WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Огляд місця події - Реферат

Огляд місця події - Реферат

на знаряддя злочину, сліди злочинця та транспорту, яким він користувався, на речі, які індивідуалізують особу злочинця тощо. Необхідно особливо уважно вивчати так звані негативні обставини, тобто відсутність того, що при звичайному ході події повинне було б бути (наприклад, відсутність крові біля трупа з колото-різаними ранами). До "негативних" обставин належить також наявність ознак, які у цьому випадку не відповідають уяві про злочинну подію. Наприклад, зламані вікна чи двері там, де з очевидністю в приміщення можна проникнути без цього і без будь-яких зусиль.
Як показує слідча практика, злочинці нерідко вдаються до різних хитрощів, щоб збити слідство з правильного шляху. Так, вони часом навмисно залишають на місці події чужі речі, які нібито випадково забуті їх власниками, роблять фальшиві сліди. Відомі також випадки застосування злочинцями різних симуляцій та інсценувань, наприклад, інсценування вчинення крадіжки товарів з магазину сторонніми особами, щоб в такий спосіб замаскувати вчинену розтрату тощо.
Впроцесі статичного огляду чи зразу ж після нього слідчий фіксує все, що виявив: робить чорнові записи для протоколу, здійснює фото- і кінозйомку, вимірювання та креслення чи ескізи. При цьому місце події орієнтується по сторонах світу за допомогою компасу.
Всі виявлені під час статичного огляду сліди позначаються умовними знаками. Якщо огляд провадиться при несприятливих погодних умовах (дощ, сніг), ці сліди потрібно прикрити, щоб зберегти їх від псування. При цьому не можна застосовувати предмети, які мають запах, оскільки це перешкодить використанню (при необхідності) службово-розшукної собаки, або зробить неможливим взяття проб повітря для консервації запаху злочинця.
Після закінчення статичного огляду місця події, або певної його частини, та фіксації зазначеним способом всього виявленого, слідчий застосовує метод динамічного огляду. При цьому слідчий та інші особи, які беруть участь в огляді, всебічно оглядають окремі предмети, при потребі зрушуючи їх з місця, беручи в руки. При цьому потрібно користуватись гумовими рукавичками, щоб не залишити на предметах своїх слідів. Перед цим потрібно зафіксувати положення предметів, зробивши позначки (наприклад, крейдою). Робиться це для того, щоб при необхідності можна було б відтворити обстановку на місці події. Якщо якийсь предмет-речовий доказ має бути вилучений з місця події для приєднання його до справи, потрібно спочатку визначити його місцезнаходження щодо двох постійних точок. Наприклад, в кімнаті знаряддя злому фіксується щодо найближчого кутка цієї кімнати і дверей чи вікна.
Під час огляду місця події проводяться вимірювання для складання плану огляду. Точність його залежить від обставин справи. Іноді відстані вимірюються кроками (наприклад, відстань між деревами на місці події, коли самі вони до неї не мають відношення, але їх потрібно нанести на план для загальної характеристики цього місця). В інших випадках вимірювання робляться з точністю до міліметра '(наприклад, коли треба зафіксувати відстань від пістолета до руки трупа при підозрінні на самогубство).
Під час огляду слідчий використовує науково-технічні засоби, що є у слідчому портфелі. Крім того, залежно від характеру об'єктів, які підлягають огляду, можуть бути використані комплекти науково-технічних засобів, які є в спеціалістів. Так, при огляді трупа на місці події може бути використаний судовомедичний чемодан, з яким виїжджає на огляд судовий медик. Якщо в огляді бере участь прокурор-криміналіст, використовується комплект його науково-технічних засобів, зокрема, пошукові прилади, силіконова паста "К", розчин перхлорвініла, електронно-оптичний перетворювач тощо.
Одержані під час огляду дані можуть бути використані для проведення паралельно з ним оперативно-розшукних заходів. Не відкладаючи справи до закінчення огляду, слідчий може доручити працівникам міліції організувати переслідування злочинця по "гарячих слідах", провести "прочісування" навколишньої місцевості, коли є дані про те, що недалеко від місця події переховується злочинець або знаходяться вкрадені речі. Цим працівникам можна доручити спостереження за місцями можливої появи злочинця (вокзали, пристані, аеропорти тощо).
Оперативним працівникам міліції в разі потреби доручається ще до закінчення огляду терміново повідомити сусідні підрозділи органів внутрішніх справ про прикмети злочинця, вкрадених речей, транспортних засобів, які використовувались під час вчинення злочину тощо.
Огляд місця події закінчується узагальненням і оцінкою всіх виявлених даних з метою з'ясування, чи вирішено всі завдання огляду. До цього доцільно залучити понятих, спеціалістів, працівників міліції, прокурора, представників громадськості, які допомагали слідчому під час проведення огляду. Якщо буде встановлено, що якесь із завдань огляду не вирішене, необхідно для контролю ще раз оглянути певні вузли місця події чи окремі об'єкти. Контрольний огляд дає змогу усунути всі упущення, які пізніше буде неможливо виправити.
В практиці розслідування зустрічаються випадки проведення повторного огляду місця події. Коли, наприклад, перший огляд був проведений у несприятливих умовах, слідчий може знову оглянути місце події в цілому або його окремі вузли, щоб виявити дані, які могли бути не виявленими раніше. На повторний огляд поширюються всі правила початкового.
4. Фіксація результатів огляду місця події.
Основним способом фіксації результатів огляду місця події є складання протоколу. Слідчий складає його, як правило, після закінчення огляду. Під час огляду він робить чорнові замітки для майбутнього про-токолу. Складається протокол на місці події, а не в кабінеті слідчого, бо в процесі написання його нерідко виникають сумніви щодо тих чи інших обставин, які можуть бути з певністю розв'язані лише на місці.
Відповідно до ст. 195 КПК УРСР протокол огляду складається з додержанням правил ст. 85 КПК, УРСР, яка визначає загальні положення про протоколи слідчих дій. До протоколу додаються певні матеріали, які пояснюють його зміст; в їх числі можуть бути фотознімки, матеріали звукозапису, кінозйомок (ст. 85' КПК УРСР), плани, схеми, зліпки тощо (ст. 85 КПК УРСР).
Протокол огляду місця події має велике значення, оскільки він є джерелом доказів. Тому до нього пред'являються високі вимоги. Зокрема, він має бути написаний грамотно, детально, точно, ясно і доступно. Складається протокол з трьох частин; вступної, описової та

 
 

Цікаве

Загрузка...