WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Призначення і проведення судової експертизи - Реферат

Призначення і проведення судової експертизи - Реферат

агротехніки, мистецтвознавства, економіки тощо може бути призначена відповідно ветеринарна, агротехнічна, мистецтвознавча і економічна судова експертизи. Вони проводяться не в експертних установах, а для їх виконання залучаються вчені або досвідчені в цих галузях практичні працівники. В КПК УРСР і КПК інших союзних республік зазначається, що питання, якіставляться експертові, і його висновок не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
Експерт дає висновок від свого імені і несе за нього особисту відповідальність.
Коли висновок експерта особою, що провадить дізнання, слідчим, прокурором або судом визнано необґрунтованим чи таким, що суперечить іншим матеріалам справи, або, інакше, викликає сумніви в його правильності, може бути призначена повторна експертиза. На практиці така експертиза частіше призначається у випадках встановлення протиріччя окремих положень в самому висновку або між ним і іншими достовірними доказами в справі, чи коли експерт перевищив межі своєї компетенції чи застосував недосконалу методику дослідження.
Якщо експертиза проведена неповно або її висновки не досить ясні, може бути призначена додаткова експертиза. Проведення додаткової експертизи, як правило, доручається тій самій установі, де проводилась перша.
Конкретними умовами доказування і тими обставинами або речовими доказами, що підлягають дослідженню з застосуванням спеціальних знань.
При проведенні дізнання і попереднього слідства судова експертиза призначається після порушення кримінальної справи і проведення початкових слідчих дій. Момент призначення експертизи визначається осо-бою, що провадить дізнання, і слідчим залежно від характеру і значення тих обставин справи і речових доказів, що підлягають дослідженню, повноти зібраних матеріалів і можливості з допомогою спеціальних знань встановити необхідні в справі факти.
При визначенні моменту призначення експертизи в кожному конкретному випадку повинні враховуватися також стан і властивості речових доказів, особливості їх дослідження, строки розслідування тощо.
При наявності трупа або речових доказів, що швидко псуються чи змінюють свої властивості, експертиза повинна призначатись, при можливості, негайно. Від правильного визначення моменту призначення експертизи, якості підготовки необхідних матеріалів і досліджуваних об'єктів в значній мірі залежать результати і своєчасність її проведення, а також строки розслідування справи. Суд може призначити експертизу на будь-якому етапі судового слідства.
Підготовка до проведення експертизи включає такі основні дії:
а) з'ясування обставин, що підлягають дослідженню, визначення виду судової експертизи і досліджуваних об'єктів;
б) збирання необхідних для дослідження зразків і їх оформлення;
в) визначення експертної установи або конкретного експерта;
г) процесуальне оформлення призначення експертизи: винесення постанови (ухвали) про призначення експертизи, ознайомлення з нею обвинуваченого, а при необхідності й інших осіб, вирішення заявлених в зв'язку з призначенням експертизи клопотань;
д) відправка всіх цих матеріалів до експертної установи або вручення їх конкретному експерту.
Приймаючи рішення про призначення експертизи, слідчий чи суд повинні переконатись, що дані обставини справи або речові докази потребують саме експертного дослідження, визначити мету і конкретні завдання експертизи, з'ясувати, до якої галузі спеціальних знань відноситься її проведення, які методи досліджень можуть бути застосовані. Якщо при вирішенні цих питань виникають утруднення, слідчий і суд можуть залучити для консультації відповідних спеціалістів.
Результати експертизи завжди залежать від якості підготовки досліджуваних об'єктів й інших матеріалів, необхідних для проведення експертизи. Підготовка досліджуваних об'єктів для кожного виду судової експертизи має свої особливості. Наприклад, при призначенні криміналістичної експертизи з метою ідентифікації зброї по відстріляних кулях і гільзах в експертну установу повинні бути направлені кулі або гільзи, знайдені на місці події, а також вилучені як речові докази в інших місцях, з зазначенням, де саме їх виявлено. Крім того, повинна бути надіслана зброя, з якої, за припущенням слідчого, було зроблено постріли, і 7-10 патронів для експериментальних пострілів з цього виду зброї. Не можна надсилати до експертної установи замість самої зброї лише кулі або гільзи, одержані експериментальною стрільбою, проведеною самим слідчим. Для дослідження дробу на експертизу надсилається вся його кількість, знайдена на місці події або вилучена в інших місцях. Змішувати окремі партії знайденого дробу не можна.
При підготовці речових доказів на хімічне або біологічне дослідження слідчий повинен додержуватись таких спеціальних правил: якщо речові докази виявлено у великій кількості, від кожного з них повинні бути відібрані певні зразки, з яких створюється середня проба. Щоб взяти середню пробу рідини, її треба розмішати, а потім відлити необхідну кількість (приблизно 1 літр). Проби відбираються окремо з кожної місткості. Середня проба сипучих речовин (цукру, цементу, зерна тощо) відбирається 3-5 виїмками за допомогою щупа в різних за глибиною місцях. Виїмки перемішуються і від загальної суміші відбирається середня проба вагою в 1-2 кг.
Якщо дослідженню підлягають плями на одежі, взутті та інших предметах, необхідно направляти на експертизу не окремі вирізки з плямами, а предмети повністю. Плями, які підлягають дослідженню, слід обшити.
Речові докази, виявлені на місці події у вигляді плям, або слідів будь-яких речовин на предметах, які не можуть бути надіслані на експертизу через свою громіздкість, повинні бути обережно вирізані разом з незаплямованою частиною цього предмета. Якщо вирізку зробити неможливо-речовина плями зіскоблюється.
Для контролю робиться також зіскоб в тому місці, де плями немає.
Деякі види судових експертиз, наприклад, криміналістична, судовохімічна, судовотоварознавча, судовомедична й інші часто провадяться на основі порівняння досліджуваних об'єктів і відповідних зразків. Тому при призначенні таких експертиз відповідальним завданням слідчого є правильне збирання І належне оформлення цих зразків.
В криміналістиці зразками називаються різні матеріальні предмети, що є безпосередніми носіями властивостей об'єктів певного виду (групи) або які внаслідок взаємодії з окремими індивідуально конкретними об'єктами сприйняли їх ознаки і тому можуть бути використані як посередники для встановлення цих об'єктів. За походженням ідентифікаційних ознак (природою інформаційного змісту ознак) зразки діляться на два види:
а) безпосередні представники об'єктів певного виду, групи, складу і структури (наприклад, зразки зерна, дрові, чорнила, певної промислової продукції тощо);
у б) предмети

 
 

Цікаве

Загрузка...