WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Методика проведення дактилоскопічної експертизи - Реферат

Методика проведення дактилоскопічної експертизи - Реферат

проведення подальшого порівняльного дослідження. Після цього описується порівняльне дослідження, яке проводилось експертом: вказується, які сліди і з чим порівнювались, описується методика порівняння ідентифікаційних ознак у слідах та відбитках, які результати отримані. Виявлені збіжні ознаки в слідах та відбитках описуються та розмічаються на фотознімках, які додаються до висновку експерта.
Дається оцінка результатів порівняння та формулюються висновки експерта за результатами проведеного експертного дослідження. Для повноти та об'єктивності викладення процесу дослідження, у разі позитивного висновку, описуються та роз'ясняються всі знайдені розбіжності, а негативного - виявлені збіжні ознаки.
У розділі "Висновки" даються відповіді на всі запитання, поставлені перед експертом ініціатором проведення експертизи.
Виготовлення фотографічних таблиць. Усі позитивні висновки обов'язково ілюструються додатками у вигляді фототаблиць, на яких розмічаються ознаки, описані у висновку, звідси фототаблиці становлять собою складову частину висновку експерта. На фототаблиці розміщують передусім фотознімки загального вигляду предмета, на якому знайдені сліди. Фотографію загального вигляду об'єкта виготовляють обов'язково в таких випадках: якщо з об'єктом можуть трапитися безповоротні зміни; якщо в суд неможливо пред'явити речовий доказ (наприклад, він громіздкий); якщо зіпсована або пошкоджена упаковка речових доказів.
Фотознімки загального вигляду виготовляють за правилами мас-штабної зйомки. Об'єкт дослідження фіксують у тому вигляді, в якому він надійшов на експертизу, у звичайному для нього положенні на нейтральному або сірому фоні без тіней. Номери на об'єктах, якщо вони погано видимі, допускається припудрити або натерти крейдою чи тальком. Якщо ж об'єктів багато то виготовляють серію знімків або панораму. Знімки повинні бути обов'язково з масштабом, тому потрібно мати декілька масштабних лінійок різного розміру або розміщувати декілька лінійок, якщо об'єкт має складну конфігурацію.
Якщо на дослідження надійшли різнорідні за характером або громіздкі предмети, може бути виготовлена серія фотографій або панорама їх загального вигляду. Фотознімок потрібно виготовляти так, щоб сліди на ньому були видимими. Якщо цього досягнути неможливо, на фотознімку відмічають те місце на предметі, де знайдено сліди.
Після фотознімків загального вигляду об'єктів, у фототаблиці, розміщують фотознімки загального вигляду знайдених слідів та їх взаємного розташування. На цих фотознімках сліди повинні бути зображені з дво - трикратним збільшенням (таким чином, щоб добре розрізнялися деталі будови папілярного узору). На знімках загального вигляду слідів позначають ті сліди, які виділені для порівняльного дослідження.
Далі в фототаблиці наклеюють фотознімок загального вигляду дактилоскопічної картки, з позначенням на ній тих відбитків, з якими встановлено збіг, та фотознімки порівнюваних слідів і відбитків. На порівнювальних фотознімках зображення слідів та відбитків повинно бути з однаковим збільшенням. Для полегшення зорового сприйняття та порівняння окремих ознак, фотознімки сліду та відбитку бажано розміщувати на одному боці таблиці, поряд або один під одним. Першим завжди розміщують фотознімок сліду, а потім - фотознімок відбитка. На цих же знімках проводиться розмітка деталей будови папілярного узору. Збіжні ознаки традиційно відмічаються однойменними цифрами червоного кольору, а ті ознаки, які розрізняються - цифрами зеленого або синього кольорів.
Нумерація ознак проводиться за межами фотознімків, згори вниз, зліва на право або за годинниковою стрілкою. Небажано захаращувати фотознімки розміткою. Якщо необхідно розмітити велику кількість ознак, краще зробити декілька знімків. Лінії, які вказують на ознаки будови папілярного узору, не повинні перетинатися.
Контрольні знімки порівнюваних узорів без розмітки розміщують у фототаблиці для того, щоб можна було перевірити розташування та взаємне розташування особистих ознак у сліді та відбитку.
Кожний фотознімок на фототаблиці супроводжують підписом, де вказують: що ілюструється (загальний вигляд, фрагмент сліду, відбиток з дактилокартки тощо); які ознаки відмічені, якими умовними позначками і яким кольором. Пояснення під фотознімком повинно бути коротким, але в той же час достатньо зрозумілим. У ньому не повинно вказуватись на те, що не відображено в дослідній частині висновку або не має відношення до техніки виготовлення фотознімку.
Фотознімки потрібно акуратно обрізати і наклеїти на спеціальні аркуші цупкого паперу або картону. Для наклеювання знімків не ре-комендується використовувати клей, який має у своєму складі кислоти або луги, наприклад, силікатний. Під час використання якого фотознімки, як правило, коробляться, а згодом жовтіють. Для вказаних цілей краще всього використовувати декстриновий, гумовий, столярний клей або крохмальний клейстер.
Фотовідбитки скріплюються відбитком печатки або спеціального штампу експертного підрозділу таким чином, щоб частина відбитка печатки була на зображенні, а частина - на бланку таблиці. Кожна сторінка фототаблиці підписується експертом.
Таблиці повинні виготовлятися у двох примірниках, один з них направляється органу, що призначив експертизу, а другий - залишається з копією висновку в архіві експертного підрозділу.
Зразки висновку експерта та фототаблиці до нього наведені в додатку.
Використана Література
1. Андрианова В. А., Евсиков В. Н., Зуев Е. И., Теткин С. И. Выявление бесцветных пальцевых следов порошками на различных поверхностях // Сборник работ по криминалистике (дактилоскопические исследования). 1957.- М-С.37-64.
2. Ароцкер Л. Е., Грановский Г. Л. Неточное определение участка папиллярного узора ведет к ошибке // Практика криминалистической экспертизы. Сб. 1-2.-М, 1961.-С. 195-198.
3. Баканова Л. П. Дактилоскопические исследования: Учебное пособие -Ташкент, 1980 г. - 52 с.
4. Берзин В. Ф., Фокина А. А. О локализации участков ладонной поверхности рук человека по деталям папиллярных узоров // Криминалистика и судебная експертиза. Вып. 3- Киев, 1966-С. 199-212.
5. Бобырев В. Г., Фильков В. И. Модификация химического способа выявления следов рук // Повышение эффективности криминалистических экспертиз при расследовании преступлений.- Волгоград, 1988.- С. 30-33.
6. Бобырев В. Г., Гаглошвили А. У. Применение магнитного порошка для выявления потожировых следов на пористых поверхностях // Экспертная практика и новые методы исследования. Экспресс-информация.- Вып. 17.- М., 1989.-С. 4-8.
7. Выявление отпечатков пальцев с помощью вакуумного напыления // В помощь экспертам.-М., 1976.
8. Гардаускас Ю. Ю. О некоторых недостатках подготовки материалов дляэкспертизы следов рук // Экспертиза при расследовании преступлений (информационные материалы). Вып. 7.- Вильнюс, 1969.- С. 18-23.
9. Герасимов В. Дактилоскопия // Наука и жизнь. № 1.- С. 79-83.

 
 

Цікаве

Загрузка...