WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Можливості попереднього дослідження слідів рук - Реферат

Можливості попереднього дослідження слідів рук - Реферат

72).
Винятки складають також папілярні узори на вказівних пальцях. Для визначення руки за слідами, в яких відобразились дугові узори, важливою ознакою є нахил дуг по відношенню до осі лінії узору
Мал. 81. Напрям потоку папілярних ліній на па-льцях лівої руки
Мал.82. Напрям потоку папілярних ліній на па-льцях правої руки
(це пряма лінія, яка з'єднує найбільш підняті точки дуг та продовжена вгору і до низу).
У слідах дугових узорів правої руки вісь буде нахилена праворуч відносно основи узору (мал. 73), а в слідах лівої - ліворуч (мал.74). Виняток і тут складають сліди вказівних пальців.
Якщо овал у завитковому узорі нахилений ліворуч по відношенню до основи узору (мал. 85), то слід залишений правою рукою, якщо 0вал нахилений праворуч - лівою рукою (мал. 86). Якщо в завиткових узорах-клубках, равликах та петлях-спіралях папілярні лінії внутрішнього малюнка створюють у центрі узору фігуру у вигляді літери "Г", то слід належить правій руці (мал. 87), при наявності фігури, що нагадує латинську літеру "8" - слід залишений лівою рукою (мал. 88).
Крім того, необхідно мати на увазі, що в слідах петльових та завиткових узорів більша відстань між папілярними лініями в правій і менша - в лівій дистальній частині папілярного узору відповідає правій руці і, навпаки.
Мал. 83. Нахил осі дугових Мал. 84. Нахил осі дугових Мал.85.Нахил осі узорів на пальцях правої руки узорів на пальцях лівої руки узорів-овалів правої руки
Мал. 86. Нахил осі Мал. 87.Фігура в центрі Мал. 88. Фігура в центрі
узорів-овалів малюнка в слідах узорів малюнка в слідах узорів
лівої руки правої руки лівої руки
Для хибнопетльових та хибнозавиткових дугових узорів викорис-товуються ті ж правила, що і для петльових та завиткових узорів. Виняток з цих правил становить: для вказівних пальців - близько 30%, Для середніх та підмізинних - близько 1%, для великих пальців - близько 5%, для мізинців - менше як 0,001%
Для визначення руки, що залишила слід на предметі, потрібно також враховувати частоту, з якою зустрічаються узори. Так, на вказівних пальцях правої руки найчастіше зустрічаються завиткові узори, потім ульнарні петлі, радіальні петлі і дуги; на вказівних пальцях лівої руки найчастіше зустрічаються ульнарні петлі, завитки, дуги і радіальні петлі.
Сліди середніх та підмізинних пальців мають форму, близьку до прямокутної; на середніх пальцях правої та лівої рук найчастіше зустрічаються ульнарні петлі, а тоді завитки, дуги та радіальні петлі.
На підмізинних пальцях правої руки найчастіше зустрічаються завитки, ульнарні петлі, дуги, радіальні петлі; лівої руки - ульнарні петлі, завитки, дуги і радіальні петлі.
У слідах мізинців центральна частина узору розміщена нижче, ніж у решти пальців, частіше зустрічаються ульнарні петлі, завитки, дуги та радіальні петлі.
Треба пам'ятати, що папілярні узори на однойменних пальцях правої та лівої рук в основному симетричні.
У випадку наявності сліду одного пальця будова папілярного узору може тільки з деякою часткою вірогідності вказувати на те, якою рукою залишено слід. Але якщо виявлено декілька слідів, ця ознака має вирішальне значення. Тут вказано найважливіші ознаки, за якими можна встановити, якою рукою та яким пальцем залишений слід. Однак не можна віддавати перевагу якій-небудь одній із названих ознак, оскільки можна допустити помилку. Тільки ретельне та комплексне вивчення положення слідів на предметі, їх контурів та взаємного розташування, а також будова папілярного узору майже завжди дозволяють достовірно встановити руку та палець, якими залишені сліди.
Найдостовірніші результати щодо визначення руки та пальців, якими залишені сліди, можуть бути отримані у разі комплексного використання всіх указаних ознак: а) вивчити, в результаті яких дій залишені сліди; б) звернути увагу на те, з якого боку предмета залишені сліди; в) вивчити взаємне розташування слідів, як придатних, так і непридатних для ідентифікації; г) вивчити форму та розміри слідів, напрям потоків папілярних ліній.
3. Визначення будови кисті руки. Сліди долоні та пальців, виявлені на місці події, дозволяють судити про будову кисті руки злочинця: її розміри, форму, відсутність пальців тощо. Наприклад, форма долоні та пальців може бути: а) продовгуватою, відповідно довга кисть з довгими пальцями; б) короткою - з короткими та широкими пальцями.
Відсутність та каліцтва пальців визначаються вірогідно на основі того, що відсутні відповідні відбитки або за відхиленням їх форми від нормальних. До каліцтв відносяться: незвичайна довжина окремих пальців, викривлення, хворобливе потовщення пальців.
Мозолі та рубці є не тільки ознаками для пошуку злочинця, але й можуть бути використані з метою ідентифікації.
4. Побічні предмети на руці. На долонях рук та пальцях злочинця можуть знаходитися побічні предмети - обручки, пов'язки, рукавички, які, як правило, відображаються в слідах. Відсутність пов'язки або обручки на руці запідозреного ще не виключає можливості встановлення за слідами факту його знаходження на місці події. У таких випадках необхідно перевірити, чи нема на руці запідозреного слідів від недавнього поранення або від довгого носіння обручки.
Сліди рук, одягнутих у гумові рукавички, можуть містити інформацію про загальні ознаки будови кисті: розміри, форму країв, відсутність або дефекти пальців.
Використана Література
1. Андрианова В. А., Евсиков В. Н., Зуев Е. И., Теткин С. И. Выявление бесцветных пальцевых следов порошками на различных поверхностях // Сборник работ по криминалистике (дактилоскопические исследования). 1957.- М-С.37-64.
2. Ароцкер Л. Е., Грановский Г. Л. Неточное определение участка папиллярного узора ведет к ошибке // Практика криминалистической экспертизы. Сб. 1-2.-М, 1961.-С. 195-198.
3. Баканова Л. П. Дактилоскопические исследования: Учебное пособие -Ташкент, 1980 г. - 52 с.
4. Берзин В. Ф., Фокина А. А. О локализации участков ладонной поверхности рук человека по деталям папиллярных узоров // Криминалистика и судебная експертиза. Вып. 3- Киев, 1966-С. 199-212.
5. Бобырев В. Г., Фильков В. И. Модификация химического способа выявления следов рук // Повышение эффективности криминалистических экспертиз при расследовании преступлений.- Волгоград, 1988.- С. 30-33.
6. Бобырев В. Г., Гаглошвили А. У. Применение магнитного порошка для выявления потожировых следов на пористых поверхностях // Экспертная практика и новые методы исследования. Экспресс-информация.- Вып. 17.- М., 1989.-С. 4-8.
7. Выявление отпечатков пальцев с помощью вакуумного напыления // В помощь экспертам.-М., 1976.
8. Гардаускас Ю. Ю. О некоторых недостатках подготовки материалов для экспертизы следов рук // Экспертиза при расследовании преступлений (информационные материалы). Вып. 7.- Вильнюс, 1969.- С. 18-23.
9. Герасимов В. Дактилоскопия // Наука и жизнь. № 1.- С.79-83.

 
 

Цікаве

Загрузка...