WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Управління торгівлею - Реферат

Управління торгівлею - Реферат

та ін. Виконання правил торгівлі пов'язано також з ефективністю державного і громадського контролю за усіма напрямками функціонування підприємств і організацій торгівлі.
Контроль в торгівлі здійснюється центральним органом управління в галузі торгівлі, управліннями, відділами торгівлі місцевих державних адміністрацій, адміністрацією організацій і підприємств торгівлі. Так, центральний орган управління торгівлею здійснює контроль разом з іншими центральними органами виконавчої влади за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності норм і правил торгівлі. Контрольні функції в торгівлі забезпечують і органи державної податкової служби. Вони стосуються порядку розрахунків з споживачами з використанням контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг, лімітів готівки в касах та за її використанням для розрахунків за товари, роботи, послуги.
Контроль у торгівлі здійснюють також органи державної контрольно-ревізійної служби в Україні, органи і установи, що здійснюють державний санітарний нагляд, органи державного контролю за цінами, органи Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України, органи внутрішніх справ та ін.
Особлива роль у системі державного контролю за додержанням правил торгівлі належала Державному комітету України у справах захисту прав споживачів, функції якого передані Держстандарту України, а також відповідним органам в АРК, областях, містах Києві та Севастополі. Відповідно до ст. 5 Закону України від 15 грудня 1998 р. "Про захист прав споживачів" та Положення про обласні, Головне Київське та Севастопольське міські управління у справах захисту прав споживачів Держкомітету та його органам надані широкі права, а саме: перевірка якості товарів у господарюючихсуб'єктів у сфері торгівлі, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки товарів, а також додержання правил торгівлі; проведення контрольних перевірок правильності розрахунків із споживачами за реалізовані товари (порядок проведення таких перевірок установлений постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 1994 p. ). Посадові особи Держкомітету мають право: припиняти реалізацію товарів, що не відповідають вимогам нормативних документів, до усунення вияв-лених недоліків; забороняти реалізацію товарів, на які в законодавчих актах встановлено обов'язкові вимоги щодо забезпечення безпеки життя, здоров'я, якщо ці товари не мають сертифікатів відповідності; приймати рішення про тимчасове припинення діяльності підприємств торгівлі (секцій, відділів), складів підприємств оптової і роздрібної торгівлі незалежно від форм власності, що систематично реалізують недоброякісні товари, порушують правила торгівлі; вилучати неякісні товари; накладати на винних осіб адміністративні стягнення та ін.
Захист прав споживачів здійснюють ради, їх виконавчі органи, Рада міністрів АРК, місцеві державні адміністрації, інші органи виконавчої влади, на які покладено здійснення контролю за якістю і безпекою товарів, призначених для споживачів, а також суд.
З метою захисту своїх законних прав і інтересів громадяни мають право об'єднуватися на добровільних засадах у громадські організації споживачів (об'єднання споживачів). Об'єднання споживачів сприяють державним органам у здійсненні контролю за якістю товарів, торговельного обслуговування; проведенні експертизи та випробування товарів; вивченні споживчих властивостей продукції; попиту на неї; проведенні опитування населення для виявлення громадської думки про якість товарів, що випускаються і реалізуються, та ін.
§ 4. Адміністративна відповідальність за правопорушення в галузі торгівлі
Адміністративна відповідальність у сфері торгівлі встановлена главою 12 КпАП "Адміністративні правопорушення в галузі торгівлі, громадського харчування, сфери послуг, в галузі фінансів і підприємницької діяльності".
У сфері, що розглядається, адміністративна відповідальність передбачена за порушення правил торгівлі, надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю (ст. 155); порушення порядку проведення розрахунків із споживачами (ст. 1551); порушення правил торгівлі спиртними напоями (ст. 156); порушення законодавства про захист прав споживачів (ст. 1561); дрібну спекуляцію (ст. 157); скуповування в державних або кооперативних магазинах хліба та інших харчових продуктів для згодування худоби і птиці (ст. 158); порушення правил торгівлі на колгоспних ринках (ст. 159); торгівлю з рук у невстановлених містах, тобто торгівлю з рук на вулицях, площах, у дворах, під'їздах, скверах та в інших невстановлених місцях (ст. 160); незаконну торговельну діяльність (ст. 1602); порушення правил про валютні операції (ст. 162).
До адміністративних проступків у галузі торгівлі відповідно до КпАП належать також порушення порядку придбання будівельних матеріалів (ст. 1601); незаконний відпуск або придбання бензину чи інших паливно-мастильних матеріалів (ст. 161); незаконні скуповування, продаж та переробка шкурок хутрових звірів (ст. 163) та ін.
Адміністративна відповідальність за правопорушення в галузі торгівлі, як правило, пов'язана з порушенням різних правил.
Справи про адміністративні правопорушення в галузі торгівлі розг-лядають: адміністративні комісії, виконавчі комітети селищних, сільських рад, комісії по боротьбі з пияцтвом, районні (міські) суди (судді), органи внутрішніх справ (міліція) та інші уповноважені органи.
ЛІТЕРАТУРА:
1. Коментар до Конституцій України. - К., 1996.
2. БахрахД. Н. Административное право: Учебник для вузов. - М.,1997.
3. Брэбан Г. Французское административное право. - М., 1988.
4. Драго Р. Административная наука. - М., 1982.
5. Коваль Л. В. Адміністративне право України: Курс лекцій. - К., 1998.
6. Муниципальное право. - М., 1997.
7. Овсянко Д. М. Административное право. - М., 1997.
8. Тихомиров Ю. А. Публичное право. - М., 1995.
9. Тихомиров Ю. А. Курс административного права и процесса. - М., 1998.
10. Юсупов В. А. Теория административного права. - М., 1985.

 
 

Цікаве

Загрузка...