WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Методика проведення дактилоскопічної експертизи - Реферат

Методика проведення дактилоскопічної експертизи - Реферат

лінії, гачка.
Іноді деякі ускладнення може викликати здвоєння слідів - два сліди розміщені поряд так, що створюється видимість одного сліду.
Порівняння таких слідів може призвести до помилкового висновку про відмінність навіть у типі узорів.
Трапляються випадки, коли виявлені на місці події сліди шкірних узорів не мають достатньої сукупності ідентифікаційних ознак для встановлення особи. У такому разі можливі два варіанти: сліди залишені кількома пальцями однієї руки; сліди залишені одним і тим же пальцем.
У першому випадку необхідно впевнитися, що всі досліджувані сліди залишені пальцями однієї руки при її доторканні до предмета. Для цього експерт почергово порівнює їх з відповідними узорами у відбитках-зразках, і встановлює індивідуальну сукупність ознак, підсумовуючи відображення ознак у кожному окремому сліді.
У другому випадку узор одного і того ж пальця відобразився в декількох слідах, але внаслідок нечіткості кожне його відображення зокрема не має достатньої сукупності ознак для ідентифікації особи. Тут також потрібно підсумовувати відображення загальних і особливих ознак у порівнюваних узорах для обґрунтування висновку.
Порівняльне дослідження обмежених за розмірами слідів, за якими неможливо встановити, якими ділянками папілярного узору шкіри вони залишені, потребує навиків і проводиться з великою клопітливістю. У таких випадках необхідно послідовно порівнювати зі слідом усі ділянки папілярних узорів нігтьових, середніх та основних фаланг пальців, а також долонь рук. Не можна довіряти загальній будові обривків папілярних узорів. Слід невеликої ділянки папілярного узору нігтьової фаланги може бути прийнятим за слід узору середньої або основної фаланги, або деяких частин долоні і, навпаки. Так, узори на підвищеннях долоні між пальцями інколи мають дельти і лінії, які створюють малюнки, схожі з узорами нігтьових фаланг.
Іноді лінії дистального потоку нігтьової фаланги пальця мають форму, яка нагадує лінії центральної частини нігтьової фаланги: хибні петлі і дуги різної кривизни, і тоді сліди невеликих ділянок ліній дистального потоку можуть бути легко прийняті за відбиток узору центральної частини і навпаки - невелика ділянка центральної частини легко плутається з лініями дистального потоку. Тому фрагменти папілярних узорів необхідно порівнювати не тільки з лініями центральної частини, але й з лініями дистального потоку та іншими ділянками узорів пальців та долонь. Спроби без достатніх обґрунтувань точно локалізувати ділянку папілярного узору, яка відобразилась у сліді, може призвести до помилки.
Порівняльне дослідження фрагментів папілярних узорів, в яких неможливо встановити загальну будову за прийнятою системою класифікації, розпочинається порівнянням форми та напрямку ліній. Після цього порівнюють особливі ознаки - деталі будови узорів. Вибір відправної точки для пошуку відповідних ділянок узору серед зразків, які надійшли, проводиться на тій ділянці сліду, де є найбільш ясні, чіткі лінії. Відправною точкою є будь-яка "примітна" деталь або рубець. Необхідно вивчити форму невеликої групи ліній, які розміщені навколо початкової ознаки, встановити, чи нема на ній вигинів та інших деталей і визначити їх розташування відносно цієї точки.
Тільки визначивши відповідні початкові пункти, можна швидко знайти потрібну ділянку узору серед експериментальних відбитків.
Оцінка результатів дослідження та формулювання висновків. Закінчивши порівняльне дослідження, експерт оцінює результати проведеного аналізу. Оцінка спільних ознак у порівнюваних узорах, як і виявлених між ними розбіжностей, проводиться експертом одночасно за якісним значенням та кількісним їх відображенням. Такий підхід до оцінки результатів порівняльного дослідження обумовлений тим, що висновок експерта про встановлення тотожності певної особи може бути обґрунтованим у разі збігу в порівнюваних узорах не всякої, а тільки індивідуально неповторної сукупності їх загальних та особистих ознак.
Позитивний висновок експерта про встановлення тотожності особи в даному випадку ґрунтується не тільки на основі збігу сукупності ідентифікаційних ознак у порівнюваних узорах, але й на том;., що походження виявлених відмінностей можна пояснити. Тому досить важливим під час оцінки результатів порівняльного дослідження є встановлення походження цих відмінностей. Відмінності можуть бути обумовлені: механізмом слідоутворення. Так, при зсуванні шкіри, що викликане тангенційним переміщенням або невеликим поворотом, виникає злиття "початків-закінчень" з папілярними лініями, які розміщені поряд, що викликає виникнення хибної ознаки "злиття-розгалуження". Якщо з іншою лінією з'єднується "фрагмент", то створюється така хибна ознака, як "гачок". При цьому зменшується або збільшується кут сходження папілярних ліній, діаметри "острівців", створюється невелике зміщення у по-ложенні ознак.
У разі сильного натискання збільшується ширина папілярних ліній, утворюється, як і при зсуванні шкіри, з'єднання "початків-закінчень", "фрагментів" з папілярними лініями, розміщеними поряд, що призводить до створення хибних ознак. Одночасно спостерігається роз'єднання двох папілярних ліній, які створювали ознаку "злиття-розгалуження", і поява хибної ознаки "початок-закінчення".
Ознаки спотворення відображення узору в сліді в таких випадках такі: продовжена форма сліду (він витягнутий у напрямку прикладеної сили натискання), нечітке відображення папілярних ліній на ділянках першочергового прикладення сили, зменшення ширини міжпапілярних борозенок тощо. У разі виявлення латентних слідів рук найчастіше використовують порошки. У таких випадках нерідко проходить перетворення ознаки "початок-закінчення" в хибну ознаку "злиття-розгалуження".
Відмінності в порівнюваних узорах можуть утворитися не лише в результаті неоднакових умов слідоутворення. Це може бути, наприклад, наслідком зміни самого шкірного узору, яке відбулося в період між розслідуваною подією та призначенням експертизи. Ці зміни можуть наступити від травматичних ушкоджень шкіри або появи на ній вузьких складок-зморшок. Останні практично не перешкоджають порівняльному дослідженню, а травматичні ушкодження можуть ускладнити або виключити (якщо вони значні) можливість порівняльного дослідження.
Відмінності відображення узорів у слідах можуть наступити і в результаті необережної роботи з ними під час вилучення або транс-портування. Спотворення узору можуть утворитися і під час фото-графування слідів, які знаходяться на предметі з увігнутою або опуклою поверхнею. Спотворення відображення особистих ознак-деталей може відбутися також за рахунок часток сторонньої речовини, яка знаходилася на папілярних лініях.
Виявлення розбіжностей у порівнюваних узорах та обґрунтування причин, які їх викликали, маєтаке ж важливе значення для вирішення питання про тотожність, як і встановлення в них сукупності збіжних ознак.
Після оцінки відмінностей та пояснення причин їх утворення експерт приступає до оцінки збіжних ознак з метою

 
 

Цікаве

Загрузка...