WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Огляд місця події - Реферат

Огляд місця події - Реферат

заключної.
У вступній частині викладається, де, коли, хто, о котрій годині, в присутності кого і на яких підставах провадив огляд місця події. Тим самим ця частина містить дані, які перш за все надають протоколу значення процесуального документа. У вступній частині слід також зазначити обставини, за яких проведено огляд: умови освітлення, погода, температура повітря тощо.
В описовій частині послідовно зазначають усе, що було виявлено під час огляду. Тут описують межі і загальну характеристику оглянутого місця, входи чи виходи, дані про шлях злочинця, точне розташування предметів з зазначенням їх найважливіших ознак, негативні обставини тощо.
Для точності викладу не потрібно застосовувати такі вирази, як "поблизу", "віддалік", "навпроти", "поруч". Слід уникати слів "праворуч" та "ліворуч" або додатково зазначати, з якого боку дивляться при цьому на предмет; значення мало відомих для не спеціалістів назв предметів, наприклад, в галузі техніки, слід коротко розшифровувати. При цьому доцільно користуватися спеціальними довідниками для слідчого.
Для чіткості викладу можна рекомендувати ділити описову частину протоколу на підрозділи з відповідними заголовками.
У протоколі описується, а не пояснюється все, що виявив слідчий. В нього не потрібно записувати свої власні міркування і припущення відносно будь-яких обставин на місці події, оскільки вони можуть бути помилковими, а це, в свою чергу, може привести до неправильних висновків як самого слідчого, так і інших осіб, які будуть знайомитись з протоколом.
У заключній частиніпротоколу зазначається: які предмети було вилучено, як вони упаковані та куди направлені, які виготовлені зліпки, які види і в яких умовах проведено фото- чи кінозйомки тощо. Якщо на місці події знайдено труп, то в протоколі також зазначається, куди направлено його та речі, які зроблено зауваження присутнім при огляді особами з приводу дій слідчого, якщо такі зауваження мали місце, та яке рішення прийняв щодо них слідчий.
Протокол пишеться слідчим від руки або друкується на друкарській машинці. Його підписує слідчий і всі особи, які брали участь у огляді, і поняті. Виготовлені при огляді копії і моделі слідів, а також плани, креслення додаються до протоколу, про що в ньому роситься відповідний запис.
Допоміжними способами фіксації результатів огляду місця події є фото- і кінозйомка, а також виготовлення планів і схем (рис. 35, 36). Фотознімки місця події (орієнтовні, оглядові, вузлові і детальні) доповнюють протокол і дають змогу точно показати розташування місця події відносно навколишньої місцевості, зафіксувати вигляд цього місця і окремих його деталей.
Фотозйомка провадиться у присутності понятих, а в протоколі огляду зазначаються всі точки, з яких її проведено. Виготовлені після огляду фотознімки повинні мати пояснювальний текст, дату проведення зйомки, підпис слідчого і, при можливості, понятих.
Рис. 35. Схематичний план місця події.
Відповідно до ст. 85 КПК УРСР при проведенні огляду та інших слідчих дій слідчий може застосувати кінозйомку. Цей вид фіксації ходу і результатів огляду доцільно застосовувати у випадках, коли різні явища і обстановка на місці події швидко змінюються ((наприклад, при пожежах, вибухах, катастрофах), а також коли іншими способами неможливо зафіксу-вати все виявлене під час огляду.
План
місця події у справі про вбивство В.П.Карпенкаівул.Вокзальна. 16 кв.7). Складений ........... 19. .р,
Масштаб 1:50
Умовні позначення:
1-вішилка 9-телевізор
2-буфет 10-стіл
3-кух.стіл 11,12,16-крісла 4,5-сті.іьи.і 13-диван
6-газова плита 1'1-книжкоеа шафи
7-раковина 15-письмовий стіл
8-шафи
17.18-ліжка 19-труп Карпенко
План склив слідчий (Підпис)
Поняті: /Підписи/
Рис. 36. Масштабний план квартири.
Слідчий повинен повідомити учасників огляду про те, що він буде застосовувати кінозйомку. В протоколі огляду зазначається про те, що була проведена кінозйомка і що учасникам цієї слідчої дії про це повідомлено. Крім того, протокол повинен містити дані про камеру і об'єктив, якими зроблено кінозйомку, частоту (швидкість) кадрів на секунду, використану плівку і скільки метрів знято на місці події. Точки установки кінокамери потрібно вказати на плані або схемі. Після зйомки та проявлення кінострічки слідчий демонструє її всім учасникам огляду, про що складається окремий протокол.
Додатками до протоколу огляду можуть бути плани або схеми місця події, креслення окремих предметів на ньому (агрегатів, механізмів) тощо.
Плани та схеми можуть бути загальними, що охоплюють значну частину місцевості (наприклад, всю велику квартиру, частину населеного пункту), і окремими, що охоплюють лише безпосередньо місце події або його найважливішу частину (наприклад, кімнату, де вчинено злочин). Для загальних планів слідчий по можливості використовує готові карти населеного пункту або плани комунальних квартир, вносячи туди потрібні доповнення.
При слідчих оглядах приміщень виготовляються масштабні плани, а на відкритій місцевості-переважно схеми, на яких лише основні відстані можуть зазначатися в масштабі. Схеми місця події виготовляються з за-стосуванням спеціальних прийомів топографічної зйомки.
План приміщення може бути площинним або розгорнутим. На останньому зображують не тільки підлогу кімнати з розташованими на ній речами, айв розгорнутому вигляді також стіни кімнати з усіма предметами і слідами, що на них є, а також стелю, коли на ній є якісь ознаки, які підлягають фіксації (наприклад, проломи). При потребі на стіни проектують предмети обстановки, які стоять біля них.
Різні види меблів в приміщенні та окремі види об'єктів на відкритій місцевості зображують на планах та схемах певними умовними знаками, прийнятими у всесоюзному масштабі, кінозйомку, на планах чи схемах позначаються точки, з яких ці зйомки було зроблено.
Плани і схеми підписуються слідчим, проте, якщо в огляді брали участь потерпілий, підозрюваний або обвинувачений, доцільно, щоб план чи схему підписали також і вони.
Література
Колмаков В. П. Следственньїй осмотр. М., "Юридическая литература", 1969.
Макстов Й. X. Осмотр места происшествия. Л., Изд-во ЛГУ, 1965.
Осмотр места происшествия. Под. ред. А. В. Васильєва. М., Госюриздат, 1960.
Попов В. Й. Осмотр места происшествия. М., Госюриздат, 1959.
Шаламов М. П. Осмотр места происшествия. М., ВЮЗИ, 1966.

 
 

Цікаве

Загрузка...