини виникнення кримінального ("злодійського") жаргону, криються перш за все в збоченій психології злочинців - рецидивістів, єство яких характеризується особливістю їх особи. Штучно створюючи і вселяючи собі і оточуючим думку про їх винятковість, відданість, незвичність і перевагу над іншими, вони сприяють розповсюдженню думки про нібито дійсну порядність злочинних авторитетів. [21;с.4].
Кримінальний жаргон знаходиться в постійному розвитку. Залежно від регіону значення окремих слів можуть не співпадати. Багато слів відрізняються полісемантичністю, тобто мають багато значень, Флавінський В.В. вказує на таку ознаку "арго" як відмінності залежно від місцевості або регіону. [48;с.38].
Крім того, великий вплив на поширеність жаргону надає наявність поблизу від населених пунктів місць позбавлення волі.
Кримінальний жаргон, безумовно, базується на фонетиці і граматиці загальнонаціональної мови і має істотні діалектні і соціально-групові відмінності. В кримінальному жаргоні можна виділити окремі його різновиди. Основну його частину складає злодійський або тюремний жаргон. Як складові його частини виділяються жаргон сутенерів і повій, наркоманів, неповнолітніх і т.д.
Багато дослідників вважають, що в процесі розвитку злодійського (кримінального) жаргону, він увібрав в себе значне число слів з професійного жаргону моряків, професійних жебраків і т.д.
В першу чергу "арго" був призначений для зашифровування повідомлень, з тим щоб непосвячений не міг зрозуміти, про що йде мова, або зрозумів мінливо. В кримінальному жаргоні достатньо велике число синонімів, - наприклад, для позначення донощика в кримінальному жаргоні є більше сотні найменувань.
Одна з функцій кримінального жаргону - виявлення з його допомогою підісланих правоохоронними органами осіб. Звичайно особи, що видають себе за "злодіїв в законі", інших авторитетів або просто упроваджені в кримінальне середовище для виконання якого-небудь завдання, успішно провалюються на мовному "іспиті".
Знання "злодійського" (кримінального) жаргону необхідне також для того, щоб добре розбиратися в злочинній ієрархії, оскільки кожна каста ("масть") має свою власну назву. Почувши, до якої "масті" відноситься той або інший засуджений (ув'язнений), можна відразу ж визначити його істинне становище в злочинній ієрархії - в результаті, з достатньою часткою упевненості, можна прогнозувати його поведінку в місцях позбавлення волі.
Кримінальний жаргон забезпечує також внутрішнє життя кримінального співтовариства, пов'язане з розвагами, статевим життям, трудовою діяльністю і т.д.
Головне ж призначення злодійського (кримінального) жаргону - забезпечення злочинної діяльності кримінальних співтовариств. Більшість лексики, що використовується, позначає знаряддя злочинної діяльності, способи відходу від переслідування, поведінки на суді, характеру злочинної діяльності, суб'єктів і об'єктів злочинів.
По змінах, що відбуваються в злодійському жаргоні, іноді можна судити про тенденції, що відбуваються в злочинному середовищі. Наприклад, появу в злодійському жаргоні слова, що запозичає з англійської мови, "кіллер" означає, що в російському злочинному середовищі з'явилася нова "професія" - найманий вбивця; поява приватної власності ознаменувала нове поняття "криша"; поява корумпованої злочинності сприяла появі в кримінальному жаргоні поняттю "хрещений батько" і т.д.
Знання кримінального жаргону сприяє розумінню психології конкретних груп злочинців, а знання кримінального жаргону співробітниками пенітенціарних установ може допомогти у виявленні існуючих в середовищі засуджених (ув'язнених) прихованих тенденцій, запобіганню злочинів і т.д. [41-45].
Капорський С.Я. відзначав, що кримінальний ("злодійський") жаргон дуже швидко розповсюджується в середовищі неповнолітніх. Причина цьому - його виразність, образність, таємність і т.д. [22;с.7-12]. Кримінальному жаргону властива також деяка іронічність, сарказм, наприклад: "Тролейбус" - людина в окулярах; "Кучерявий" - лисий; "Баклан" - хуліган; "Тривога із стриптизом" - обшук з роздяганням і т.д.
Багато слів і словосполучення давно і міцно увійшли до повсякденної мови і вже не сприймаються як лексика, що відноситься до кримінального жаргону. Наприклад, звичними стали вирази "поставити до стінки" (засудити до вищої міри покарання), "вишка" (розстріл), "мент", "мусор" (співробітник органів внутрішніх справ), "стукач" (інформатор) і т.д. Перераховані слова з кримінального жаргону досить міцно увійшли до мови засобів масової інформації. Ще більша кількість використовується в розмовній мові, особливо, як вказувалося вище, в середовищі неповнолітніх "кент" - друг, "моргали" - очі і ін.. Необхідно відзначити, що через професійну деформацію вживанням лексики, що належить до кримінального ("злодійському") жаргону, використовують його і співробітники правоохоронних органів, особливо місць утримання під вартою і позбавленнями волі ("мент," "безконвойнік," "червоний," "обіжений," "козел" і т.д.).
В даний час повністю на кримінальному жаргоні ніхто, природно, не розмовляє, та і не уміє. Інша справа, що мова часто "розбавлена", більшою чи меншою мірою, лексикою з кримінального жаргону. Досить часто кримінальний жаргон використовується в тюремній ліриці.
Умовно "злодійський" (кримінальний) жаргон можна розділити на три основні групи: 1) загальнокримінальний жаргон, яким користуються як професійні злочинці, так і звичайні ("побутовці," засуджені за хуліганство і т.д.); 2) спеціальні професійні злодійські жаргони, властиві певним "професіям" злочинців: шулерам, наркоманам, кишеньковим злодіям, вимагачам і

 
 

Цікаве

Загрузка...