WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Фіксація та вилучення слідів рук - Реферат

Фіксація та вилучення слідів рук - Реферат

(цінні меблі), потрібно копіювати сліди на інший слідоносій. Для цього використовують спеціальні дактилоскопічні плівки (темну та світлу). Сліди, оброблені темними порошками, копіюють на світлу плівку, а світлими порошками - на темну. Можна також копіювати сліди, оброблені феромагнітними порошками типу "Малахіт", на темну дактилоплівку, що дозволяє фотографувати їх безпосередньо на фотопапір.
Для копіювання від шматка слідокопіювальної плівки відрізується частина, більша за площу сліду приблизно в 1,5-2 рази. З плівки знімається покривний листок целулоїду (мал. 62), після чого основний листок плівки накладається на слід тим боком, на який нанесена копіювальна маса (мал. 63). Потрібно злегка зігнути плівку у вигляді валка, а потім розкатати на поверхні предмету. Після накладення плівку притискають до предмета ковзаючим рухом пальців від центру до країв. Такими рухами вдається виштовхнути за межі плівки бульбашки повітря, яке залишилося між плівкою та поверхнею предмету.
Після цього плівка знімається з предмета - відтягується вгору за один з її кінців. Відразу ж для збереження копії від пошкоджень покривний листок накладається на основний, на той бік, де відкопійовано слід.
Плівка (з обох боків одночасно) прошивається по кутах ниткою, кінці якої виводяться на бірку, зв'язуються та опечатуються. На бірці робиться засвідчуючий напис та підписи: слідчого, бажано понятих і спеціаліста-криміналіста, якщо він брав участь в огляді (мал. 64).
До недоліків дактилоскопічної плівки відносяться низька клейкість, яка не дозволяє проводити якісне копіювання слідів з деяких об'єктів. У зв'язку з поганою гнучкістю і значною товщиною дактилоплівка непридатна для копіювання слідів рук на поверхнях, що мають складний рельєф. У таких випадках плівку іноді попередньо розм'якшують в розчиннику.
Мал. 62. Знімання Мал. 63. Копіювання Мал. 64. Упаковка плівки
покривного шару сліду на плівку з відкопійованими
з плівки слідами
Крім того, встановлено, що сліди рук, виявлені деякими порошками і відкопійовані на дактилоплівку, погано зберігаються. Так, сліди, виявлені порошком оксиду цинку, плюмбуму або вуглекислого плюмбуму, відкопійовані на дактилоплівку, в умовах підвищеної вологості уже через два - три дні стають непридатними для дослідження.
У деякій мірі цих недоліків позбавлені липкі стрічки, які знаходять все ширше використання для копіювання. На відміну від дактилоплівки, липка стрічка ЛТ шириною 19, 38, 57 мм на лавсановій основі має більш високу клейкість і високу гнучкість, що дозволяє копіювати сліди зі складних шершавих об'єктів. Від рулону відрізають частину плівки потрібної довжини, і, утримуючи її двома руками в натягнутому стані, наклеюють на поверхню сліду, або, спочатку на поверхню об'єкта наклеюють один кінець плівки, а потім повільно і акуратно, з невеликим натягом притискають її до сліду. Щоб плівка не скручувалась, рекомендується відрізати її від рулону після того, як вона щільно приклеїться до поверхні предмета зі слідом.
Після ретельного притискування плівку відділяють від поверхні об'єкта і переносять на підготовлений новий слідоносій, яким може бути білий глянцевий крейдяний папір або зворотний бік фотопаперу.
Добрі результати дає використання лавсанової плівки шириною 28 см з каучуко-каніфольним шаром, покритої силіконізованим папером "САП-80", яка використовується для захисту книжок та документів.
У разі відсутності дактилоскопічної плівки або плівки ЛТ, копіювання може проводитись на зволожений відфіксований фотопапір або медичний лейкопластир, пасту "К". З метою копіювання слідів, виявлених порошками на складних рельєфних поверхнях та для одержання зліпка з об'ємних слідів використовують пасту "К". Ця маса добре передає мікрорельєф, дозволяє одержувати чіткі сліди найскладнішої конфігурації.
Паста "К" - це в'язка напівпрозора рідина сірого кольору. При змішуванні її з каталізатором № 18 (рідина жовтого кольору) одержують компаунд "Віксінт-18" - термостійкий гумоподібний матеріал. Готують компаунд безпосередньо перед використанням - змішуванням 10 г пасти "К" і 1 г каталізатора. Компаунду можна надати будь-якого кольору, додаючи в нього наповнювачі, кількість яких не повинна перевищувати 30% ваги пасти. До білих наповнювачів відносяться: оксид цинку, титану, магнію, до темних - оксид купруму, "Малахіт", "Сапфір", сажа газова і т. ін.
Хороші результати можна одержати, використовуючи як добавку бензин: до пасти "К" добавляють каталізатор "К-18" (на 70 г пасти 50-90 краплин), після перемішування (не допускаючи утворення бульбашок повітря) вливають бензин із розрахунку 1:1 і цим розчином заливають об'ємний слід.
Крім пасти "К", для копіювання поверхневих слідів рук, виявлених порошками на складній рельєфній поверхні зручно використовувати клей "ПВА". Декілька (обов'язково тонких) шарів клею наносять м'яким пензлем. Кожний наступний шар наносять після повного висихання попереднього, кількість шарів повинна бути більше трьох. Таким чином отримують прозорий зліпок з відкопійованими частками порошку, який придатний для подальшого дактилоскопічного дослідження.
Можна використовувати для копіювання поверхневих слідів аеро-зольний засіб "Копія" (2% розчин полікрилата у метиленхлориді). В деяких випадках цей засіб дозволяє копіювати сліди, забарвлені кров'ю.
Для отримання копій зі слідів, пофарбованих парами йоду, в ката-лізатор "К-18" вводять 0,3% ортотолідину, після чого суміш перемішують до розчинення і додають потрібну кількість пасти "К" (у відношенні 1:16).
Для копіювання об'ємних слідів на пластичних об'єктах (замазці, вершковому маслі, шоколаді та ін.) найбільше підходить паста "К" без наповнювачів. Приготовлений компаунд обережно виливають поряд зі слідом так, щоб він поступово заповнив слід. Для підвищення міцності зліпка, а також для економії пасти рекомендують армувати зліпок шматками тканини. Це особливо необхідно під час копіювання слідів, що знаходяться на вертикальних поверхнях.
За відсутності пасти "К" в окремих випадках для одержання зліпків можна використати гіпсовий розчин. Техніка виготовлення принципово не відрізняється від відливки слідів взуття та ніг, але до гіпсу пред'являють більш жорсткі вимоги. Він ретельно (іноді два рази) просіюється через марлю або дуже мілке сито. Навколо сліду пальця робиться формочка у вигляді валика з пластиліну. Якщо необхідно вилучити слід з вертикальної поверхні, формочка робиться у вигляді кишені. Рідкий гіпс виливається не на сам слід, а поряд з ним так, щоб він поступово заповнив слід.
Дуже складно

 
 

Цікаве

Загрузка...