WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Насильницькі статеві злочини - Реферат

Насильницькі статеві злочини - Реферат

152, є закінченим з моменту початку статевих зносин хоча б одним учасником групового зґвалтування.
Як співвиконавство зґвалтування розглядаються дії особи, яка не вчинила і не мала наміру вчинити статевий акт, але безпосередньо застосувала фізичне насильство, погрозу чи довела потерпілу особу до безпорадного стану з метою зґвалтування її іншою особою". Тобто учасником групового зґвалтування визнається і той, хто нездатен бути суб'єктом індивідуального зґвалтування (імпотент, жінка при зґвалтуванні особи жіночої статі тощо), однак може виконати частину об'єктивної сторони злочину.
Постанова ПВСУ від 27 березня 1992 р. № 4 "Про судову практику у справах про зґвалтування та інші статеві злочини" (п. 17). 2 Там само (п. 14).
Від зґвалтування, вчиненого групою осіб, потрібно відрізняти співучасть у цьому злочині, яка не є співвиконавством. Це, наприклад, сприяння його вчиненню шляхом надання для статевих зносин приміщення, заманювання жертви у місце посягання на неї, застосування насильства до того, хто намагається перешкодити вчиненню злочину.
Особливо тяжкими наслідками зґвалтування (оціночне поняття) можутьбути визнані, зокрема, смерть або самогубство потерпілої особи, втрата будь-якого органа чи його функцій, психічна хвороба або інший розлад здоров'я, поєднаний зі стійкою втратою працездатності не менше ніж на одну третину, непоправне знівечення обличчя, переривання вагітності, зараження вірусом імунодефіциту людини або сифілісом.
Особливо тяжкі наслідки можуть бути викликані діями як винної, так і потерпілої особи (наприклад, реакцією останньої на злочин стало те, що вона накладає на себе руки або спричиняє собі тілесні ушкодження, намагаючись уникнути сексуального насильства).
Якщо при зґвалтуванні чи замаху на цей злочин винний заподіяв потерпілій особі смерть через необережність (наприклад, якщо потерпіла вистрибнула з вікна будинку або транспортного засобу під час руху останнього і одержала смертельні ушкодження), дії винного охоплюються ч.4 ст. 152 і додаткової кваліфікації за ст. 119 не потребують.
У судовій практиці визнається, що психічне ставлення винного до особливо тяжких наслідків може характеризуватися як умисною, так і необережною формою вини.
Не визнаються особливо тяжкими наслідками при зґвалтуванні дефлорація, вагітність (за винятком випадків, коли є медичні протипоказання до пологів, про що знала винна особа), а також свідоме поставлення потерпілої особи в небезпеку зараження вірусом імунодефіциту людини або іншою невиліковною інфекційною хворобою, якщо захворювання не настало (ці дії слід кваліфікувати за сукупністю злочинів - відповідною частиною ст. 152 і ч. 1 ст. 130).
Заподіяння при зґвалтуванні тяжкого тілесного ушкодження, що спричинило смерть потерпілого, охоплюється ч. 4 ст. 152 і додаткової кваліфікації за ч. 2 ст. 121 не потребує.
Водночас умисне вбивство потерпілої особи, вчинене в процесі зґвалтування чи замаху на цей злочин або відразу після нього, потрібно кваліфікувати за п. 10 ч. 2 ст. 115 (вбивство, поєднане із зґвалтуванням) і відповідно ст. 15 та ч. 4 ст. 152 або ч. 4 ст. 152 (за ознакою особливо тяжких наслідків).
Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом (ст. 153 КК). Потерпілим від злочину є особа, яка всупереч своїй волі виконує роль сексуального партнера винного.
Об'єктивна сторона злочину полягає у задоволенні статевої пристрасті неприродним способом, що поєднується із застосуванням фізичного насильства, погрозою його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи.
Під задоволенням статевої пристрасті неприродним способом потрібно розуміти будь-які дії сексуального характеру незалежно від їх гетеро- або гомосексуальної спрямованості (крім природного статевого акту, що охоплене диспозицією ст. 152), які здатні збудити і задовольнити статеву пристрасть чоловіка або жінки. Це, зокрема, мужолозтво, лесбіянство, орогенітальний контакт жінки з чоловіком або чоловіка з чоловіком, аногенітальний контакт чоловіка з жінкою, сурогатні форми статевих зносин, які імітують природний статевий акт (наприклад, проникнення у статеві органи жінки рукою або іншим предметом), садистські дії сексуального характеру, сексуальний мазохізм, при якому задоволення статевої пристрасті винного відбувається в процесі заподіяння потерпілій особі фізичних мордувань. Кримінальна караність даної поведінки визначається не так званою неприродністю способів задоволення статевої пристрасті, можливою гомосексуальною спрямованістю чи аморальністю дій, описаних у ст. 153, а їх насильницьким характером, в результаті чого відбувається посягання на такі важливі соціальні цінності, як статева свобода і недоторканість, нормальний розвиток неповнолітніх.
Під мужолозтвом розуміють один із різновидів чоловічого го-мосексуалізму - педерастію, тобто аногенітальний сексуальний контакт чоловіка з чоловіком.
Лесбіянство (жіночий гомосексуалізм) - це форма задоволення статевої пристрасті жінки шляхом вчинення нею різноманітних дій сексуального характеру з особою жіночої статі (наприклад, доторкання до статевих органів, мастурбація, орально-генітальні контакти, вплив на ерогенні зони партнерші за допомогою штучних пристосувань).
Поняття фізичного насильства, погрози його застосування та використання безпорадного стану потерпілого у даному складі злочину за своїм змістом є такими ж, що й при зґвалтуванні. Перелік способів, які трансформують сексуальну поведінку людей у злочин, є вичерпним і поширювальному тлумаченню не підлягає.
Злочин визнається закінченим з моменту вчинення дії сексуального характеру, спрямованої на задоволення статевої пристрасті.
Суб'єкт та суб'єктивна сторона за своїм змістом аналогічні таким елементам складу зґвалтування.
Кваліфікуючими ознаками злочину є вчинення його повторно, групою осіб або особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачений ст. 152 або ст. 154, скоєння злочину щодо неповнолітнього або неповнолітньої (ч. 2 ст. 153 КК), а особливо кваліфікуючими ознаками - вчинення злочину щодо малолітнього або малолітньої, а також спричинення злочином особливо тяжких наслідків (ч. З ст. 153). За своїм змістом вказані ознаки аналогічні обставинам, які обтяжують відповідальність за зґвалтування.
Примушування до вступу в статевий зв'язок (ст. 154 КК). Основним безпосереднім об'єктом злочину є статева свобода особи. Додатковими об'єктами

 
 

Цікаве

Загрузка...