WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Пред'явлення для впізнання - Реферат

Пред'явлення для впізнання - Реферат

впізнання підлягає тварина,то крім її загальних ознак (масть, порода, колір шерсті), з'ясовуються особливі прикмети.
Відповідно до статей 174, 175 КПК УРСР особу, яка підлягає впізнанню, пред'являють впізнавачу разом з іншими особами тієї самої статі (не менше 3-х), які не мають різких відмінностей у зовнішності і одягові, а предмети - в числі інших однорідних предметів.
Підбір об'єктів для проведення впізнання викликає ряд труднощів, наприклад, коли треба підібрати схожих за зовнішніми прикметами осіб чи унікальних предметів. Той, кого впізнають, і пред'явлені особи повинні бути приблизно одного віку і схожими в загальних рисах (зріст, будова тіла, волосяний покрив голови, його колір, тип обличчя тощо). Об'єкт впізнання має бути в одязі, який не відрізняється від того, що був на ньому в момент спостереження його впізнаючим. Інші особи, серед яких його пред'являють для впізнання, також повинні не мати різких відмін в одязі (ст. 174 КПК УРСР).
Предмети пред'являють разом з іншими однорідними. При цьому важливо врахувати загальні родові ознаки.
Наприклад, якщо впізнанню підлягає годинник марки "Победа", то підбирають не менше 3-4 годинники однакової марки, форми, кольору, розміру та інших родових ознак.
У більшості випадків місцем пред'явлення для впізнання є кабінет слідчого, в інших випадках слідчий вирішує це питання, виходячи з конкретних умов, але умови ці мають бути найсприятливішими для спостереження і порівняння ознак об'єктів.
Застосування у пред'явленні для впізнання науково-технічних засобів - одна з важливих умов, що забезпечують ефективність його проведення, фіксації ходу і результатів. Ці засоби складаються з кіно-, фотоапаратів, магнітофона тощо. Використання їх залежить від виду впізнання, ознак об'єкта, що підлягає впізнанню, та інших даних.
3. Порядок пред'явлення для впізнання живих осіб, трупів, предметів і тварин.
Впізнання живих осіб провадиться у випадках, коли:
а) особа, яка підлягає пред'явленню, не була раніше відома свідкові, але спостерігалася ним у зв'язку з злочинною подією; б) свідок знав раніше пред'явлену особу, але не може дати необхідні дані про неї.
Процес пред'явлення можна поділити на три стадії:
у першій-перед пред'явленням особи до впізнання, в присутності понятих їй пропонують зайняти будь-яке місце серед інших осіб і роз'яснюють її права; у другій стадії впізнаючий запрошується до приміщення, де знаходяться всі учасники впізнання, його попереджують про кримінальну відповідальність за неправдиві показання (якщо це потерпілий) і за відмову давати показання (якщо це свідок). Після цього в особи, яка впізнає, з'ясовують, чи задовольняють її умови, чи їй добре видно зовнішні прикмети всіх пред'явлених осіб. При позитивній відповіді впізнаючому пропонують подивитися на групу осіб, впізнати особу і пояснити, за якими ознаками він її впізнав. При цьому його не треба квапити з відповіддю і дати йому час на обдумування. Якщо впізнаючий затруднюється з відповіддю, можна запропонувати пред'явленим особам пройтись по кабінету, з метою спостереження їх у русі чи дозволити пред'явленим особам розмовляти між собою.
Третя стадія полягає у встановленні тотожності чи групової належності або відмінності конкретного об'єкта. Названі впізнаючим прикмети, ознаки повинні бути виражені в певній формі. Виконання цієї вимоги багато в чому залежить від правильно заданих йому уточнюючих і конкретизуючих запитань. Результат пред'явлення для впізнання може бути позитивним, коли впізнаючий заявляє про впізнання і показує не тільки загальні прикмети і ознаки, а й особливі, на яких ґрунтувалося впізнання. Результат пред'явлення для впізнання може бути й негативним. Це може трапитись, коли, наприклад, з моменту спостереження пройшло багато часу; особа, яку впізнають, різко змінила свою зовнішність; впізнаючий боїться помсти; або для впізнання пред'явлено іншу особу тощо.
Впізнання людей може бути також за голосом, особливостями мови і ходи. При пред'явленні для впізнання за голосом повинні бути створені певні умови:
а) для відтворення звукової мови (приміщення з певними акустичними даними тощо); б) для аналізу і оцінки голосу особи, яку впізнають. У практиці для цього використовують дві суміжні кімнати з відчиненими дверима чи тонкою перегородкою між кімнатами. На відкритій місцевості для цього користуються парканом, деревами тощо, які не дозволяли б впізнаючому бачити особу, яку впізнають; в) всі учасники мають бути поділені на дві групи: в одній-слідчий, впізнаючий, двоє понятих, а також спеціалісти та. інші учасники, а в другій-особа, яка допомагає слідчому (наприклад, співробітник міліції), поняті, особа, яку впізнають, та особи, що ведуть з нею розмову; г) зміст розмови, відтвореної під час впізнання, не повинен торкатися розслідуваної справи, але в її тексті мають бути слова, які чув впізнаючий у момент спостереження.
Впізнання за особливістю ходи можливе, оскільки остання характеризує довжину кроку даної людини, кут розвороту ступні, швидкість руху. Хода має бути природною, коли людина йде вільно без напруження. Неприродна хода найчастіше пов'язана з різними аномаліями. Основними умовами проведення впізнання за особливостями ходи слід вважати: а) вибір місця проведення, що забезпечує відтворення ознак ходи і можливість їх спостереження впізнаючим; б) пред'явлення
особи, яку впізнають, серед інших осіб, які мають схожі ознаки ходи; в) особа, яку впізнають, не повинна знати про те, що за нею спостерігають; г) впізнаючому повинно бути надано досить часу для спостереження ходи пред'явлених осіб.
У практиці розслідування зустрічаються два основних випадки пред'явлення трупа для впізнання. Перший має місце при організації пред'явлення одразу ж після огляду місця події. В цьому випадку слідчий ча-сто не має можливості допитати кого-небудь про прикмети невідомої особи, труп якої буде пред'являтися. В таких випадках труп пред'являється без попереднього допиту мешканцям навколишніх будинків, вулиць, а також службовим особам, які по роботі спілкуються з населенням (наприклад, голові сільради чи колгоспу). Другий,-коли на момент впізнання є дані про зникнення певної особи. В таких випадках допитують її близьких чи знайомих, а потім пред'являють їм труп для впізнання.
Пред'явлення трупа слід провадити в тому одязі, що є на ньому, в необхідних випадках цьому повинен передувати "туалет трупа", що полягає у видаленні бруду і крові з його обличчя, приведенні у звичайний вигляд зачіски. Тільки в особливих випадках, до яких слід віднести наявність значних пошкоджень на обличчі чи зміни в результаті довгого перебування у воді тощо, можна визнати доцільною реставрацією обличчя трупа. Необхідно широко використовувати для ідентифікації особи прикмети, що є на трупові, а для цього слід надати впізнавачеві можливість оглянути обличчя трупа, а при необхідності все тіло. При пред'явленні для впізнання трупа

 
 

Цікаве

Загрузка...