WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Огляд місця події - Реферат

Огляд місця події - Реферат


Реферат на тему:
Огляд місця події
ПЛАН
1. Поняття огляду місця події.
2. Підготовка до огляду місця події.
3. Дії слідчого при проведенні огляду місця події.
4. Фіксація результатів огляду місця події.
Література
1. Поняття огляду місця події.
Серед слідчих дій, передбачених кримінально-процесуальним законом, важливе місце належить оглядові місця події та інших матеріальних об'єктів, які є джерелом інформації про злочин та його учасників. Як зазначено в ст. 190 КПК УРСР, слідчий провадить огляд "з метою виявлення слідів злочину та інших речових доказів, з'ясування обстановки злочину, а також інших обставин, які мають значення для справи".
Залежно від безпосереднього об'єкта вказана дія може за КПК УРСР (статті 190-192) передбачити огляд: людей, місцевості, приміщення, предметів, документів, місця події, тварин, трупа. Огляд людей називається освідуванням (ст. 193 КПК УРСР).
Найскладнішим є огляд місця події. Це місцевість чи приміщення, де виявлено подію з ознаками злочину, наприклад, місце, де знайдено труп з ознаками насильницької смерті або виявлено зламану касу, звідки викрадено гроші тощо. Місце події здебільшого є одночасно і місцем вчинення злочину. Проте ці місця можуть бути різними, наприклад, коли людину вбито в одному, а труп перенесено в інше місце, де його і знайдено. В таких випадках по одній справі може бути два чи більше місць події і всі вони, в міру виявлення, підлягають слідчому огляду. Наприклад, у справі про вбивство жінки, труп якої було розчленовано і розкидано частинами, провадилися огляди кожного місця, де знаходили частину трупа, а також і місця вбивства, тільки-но таке встановили.
Щодо зазначених вище інших видів огляду, то вони можуть бути залежно від обставин як самостійними слідчими діями, так і складовими частинами огляду місця події.
Отже, огляд місця події - це слідча дія, яка полягає в тому, що слідчий, проводячи розслідування, згідно з вказівками закону, безпосередньо сприймає, досліджує, фіксує і оцінює об'єкти на місцевості або в приміщенні, де виявлено ознаки злочину, з метою знаходження там слідів, речових доказів, з'ясування обстановки і всіх обставин, які мають значення для справи.
Огляд місця події провадиться в справах про такі небезпечні злочини, як убивство, зґвалтування, розбій, крадіжки, порушення правил безпеки руху та експлуатації автомототранспорту тощо. Від якісного його проведення у значній мірі залежить успіх розслідування.
Основні завдання, які стоять перед слідчим, коли він провадить огляд місця події, випливають із завдань розслідування злочину в цілому. Перш за все, це його розкриття, тобто встановлення факту вчинення і особи винного. Для цього необхідно з'ясувати: на що було посягання; в чому полягало діяння злочинця і коли та де воно вчинене; чим характеризують форми вини, мета та мотиви злочину, хто його вчинив. Крім того, треба встановити характер та розміри заподіяної шкоди, а також причини та умови, які сприяли злочинові.
Коло цих питань у кожному випадку може дещо змінюватись, залежно від виду злочину і обставин справи. Наприклад, у справі про крадіжку товарів із крамниці із зламом вікна можуть виникнути питання про те, з якого боку (ззовні чи зсередини) розбито шибку ким способом це зроблено; чи залишились на ній сліди пальців; чи справді вчинено крадіжку товарів або мало місце її інсценування; скільки було злочинців; які їхні прикмети; чи не залишились, зокрема, сліди їх ніг або інші сліди; що вони робили в крамниці; чи користувалися там освітленням і яким саме; як пакували і виносили крадені товари; чи були в них транспортні засоби і які саме тощо.
Огляд місця події найчастіше є початковою слідчою дією, яка провадиться після порушення кримінальної справи. В невідкладних випадках огляд місця події може бути проведений до порушення кримінальної справи (ч. II ст. 190 КПК УРСР).
Оглядають місце події у присутності не менше двох понятих. Слідчий може запросити для участі в огляді спеціалістів, не заінтересованих у результатах справи (ст. 191 КПК УРСР). В огляді, який провадить слідчий, може брати участь прокурор, який згідно з ст. 227 КПК УРСР вправі провадити його і особисто.
При наявності трупа місце події оглядають з участю судовомедичного експерта, а коли його неможливо викликати, запрошується найближчий лікар (ст. 192 КПК УРСР).
На розсуд слідчого для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, обвинувачений та інші учасники процесу, а також підозрюваний і свідки. Огляд приміщення провадиться в присутності особи, що займає його, або представника відповідної установи, організації чи підприємства.
2. Підготовка до огляду місця події.
Для успішного проведення такої складної і разом з тим важливої слідчої дії, якою є огляд місця події, потрібні певні передумови і підготовча робота.
Слідчий повинен мати ґрунтовні знання і досвід з свого фаху і завжди бути психологічно готовим негайно виїхати для огляду місця тієї чи іншої події, коли в цьому виникне потреба. При цьому найкраще, щоб огляд про-вадив саме той слідчий, який буде вести і все дальше розслідування в цій справі.
Для успішного проведення оглядів місця події слідчий повинен у міру потреби в межах своєї слідчої дільниці роз'яснювати, що громадяни і місцеві організації мають право негайно інформувати прокуратуру або міліцію про виявлені злочини і вживати заходів для забезпечення збереження в незмінному вигляді обстановки на місці події до прибуття представника цих органів. Потерпілим необхідно надати медичну допомогу, якщо вони цього потребують. Важливо, щоб слідчий мав завжди в повному порядку і цілковитій готовності набір науково-технічних засобів (слідчий портфель), який йому завжди потрібний для проведення огляду.
У процесі огляду слідчому буває необхідна допомога різних спеціалістів, вибір яких визначається особливостями конкретного випадку. Це може бути судовий медик, інженер, кваліфікований працівник пожежної охорони, криміналіст, товарознавець тощо. Ці спеціалісти беруть участь у проведенні огляду, допомагають слідчому своїми спеціальними знаннями і навиками у виявленні, закріпленні та вилученні доказів, звертають його увагу на обставини, пов'язані з виявленням та закріпленням доказів, а також дають пояснення з приводу спеціальних питань, які виникають при проведенні слідчої дії (ст. 128 КПК УРСР). Тому слідчий повинен підтримувати зв'язок з цими спеціалістами, щоб у разі потреби мати змогу

 
 

Цікаве

Загрузка...