WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Фіксація та вилучення слідів рук - Реферат

Фіксація та вилучення слідів рук - Реферат


РЕФЕРАТ
На тему:
Фіксація та вилучення слідів рук
Виявлені сліди та ознаки, які в них відобразилися, повинні бути збереженими для подальшого дослідження та використання як речових доказів. Між тим у багатьох із цих слідів швидко відбуваються зміни і тому вони можуть легко пошкодитися. Фіксація, або закріплення слідів, і полягає у використанні спеціальних засобів, під дією яких сліди перетворюються у відносно незмінні об'єкти. Однак фіксація слідів - це не тільки технічні способи їх закріплення та зберігання, але й процесуальне оформлення у відповідних документах, де закріплюється факт виявлення слідів. Таким чином, завершальним етапом роботи зі слідами папілярних узорів на місці пригоди є їх фіксація та вилучення для подальшого встановлення особи, якою вони залишені.
У криміналістиці розроблено багато способів фіксації слідів, але в усіх випадках, насамперед, сліди неодмінно треба описати в протоколі огляду місця події, де записують такі дані про виявлені сліди рук: про засоби, що були використані для виявлення слідів; місце їх виявлення (на яких предметах вони знайдені, де ці предмети знаходилися на місці злочину, назва та призначення предметів); кількість слідів та їх розташування (відстань від двох нерухомих орієнтирів); опис поверхні предмета (скло, папір, метал, деревина, пластмаса, пофарбована, не пофарбована, нікельована, полірована, багатокольорова тощо); стан поверхні предмета (суха, волога, масляниста, забруднена, покрита пилом); вид слідів (потожирові, забарвлені, рельєфні, слабко-видимі, невидимі); в разі можливості визначення - тип узору (дуговий, петльовий, завитковий); форма та розмір сліду (максимальна довжина та ширина); спосіб виявлення (візуальний, забарвлення порошками або парами йоду і т. ін.); спосіб вилучення при фіксації (сам предмет або його частина разом зі слідом, фотографування, копіювання на плівку, виготовлення зліпка, матеріал зліпка); як упакований та якою печаткою опечатувались речові докази.
У протоколі сліди рук описуються в тій послідовності, в якій вони були виявлені та оглянуті, і в тому вигляді, в якому вони знаходилися на момент їх виявлення.
Виявлення слідів рук, як й інші дії, що здійснюються в процесі огляду місця події, необхідно проводити в присутності понятих. При цьому потрібно звертати їх увагу на техніку обробки слідів та одержані результати.
Опис сліду в протоколі огляду може бути таким: "... на чистій та сухій полірованій поверхні зовнішнього боку правої нижньої шухляди шафи, яка стоїть у лівому (від дверей) кутку кімнати, на відстані 5 см зліва від ручки і 6 см від верхнього краю, за допомогою флейцевого пензля, внаслідок офарблення порошком оксиду цинку виявлений слід папілярного узору, овальної форми, розмірами 1,5 х 1,8 см. У слід! відобразилась центральна частина завиткового узору у вигляді спіралі, папілярні лінії та особливості будови узору відобразилися чітко. Слід сфотографований за правилами масштабної зйомки фотокамерою "Зеніт", джерелом світла слугувала імпульсна лампа-спалах. Слід відкопійовано на темну дактилоскопічну плівку розмірами З х 4 см і покладено в конверт, опечатаний відбитком печатки Ватутінського РУВС м. Києва. Для пакетів № 1".
Мал. 55. Схема розташування слідів на предметі
У разі необхідності складається схема розміщення слідів на тому або іншому предметі з зазначенням розмірів (мал. 55). Схема розташування виявлених слідів додається до протоколу огляду.
Під час фіксації та вилученні слідів рук необхідно бути дуже уважним та обережним, щоб не зіпсувати сліди. Всілякі способи фіксації та "підсилення" слідів краще всього проводити в лабораторних умовах. Більше того, бажано надсилати сліди рук на кваліфіковане дослідження без будь-яких змін. Тому, перш ніж щось робити зі слідами, необхідно вирішити питання, чи не можна вилучити як речовий доказ сам предмет. Такі предмети, як уламки скла, пляшки, склянки, знаряддя злочину, безумовно повинні бути вилучені.
Якщо сліди виявлені на частинах та деталях, прикріплених до пре-дметів, то ці частини також повинні бути відділені та вилучені разом зі слідами. Сліди, виявлені на громіздких дерев'яних предметах, можуть бути вилучені шляхом випилювання або вирізання частини поверхні зі слідами. Однак коштовні предмети, в таких випадках, псувати не слід. Вилучені предмети упаковують для перевезення або пересилки. Загальні правила упаковки предметів такі:
а) речовий доказ треба покласти в достатньо тверду упаковку, щоб не допустити пошкодження сліду зовнішньою дією.
б) предмет в упаковці повинен бути закріплений нерухомо. Для цього укріплюють предмет дерев'яними розпорками, прокладками з паперу або іншим способом. Як упаковку використовують дерев'яні ящики, планки, коробки з цупкого картону (мал. 56, 57, 58).
Мал. 56.Упаковка та вилучення пляшки Мал.57.Упаковка та вилучення ножа
Мал. 58. Упаковка уламку скла
Невеликі за розміром уламки скла упаковують досить простим спосо-бом - за допомогою паперової стрічки (мал. 59).
Стрічка шириною 2,5 см повинна мати таку довжину, щоб нею можна було обгорнути уламок скла по ребрах. Після цього осколок обгортається навколо так, щоб кути вдавлювались у паперову стрічку і залишили на ній сліди. Потім стрічку знімають і в місцях, де залишились вдавлені сліди, пробивають продовгуваті отвори. У тих випадках, коли сліди пальців розміщені на кутах скла, отвори на папері робляться маленькими і круглими.
Мал. 60.
Упаковка уламків скла за допомогою паперової стрічки
Мал. 61. Упаковка
уламків скла за допомо- гою шматків пластиліну
Мал. 59. Упаковка скла зі слідами
Після цього в отвори вставляють кути уламку скла, а краї паперової стрічки скріпляють скріпкою або булавкою. Це забезпечує хороше збереження слідів пальців. Упаковані таким чином уламки скла можна складати один на інший у картонну коробку, валізу або ящик (мал. 60). Можна упаковувати сліди і за допомогою пластиліну. Для цього готуються маленькі шматки пластиліну у вигляді кульок діаметром 10-15 мм, які притискують з обох боків поверхні скла у місцях, де відсутні сліди, потім закривають осколок шматками скла і обв'язують шпагатом або ниткою (мал. 61). Для упаковки можна використовувати стрічки касових апаратів, смужки тонкого картону та інші аналогічні матеріали. Якщо слід легко пошкоджується, його можна вкрити на самому об'єкті запобіжною плівкою з будь-якого лаку або закріпити над ним запобіжне покриття зі скла і т. ін.
Лише тоді, коли об'єкт нетранспортабельний (наприклад сейф), або від нього не можна відокремити частину зі слідом

 
 

Цікаве

Загрузка...