WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Призначення і проведення судової експертизи - Реферат

Призначення і проведення судової експертизи - Реферат

спеціальних знань і навичок для надання допомоги слідчому у відшуканні, фіксації й вилученні доказів. Спеціаліст звертає увагу слідчого на обставини, пов'язані з виявленнямі закріпленням доказів, дає пояснення з спеціальних питань, що виникають при проведенні слідчої дії. Такі пояснення можуть, наприклад, стосуватись походження, зв'язку, механізму виникнення певних явищ, утворення слідів, виявлених при проведенні слідчої дії, тощо. Участь спеціаліста фіксується в протоколі слідчої дії і дані, одержані з його допомогою, є складовою частиною змісту цього протоколу.
В слідчій і судовій практиці найбільш поширені такі види судової експертизи, як криміналістична, судовохімічна, судовобіологічна, судовомедична, судовопсихіатрична, судовобухгалтерська, судовотоварознавча, судовоавтотехнічна тощо.
Криміналістична експертиза - це лабораторне дослідження матеріально-фіксованих відображень на речових доказах, яке провадиться експертами-криміналістами з метою ототожнення людей, тварин і різних індивідуально конкретних предметів, що залишили ці відображення, а також вирішення інших питань, які потребують застосування спеціальних криміналістичних знань. Об'єктами криміналістичної експертизи можуть бути тексти і підписи документів, відбитки штампів і печаток, сліди рук, ніг, зубів, знарядь і інструментів, транспортних засобів, зброя і боєприпаси, фотознімки тощо.
Криміналістична експертиза провадиться в науково-дослідних інститутах і лабораторіях судової експертизи міністерств юстиції союзних республік, обласними, крайовими і республіканськими оперативно-технічними відділами Міністерства внутрішніх справ і Їх підрозділами на місцях.
В Українській РСР основними криміналістичними експертними установами є Київський і Харківський інститути судової експертизи та Одеська науково-дослідна лабораторія судової експертизи.
Науково-методичним центром криміналістичної експертизи для установ Міністерства юстиції СРСР є Всесоюзний науково-дослідний інститут судових експертиз, а для оперативно-технічних відділів - Всесоюзний науково-дослідний інститут Міністерства внутрішніх справ СРСР. Зазначені інститути судової експертизи проводять також судовохімічні і біологічні експертизи.
Судовохімічна експертиза вирішує, питання про хімічний склад речовин, хімічні властивості кількох об'єктів з метою віднесення їх до найбільш вузької спільної групи, а при можливості - для встановлення, чи походять вони з єдиного джерела та інші.
Судовобіологічна експертиза досліджує об'єкти рослинного і тваринного походження. Це зразки насіння, борошна, комбікорму, висівок, жмихів, хлібних виробів, меду, сіна, соломи, шерсті тощо. Завданням цього виду судової експертизи є вирішення питань про належність певних об'єктів рослинного або тваринного походження до певного роду за існуючою класифікацією, про наявність на предметах речовин біологічного походження, а також про подібність кількох об'єктів, що порівнюються, за однаковими біологічними ознаками, походженням їх з єдиного джерела тощо.
Судовомедична експертиза досліджує живих осіб, трупи й різні речові докази біологічного походження (кров, сперму тощо), її завдання полягає у встановленні роду і причин смерті, характеру і ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, визначення групової належності та походження різних виділень людського організму і вирішення інших питань, що потребують застосування судовомедичних знань.
Судовомедична експертиза провадиться в бюро судовомедичної експертизи при міністерствах охорони здоров'я союзних і автономних республік, крайових і обласних відділах охорони здоров'я, міськими, районними і міжрайонними судовомедичними експертами. Загальне керівництво судовомедичними експертними установами здійснюється Головним судовомедичним експертом Міністерства охорони здоров'я СРСР і головними судовомедичними експертами міністерств охорони здоров'я союз-них республік. Науково-методичне керівництво судово-медичними експертними установами здійснює Всесоюзний науково-дослідний інститут судової медицини Міністерства охорони здоров'я СРСР.
Судовопсихіатрична експертиза провадиться у випадках, коли в слідчого або в суду виникають сумніви відносно психічної повноцінності обвинуваченого, свідка чи потерпілого. Цей вид експертизи провадиться судовопси-хіатричними комісіями при лікарнях і клініках. Організаційним і методичним центром судовопсихіатричної експертизи є науково-дослідний інститут судової психіатрії ім. проф. В. П. Сербського.
Судовобухгалтерська експертиза призначається, коли в процесі розслідування злочинів необхідно встановити недоліки фінансово-господарської діяльності підприємства чи установи, з'ясувати стан обліку і звітності, визначити розмір шкоди, заподіяної злочином тощо.
Судовобухгалтерська експертиза в РРФСР і деяких інших союзних республіках провадиться відділами судово-бухгалтерськнх експертиз науково-дослідних інститутів і лабораторій судової експертизи. На Україні судовобухгалтерські експертизи провадяться в республіканському і обласних бюро судовобухгалтерської експертизи Міністерства юстиції УРСР. Науково-методичне керівництво судовобухгалтерськими експертними установами здійснюється Всесоюзним науково-дослідним інститутом судових експертиз.
Судовоавтотехнічна експертиза призначається для визначення технічного стану транспортних засобів, встановлення можливості виявити несправність окремих частин (агрегатів, механізмів, деталей) звичайною перевіркою транспорту, його швидкості руху перед подією або технічної можливості запобігти дорожній події шляхом гальмування, маневром, вирішення різних технічних питань, пов'язаних з встановленням органами слідства і судом порушень правил руху на вулицях міст, населених пунктів і дорогах СРСР, а також правил технічної експлуатації автотранспорту. Судовоавтотехнічні експертизи провадяться відділами автотехнічних досліджень науково-дослідних інститутів і лабораторій судової експертизи міністерств юстиції союзних республік.
Судовотоварознавча експертиза призначається для встановлення якості, сорту товарів, особливостей промислового виготовлення окремих видів продукції, відповідності її державним стандартам чи іншим нормативам і для вирішення інших питань, що потребують застосування спеціальних знань в конкретній галузі товарознавства. В РРФСР і інших союзних республіках судовотоварознавчі експертизи провадяться науково-дослідними інститутами і лабораторіями судової експертизи. В Українській РСР судовотоварознавчі експертизи провадяться в бюро товарних експертиз при відділах торгівлі виконкомів обласних і міських Рад депутатів трудящих.
Перелічені вище види судової експертизи провадяться співробітниками спеціалізованих державних експертних установ. При необхідності застосування інших видів спеціальних знань, наприклад, в галузі ветеринарії,

 
 

Цікаве

Загрузка...