WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Методика проведення дактилоскопічної експертизи - Реферат

Методика проведення дактилоскопічної експертизи - Реферат

Тільки ретельно вивчивши механізм утворення слідів удається пояснити, у випадках встановлення тотожності, ті або інші відмінності в особливостях будови папілярного узору, деяку невідповідність у положенні однакових ознак досліджуваних слідів та відбитків пальців на дактилоскопічній картці. Визначається, залишений слід пальцем руки чи долонею; якщо пальцем, то яким, якою ділянкою долоні або пальця.
Приймаючи за основу результати вивчення, експерт-криміналіст уже на цій стадії дослідження об'єктів може дійти висновку про те, що окремі, або всі сліди, внаслідок низької виразності в них шкірних узорів (наприклад, внаслідок суцільного "мазка"), або явно недостатньо відображених ідентифікаційних ознак - непридатні для ідентифікації.
Дослідження щодо визначення можливості використання слідів з метою ідентифікації, як і саме ідентифікаційне дослідження, найчастіше проводиться після фотографування слідів. Нерідко вже під час безпосереднього вивчення сліду на предметі очевидно, що для ідентифікації особи він не придатний. До таких слідів відносяться так звані "мазки", а також сліди, в яких деталі будови папілярного узору не чіткі або відображені в обмеженій кількості (в останньому випадку перевіряється можливість використання сліду для пороскопічного дослідження, про яке буде сказано нижче).
Такі сліди, якщо, звичайно, вони не допомагають визначенню пальця, котрим залишений інший слід, фотографувати не варто. Всі інші сліди, як і сліди, придатність яких для ідентифікації не викликає сумнівів, фотографують обов'язково.
До фотознімків пред'являють такі вимоги: особливості сліду на знімку повинні бути чіткими (тому не рекомендується зловживати збільшенням); масштаб зображення сліду та відбитка повинен бути однаковим; на знімку сліду, як і на відбитку, папілярні лінії повинні бути чорними.
У залежності від властивостей предмету, на якому знайдено слід папілярного узору (від матеріалу, з якого він виготовлений, характеру, форми та кольору його поверхні, ступеня виразності сліду, завдань фотографування) використовують різноманітні способи та умови зйомки. Але у всіх випадках слід враховувати наступне.
1. Передусім потрібно визначитися, чи не є сліди негативними: чи дійсно в сліді відобразились лінії, а не проміжки між ними (в результаті забруднення цих проміжків). Особливо важливо вияснити це, маючи справу з забарвленими слідами.
У більшості слідів ширина відображених папілярних ліній більша, ніж ширина проміжків між ними. Але оскільки нерідко зустрічаються винятки із цього правила, необхідно вивчити й іншу ознаку, а саме відображення пор, які у всіх випадках можуть бути тільки на папілярних лініях. Якщо пори у вигляді білих крапок видимі на темних лініях - слід позитивний. Темні крапки на світлих лініях свідчать про те, що в слідах відобразились не папілярні лінії, а проміжки між ними, таким чином, слід негативний. У такому випадку, щоб одержати зображення сліду, збіжне з відбитками-зразками, потрібно фотографічним шляхом змінити темні та світлі тони сліду на протилежні.
2. При наявності кількох предметів зі слідами рук або одного предмета з декількома слідами фотографувати всі сліди необхідно з однаковим збільшенням. З таким же збільшенням потрібно фотографувати і відбитки пальців, що подані для порівняння. Якщо в процесі порівняльного дослідження буде встановлено збіг порівнюваних слідів, їх попередня зйомка, з однаковим збільшенням, полегшить виготовлення позитивів, які призначені для порівняльної розмітки.
3. Незалежно від характеру предмета, на якому виявлено слід, необхідно спробувати його сфотографувати без попередньої обробки порошками або іншими засобами, не копіюючи їх на плівку чи інші матеріали. Якщо безпосереднє фотографування слідів не дає позитив них результатів, тоді їх можна обробити або скопіювати.
4. У разі наявності на предметі кількох слідів, які, можливо, залишені в результаті охоплення предмета однією рукою, фотографують не тільки кожний слід окремо, але й всі разом. Такі знімки полегшують визначення руки та пальця, котрими залишено сліди.
5. Якщо в слідах охоплення, придатним для ідентифікації особи буде тільки слід одного пальця, фотографувати необхідно і решту слідів (не дивлячись на їх непридатність для ідентифікації, вони можуть бути використаними для визначення руки і пальця, слід якого придатний для ідентифікації особи).
6. Оскільки слід великого пальця, при охопленні предмета, майже завжди розташований окремо від інших слідів, визначати руку та палець необхідно до фотографування та копіювання слідів.
7. Збільшення зйомки визначається задачами фотографування. При цьому необхідно мати на увазі, що найбільш якісними будуть знімки, за решти рівних умов, ті, збільшення в яких досягнуто безпосередньо при зйомці, а не при друкуванні фотовідбитків.
Фотографування слідів рук. В експертній практиці є багато пере-вірених способів фотографування безколірних, забарвлених та вдавлених слідів пальців на різноманітних поверхнях.
Для фотографування слідів рук у лабораторних умовах краще за все використовувати установки типу ФМН-2, МРКА, Уларус, Білорусь СБ-2. Можливе використання і дзеркальних фотоапаратів типу "Зеніт" з макроприставкою або подовжуючими кільцями. Основні умови зйомки, що забезпечують одержання високоякісних фотознімків слідів рук, залежать від виду фотографованих слідів і характеристик об'єктів, на яких вони знаходяться. Найбільш поширеним об'єктом зйомки є поверхневі сліди. Вони можуть бути безбарвними та забарвленими.
Фотозйомка безбарвних слідів на прозорих предметах зі скла, кришталю, пластмаси і подібних їм матеріалів проводиться, як правило, в проходячому світлі за методом темного поля. Освітлення на просвіт дозволяє одержати чудові результати під час фотографування слідів, які знаходяться на плоскому склі. Сліди на товстостінних склянках, пляшках, флаконах фотографувати цим способом важко, бо світло, проходячи від освітлювача через дві стінки, розсіюється. Це призводить до нерівномірного освітлення сліду і створення відблисків та затінених місць.
На темному фоні (або за методом темного поля) фотографують малоконтрастні сліди, які потребують підвищення чіткості зображення. Фотозйомка слідів на темному фоні передбачає використання тіньового методу освітлення, який використовується в техніці для виявлення деталей, що мало відрізняються за коефіцієнтом переломлення від того середовища, в якому вони знаходяться. Для одержання зображення слідів рук на темному фоні їх освітлюють направленим проходячим світлом освітлювачів ОІ-9М, ОІ-19 та ін. Змінюючи по ложення освітлювачів, які знаходяться за фотографованим об'єктом, добиваються, щоб папілярні лінії стали розрізнятися на матовому склі у вигляді білих яскравих ліній на темному фоні (мал. 91, 92, 93).
Мал.91,92,93. Фотографування слідів рук в проходячому світлі:
1 - об'єкт зі слідом, 2 - темний фон, 3 - освітлення
Освітлення буде найбільш ефективним,якщо освітлювач максимально наближений до оптичної осі об'єктива,

 
 

Цікаве

Загрузка...