WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Огляд місця події - Реферат

Огляд місця події - Реферат

швидко запросити їх до участі в огляді. Він підтримує також постійний контакт з працівниками міліції, які відповідно до закону повинні подавати йому допомогу в проведенні огляду.
Крім зазначеної вище загально-організційної роботи, слідчий провадить підготовчі заходи до кожного конкретного огляду як перед від'їздом на місце події, так і на місці, перед його оглядом.
Одержавши відомості про подію, яка потребує виїзду на місце для проведення огляду, слідчий уточнює в заявника всі необхідні дані, а потімпри можливості подає на місце події необхідні розпорядження телефоном чи оперативним шляхом. Це можуть бути вказівки про заходи для охорони місця події, для забезпечення присутності до його прибуття свідків чи інших осіб, які дадуть необхідну інформацію, тощо. Далі слідчий повідомляє про подію прокурора, зв'язується, якщо цього ще не було зроблено, з потрібними йому працівниками міліції для координації роботи та запрошує в разі потреби на місце події інших осіб, зокрема спеціалістів у певних галузях. Після цього, з'ясувавши питання щодо транспорту для свого виїзду, він бере з собою слідчий портфель і виїжджає на місце огляду.
Прибувши на місце події, слідчий негайно вживає заходів для надання необхідної медичної допомоги потерпілим, якщо такі є. Коли потерпілий перебуває в тяжкому, загрозливому для його життя, стані, для успішності розслідування доцільно одержати від нього відомості про подію. Робити це можна тільки з дозволу лікаря, щоб не створити бесідою додаткової небезпеки для життя потерпілого. Іноді місце події знаходиться на проїжджій частині дороги. В такому випадку потрібно дати вказівку про організацію об'їзду транспорту і встановлення відповідних попереджувальних знаків.
Далі слідчий попередньо ознайомлюється з місцем, де вчинено чи виявлено злочин, або найважливішими його вузлами для того, щоб ясніше орієнтуватися в характері події, визначити територію і послідовність огляду. Визначаючи межі території, що підлягає огляду, слідчий не повинен обмежувати її лише ділянкою, де безпосередньо виявлено злочин. Зазначені межі треба розширити, бо цінні для розслідування дані, як, наприклад, залишені злочинцем ті чи інші предмети, часом можуть бути знайдені не тільки на цій ділянці, а й на підступах до неї.
Послідовність проведення огляду слідчий звичайно визначає залежно від конкретних обставин. У криміналістичній літературі рекомендуються два прийоми послідовності огляду: від периферії місця події до його центру або навпаки, від центру до периферії. При цьому під центром умовно розуміється основний предмет на найважливішому (вузловому) місці: потерпіла аварію автомашина в справі про автотранспортну подію, зламаний сейф при викраденні грошей, труп у справі про вбивство тощо.
Коли в справі про вбивство слідчий і супроводжуючі його особи оглядають спочатку труп, потім кімнату, де він лежить, далі - інші приміщення цієї квартири, потім подвір'я, де розташований будинок з квартирою, і нарешті, квартал з садибою та прилеглі до нього вулиці - це приклад огляду від центру до периферії. Протилежною буде послідовність огляду від периферії до центру.
Але бувають випадки, коли центр чи периферію місця події визначити неможливо. Тому слідчому доводиться обирати лінійну чи вузлову послідовність огляду. При лінійній послідовності він оглядає місце події по прямих від краю до краю, нічого не пропускаючи. Вузловий огляд, який доцільно застосовувати, коли його об'єктом є приміщення чи невелика ділянка, полягає в послідовному обслідуванні одного вузла за іншим, наприклад, входу до квартири, де була крадіжка, прихожої, основного приміщення, зламаних замків тощо.
Коли огляд провадиться в окремій кімнаті, слідчий теж установлює послідовність її огляду, наприклад, спочатку в кільцевому порядку вздовж стін, а потім всередині.
Під час попереднього ознайомлення з місцем огляду слідчий намічає основні риси майбутнього плану огляду місця події, який він складає після консультації (якщо в цьому є потреба) з присутніми спеціалістами, праців-никами міліції, прокурором. Цей план повинен забезпечити: а) легальність огляду всього, що є на місці; б) правильну послідовність, з тим щоб переходити від одного предмета до іншого лише після повного огляду першого;
в) фіксацію особливої уваги на так званих негативних обставинах і предметах, щодо яких є передбачення, що вони принесені на місце події злочинцем, або на них залишились сліди знарядь і засобів, які в нього були.
Під час огляду слідчий вживає необхідних заходів для охорони місця події, до збереження слідів на ньому тощо. Він видаляє з місця сторонніх осіб, а потім з'ясовує, чи є очевидці події, хто першим прибув на місце, чи не змінено його обстановку і якщо зміни сталися, то які саме. З'ясовуючи зазначені обставини, слідчий робить собі замітки про те, кого потрібно буде потім допитати як свідків.
Крім того, слідчий запрошує понятих (якщо він не привіз їх з собою), з'ясовує, чи не потрібна присутність при огляді ще когось з спеціалістів, крім тих, які вже є.
На закінчення підготовчих дій слідчий збирає всіх осіб, які братимуть разом з ним участь в огляді, і коротко їх інструктує, інформуючи про подію, про завдання огляду та роль при цьому кожного з них. Він також роз'яснює, що їм не можна відлучатися без його дозволу, треба бути уважними, ні до чого не торкатися без його вказівок і про все, що заслуговує на увагу, сповіщати його. Всі присутні попереджаються про те, що на місці події не можна кидати будь-які предмети, зокрема недокурки, оскільки вони помилково можуть бути прийняті за предмети, залишені злочинцем.
Після цього слідчий приступає до проведення огляду.
3. Дії слідчого при проведенні огляду місця події.
Безпосередньо огляд місця події здійснюється статичним та динамічним методами. Особливість першого полягає в тому, що під час огляду за цим методом ні слідчий, ні інші особи не торкаються, як правило, предметів! слідів, не зрушують їх з місця. Предмети на місці огляду перебувають у стані статики, а слідчий і супроводжуючі його особи тільки уважно розглядають усі предмети, сліди, їх ознаки, стан, взаєморозташування. Підчас такого огляду слідчий вивчає "механізм" події, тобто за розташуванням різних предметів та слідів складає собі уяву про те, що і як відбувалося на місці огляду при вчиненні злочину.
Проводячи огляд, слідчий звертає увагу на всі деталі обстановки і сліди, особливо на предмети, які були об'єктом злочинного посягання,

 
 

Цікаве

Загрузка...