WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Можливості попереднього дослідження слідів рук - Реферат

Можливості попереднього дослідження слідів рук - Реферат

предмета правою рукою слід великого пальця буде розташований на одній стороні предмета, біля його правого краю, а решта пальців залишать сліди на протилежному боці, ближче до середини предмета або біля його лівого краю.
Під час проникнення у приміщення через вікно, як правило, захо-плюють край підвіконня. У такому випадку сліди правої руки залишаються з правого боку підвіконня, а лівої - з лівого боку відносно напрямку руху злочинця.
У наведених прикладах положення слідів рук відповідає певному "боку предмета. Ця ознака є важливим орієнтиром для установлення ^того, якою рукою залишено сліди. Разом з тим необхідно додати, що характерною особливістю розташування сліду великого пальця є його ізольованість від слідів інших пальців незалежно від того, внаслідок яких дій руки утворились сліди. Тому, якщо виявлено слід всієї руки, залишений при натисканні, розташування сліду великого пальця зліва або справа від слідів інших пальців зразу ж вказує на руку (праву чи ліву).
Далі вивчають розташування слідів на поверхні. При цьому до уваги приймають напрям основи узору. Оскільки сліди основами узорів розташовуються в залежності від положення руки в момент доторкання або охоплення предмета, необхідно визначити, в якому положенні рука могла доторкнутися чи охопити предмет. У такому випадку необхідно враховувати не тільки ті сліди, які чітко передають будову папілярного узору, але й змазані, нечіткі, їх розташування по відношенню до чітких слідів дозволяє встановити, якими пальцями вони залишені.
На круглих предметах сліди правої руки, як правило, основами узорів направлені ліворуч, а сліди лівої - праворуч. Якщо на таких предметах є слід великого пальця, то він розташований окремо, з іншого боку предмета, основою узору спрямований в бік, протилежний тому, куди звернені основи узорів у слідах інших пальців. Тому, якщо поряд розташовані сліди основами узорів направлені праворуч, а на протилежному боці предмета є слід великого пальця, основою узору направлений ліворуч, то такі сліди залишені лівою рукою. Якщо ж основа узорів декількох поряд розташованих слідів звернена ліворуч, а основа узору сліду, розташованого на протилежному боці предмета - праворуч, то це сліди правої руки. Потім вивчають контури слідів, їх розміри, форму, взаємне розташування, напрям папілярних ліній у внутрішньому узорі та нахил папілярного узору. При цьому потрібно керуватися такими правилами.
Сліди великих пальців, як правило, ширші та довші за сліди решти пальців, якщо брати до уваги тільки нігтьову фалангу пальця. Виключенням із цього правила є сліди, утворені при натисканні всією кистю руки, коли слід великого пальця не широкий, а ніби обрізаний. Для слідів вказівних пальців характерне те, що верхній край сліду з одного боку скошений відносно основи узору.
Мал. 69. Слід
вказівного пальця правої руки
Мал. 70. Слід
вказівного пальця лівої руки
В слідах правої руки цей скіс буває зліва, а в слідах лівої - справа (мал. 69, 70). Сліди середнього та підмізинного пальців мають форму, близьку до прямокутної. Далі вивчається взаємне розташування слідів рук. Поряд з поодинокими слідами пальців на місці злочину часто вдається виявити декілька одночасно залишених слідів.
У слідах чотирьох пальців правої руки другий слід ліворуч (слід середнього пальця) вищий решти. Цей слід та два інших, розміщених за ним зліва, розташовані уступом. Відповідно, в обох випадках сліди, які розташовані уступом по відношенню до найвищого сліду, є слідами підмізинного пальця та мізинця. Слід, розташований з іншого боку від найвищого пальця, буде слідом вказівного пальця (мал. 71,72).
У такий самий спосіб визначаються рука та палець, якщо виявлені сліди трьох пальців, розташованих уступом. Це будуть сліди середнього, підмізинного пальців та мізинця.
Коли виявлено три поряд розташовані сліди, з яких середній вищий решти, то, як видно на мал. 73, це сліди вказівного, середнього та підмізинного пальців. Якщо вони залишені правою рукою, то, як правило, нижче буде розташовуватися лівий слід (вказівний палець -мал. 73), якщо ж сліди утворені лівою рукою, то нижче буде розташований правий слід (вказівний палець - мал. 74).
Зазначимо, що положення слідів підмізинного і вказівного пальців іноді може бути майже однаковим за висотою із-за неповного прилягання одного з пальців у процесі слідоутворення.
Мал. 71. Сліди пальців правої руки
Мал. 72. Сліди пальців лівої руки
Нерідко на місці злочину можна виявити два розташованих поряд сліди. Якщо правий слід знаходиться вище лівого, то такі сліди могли бути залишені вказівним та середнім пальцями правої руки, середнім та підмізинним пальцями лівої руки (мал. 75, 76) або підмізинним пальцем мізинцем лівої руки. Якщо ж вище виявиться не правий, а лівий слід, то такі сліди можуть залишатися від доторкання вказівного і середнього пальців лівої руки; середнього та підмізинного (мал. 77, 78), або підмізинного пальця та мізинця правої руки.
Мал. 73. Сліди трьох пальців правої руки Мал. 74. Сліди трьох пальців лівої
руки
Для сполучення слідів підмізинного пальця та мізинця (обох рук) характерно, що слід мізинця, як правило, розташовується значно нижче сліду підмізинного пальця (мал. 79, 80).
В інших випадках за двома слідами визначити пальці та руку по взаємному розташуванню складно. Але, якщо додатково вивчити будову папілярних узорів, які відобразилися в слідах, то за сукупністю цієї ознаки за взаємним розташуванням слідів можна встановити, якими пальцями і якою рукою вони залишені.
Будова папілярних узорів які відобразилися в слідах
У петльових узорах усіх пальців, крім вказівних, дуже часто петлі звернені ніжками в бік мізинця. Винятки з цього правила трапляються рідко. Так, петлі, відкриті вліво (звернені ніжками в бік великого пальця), трапляються на середньому та підмізинному пальцях правої руки 1 на 100, на великому - 1 на 200 і мізинці - 1 на 10000 випадків. Ще рідше бувають винятки в петльових узорах тих же пальців лівої руки.
Мал. 75. Сліди вказівного Мал. 76. Сліди середнього Мал. 77. Сліди
та середнього пальців та підмізинного пальців вказівного та середнього
правої руки лівої руки пальців лівої руки
Мал. 78. Сліди середнього Мал. 79. Сліди Мал. 80.Сліди
та підмізинного пальців підмізинного пальця підмізинного
правої руки та мізинця правої руки та мізинця лівої руки
Для петльових узорів на вказівних пальцях приведене правило не характерне, тому що на 100 папілярних узорів вказівних пальців приходиться 30 винятків.
Напрям папілярних ліній у завиткових узорах може бути правоокружним від центра узору (за годинниковою стрілкою) або ліво-окружним (проти годинникової стрілки). Правоокружний напрям папілярних ліній у завиткових узорах характерний для лівої руки (мал. 71), а лівоокружний -для правої руки (мал.

 
 

Цікаве

Загрузка...