WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Фіксація та вилучення слідів рук - Реферат

Фіксація та вилучення слідів рук - Реферат

вилучати сліди на пилюці, борошні та інших сипучих речовинах. Якщо шар пилу незначний, а сам слід утворений шляхом відшарування, то його найкраще зафіксувати копіюванням на дактилоскопічну плівку.
Сліди рук на товстому шарі пилу або борошна попередньо фото-графують. І тільки при наявності повної гарантії, що сліди задовільно сфотографовані, можна приступати до виготовлення зліпка.
Спочатку сліди закріплюють, для чого використовують різноманітні розчини. Наприклад, для надання міцності використовується розчин каніфолі в спирті (5 г каніфолі на 95 г винного або метилового спирту). Сліди обприскують за допомогою пульверизатора до тих пір, доки вони не зволожаться. Необхідно тримати пульверизатор так, щоб найдрібніші частинки розчину вільно падали на сліди. Через деякий час сліди можнакопіювати за допомогою пасти "К".
Виготовлення зліпків з рельєфних слідів потребує великої обережності та практичних навичок. На місці пригоди зліпки виготовляють у виняткових випадках.
Рекомендації по збереженню вилучених об'єктів з потожировими слідами рук:
а) для збереження слідів на об'єктах від висихання використовують ізолюючі від навколишнього середовища упаковки (наприклад, целофан, поліетилен тощо);
б) зволожені предмети зі слідами доставляють у лабораторію в посудині з водою;
г) не можна допускати нагрівання предметів (не розміщувати їх поряд з джерелами тепла);
д) зберігати слідосприймаючі об'єкти при зниженій температурі.
Фотографування слідів рук
У тих випадках, коли вилучити слід на предметі неможливо (на-приклад, слід на мастилі двигуна автомобіля), або він може бути по-шкодженим (слід на замерзлому склі), проводиться його фотографування безпосередньо на місці події. Для фотографування краще всього використовувати фотокамери дзеркального типу з матовим склом та в яких можна використовувати подовжуючі кільця. При фотографуванні такими камерами є можливість контролювати фокусування та освітлення об'єкта зйомки.
Перед фотографуванням з поверхні, де розташований предмет, вилу-чають пил та сторонні частки, за допомогою гумової груші.
Спочатку фотографують предмет, на якому знайдено слід, за пра-вилами масштабної зйомки таким чином, щоб на знімку було видно слід і можна було визначити його положення на предметі. Після цього фотографують сам слід у натуральну величину або зі збільшенням. Якщо слідів декілька, то спочатку фотографують всі одночасно, а потім кожний окремо.
Якість фотографічного зображення залежить від точного фокусування під час зйомки та правильного вибору освітлення. Діафрагма під час зйомки повинна бути в межах 5,6-11. Для точного фокусування важливо, щоб площина задньої стінки фотоапарата була паралельна поверхні, де розташований слід.
Щоб краще висвітлити сліди, потрібно скористатися електро-ліхтариками, настільними лампами, тубусом, виготовленим із картону або цупкого паперу, які можна приладнати для створення направленого освітлення.
Під час фотографування деяких видів слідів потрібне спеціальне освітлення. Наприклад, під час зйомки забарвлених слідів нерідко важко створити контраст між речовиною сліду та фоном поверхні.
Мал. 65. Фотографування Мал. 66. Фотографування Мал. 67. Фотографування
забарвлених слідів об'ємних слідів потожирових слідів
Якщо речовина сліду та фон мають схоже кольорове забарвлення, то потрібно використати освітлення наближене до вертикального, при якому оптична вісь об'єктива та напрям джерела світла максимально наближені один до одного (мал. 65).
Мал. 68. Фотографування слідів на прозорих об'єктах: 1 - екран. 2 - об'єкт, 3 - джерело світла
Перед джерелом світла для одержання рівномірного освітлення розміщують марлевий екран, цигарковий папір або матове скло.
Рельєфні сліди фотографують при навкісному освітленні, джерело світла повинно розташовуватися щодо поверхні під гострим кутом (мал. 66). Такі сліди рекомендується фотографувати декілька разів, переміщуючи джерело світла навколо сліду, залишаючи сам слід нерухомим. Зйомку краще проводити в затемненому приміщенні.
Потожирові сліди, виявлені на глянцевих поверхнях (полірованих шкатулках, скляній посуді тощо), фотографують, як правило, у відбитому світлі. Джерело світла розміщують під кутом 45° по відношенню до поверхні предмета (мал. 67), але іноді кут освітлення потрібно міняти, добиваючись кращої видимості. Світло повинно падати на слід вузьким пучком, для чого на джерело світла можна вдягти конус, виготовлений з чорного паперу.
Потожирові сліди, знайдені на прозорому склі, фотографують у проходячому світлі. Для цього позаду скла розміщують джерело світла та чорний екран. Фотографування потрібно проводити в затемненому приміщенні (мал. 68). Виготовлені фотознімки додаються до фототаблиці у протокол огляду місця події.
Отже, для того, щоб речовими доказами у справі стали сліди рук, виявлені під час огляду місця події, їх повинні вилучити та зафіксувати у відповідності з вимогами кримінально-процесуального закону.
Використана Література
1. Андрианова В. А., Евсиков В. Н., Зуев Е. И., Теткин С. И. Выявление бесцветных пальцевых следов порошками на различных поверхностях // Сборник работ по криминалистике (дактилоскопические исследования). 1957.- М-С.37-64.
2. Ароцкер Л. Е., Грановский Г. Л. Неточное определение участка папиллярного узора ведет к ошибке // Практика криминалистической экспертизы. Сб. 1-2.-М, 1961.-С. 195-198.
3. Баканова Л. П. Дактилоскопические исследования: Учебное пособие -Ташкент, 1980 г. - 52 с.
4. Берзин В. Ф., Фокина А. А. О локализации участков ладонной поверхности рук человека по деталям папиллярных узоров // Криминалистика и судебная експертиза. Вып. 3- Киев, 1966-С. 199-212.
5. Бобырев В. Г., Фильков В. И. Модификация химического способа выявления следов рук // Повышение эффективности криминалистических экспертиз при расследовании преступлений.- Волгоград, 1988.- С. 30-33.
6. Бобырев В. Г., Гаглошвили А. У. Применение магнитного порошка для выявления потожировых следов на пористых поверхностях // Экспертная практика и новые методы исследования. Экспресс-информация.- Вып. 17.- М., 1989.-С. 4-8.
7. Выявление отпечатков пальцев с помощью вакуумного напыления // В помощь экспертам.-М., 1976.
8. Гардаускас Ю. Ю. О некоторых недостатках подготовки материалов для экспертизы следов рук // Экспертиза при расследовании преступлений (информационные материалы). Вып. 7.- Вильнюс, 1969.- С. 18-23.
9. Герасимов В. Дактилоскопия // Наука и жизнь. № 1.- С. 79-83.

 
 

Цікаве

Загрузка...