WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Методика проведення дактилоскопічної експертизи - Реферат

Методика проведення дактилоскопічної експертизи - Реферат


РЕФЕРАТ
На тему:
Методика проведення дактилоскопічної експертизи
Методика дактилоскопічної експертизи - це сукупність спеціальних прийомів та методів дослідження речових доказів, які використовують у криміналістиці. Для всіх видів криміналістичних експертиз ці прийоми мають загальний характер, але разом з тим кожний із видів криміналістичного дослідження має специфічні особливості, які проявляються в цільовому призначенні методів та послідовності їх використання.
Експертиза слідів папілярних узорів базується на загальних прин-ципах криміналістичної експертизи, і включає чотири стадії:
1. Попереднє дослідження. Ця стадія має два етапи: ознайомлення з матеріалами кримінальної справи та з'ясування завдань дослідження і загальний огляд об'єктів, які надійшли на експертизу.
2. Детальне дослідження. Його ділять на три етапи: роздільне дослідження; експертний експеримент (у разі необхідності); порівняльне дослідження.
3. Оцінка результатів дослідження та формулювання висновків.
4 Оформлення матеріалів дослідження.
Попереднє дослідження об'єктів. Одержавши об'єкти для дакти-лоскопічного дослідження, перш за все потрібно враховувати, що точне розміщення слідів на об'єкті експерту невідоме. Тому, щоб уникнути їх знищення або утворення нових слідів, роботу з пред'явленими предметами потрібно проводити дуже обережно (бажано в гумових рукавичках).
Спочатку експерт знайомиться з постановою або письмовим за-вданням, ретельно вивчає обставини справи (слідчої чи оперативної), які послугували підставою для призначення експертизи. З особливою увагою він вивчає обставини справи, пов'язані з виявленням слідів, їх розташуванням на предметі, з механізмом їх утворення, способами виявлення, фіксації та вилучення. Вивчення цих обставин допоможе експерту швидше зробити об'єктивні та достовірні висновки. До таких обставин відносяться: установлення даних, які дозволяють судити про наявність, характер та межі можливих змін об'єктів експертизи, які могли виникнути в період між їх виявленням на місці пригоди та початком дослідження. За цей час можуть відбутися зміни як шкірного покриву особи, питання про тотожність якої вирішується (наприклад, хвороба шкіри, різні травматичні ушкодження та навмисні спотворення шкірних узорів), так і речових доказів - слідів рук, підошов ступнів ніг, які могли статися від цілої низки причин (наприклад, внаслідок невмілого їх вилучення або поганих умов зберігання). Відомості про можливі зміни об'єктів експертизи дозволяють правильно обґрунтувати причини появи деяких відмінностей у сукупності ідентифікаційних ознак, які є на досліджуваному об'єкті; з'ясування умов утворення слідів на місці пригоди. Такого роду відомості необхідні для визначення повноти та точності відображення ідентифікаційних ознак шкірних узорів у виявлених слідах. Крім того, на різних стадіях експертного дослідження експерт-криміналіст іноді використовує ті дані, які він встановив у ході вивчення обставин кримінальної справи.
Обставини справи, які безпосередньо стосуються дослідження, яке проводить експерт, можуть бути з'ясовані з постанови про призначення експертизи, з протоколу огляду місця події, речових доказів, протоколів допиту свідків та звинувачених, а також із обвинувального вироку та визначення суду, якщо справа повернута на додаткове розслідування. Питання, які відносяться до предмета дослідження, експерт може з'ясувати, будучи присутнім з дозволу слідчого, під час проведення допитів та інших слідчих дій.
Ознайомлення з матеріалами слідчої справи дає можливість не тільки з'ясувати суттєві дані про об'єкти експертизи, але й більш повно і точно визначити обсяг та зміст наступного дослідження.
Експерт перевіряє правильність упаковки об'єктів, чи не пошкоджені вони під час транспортування, чи всі необхідні матеріали (досліджувані та зразки) надійшли, чи відповідають вони переліку, який є у постанові про призначення експертизи або листі. Якщо необхідно, експерт може зажадати додаткові матеріали. У випадку неможливості вирішити питання без них, експерт повертає слідчому пред'явлені об'єкти із вказівкою причин у супровідному листі.
Вивчення об'єктів дактилоскопічної експертизи в стадії попереднього дослідження розпочинається з попереднього огляду. Передусім необхідно переконатися, чи не змінились об'єкти під час транспортування. Про це можна судити за станом упаковки та написами, розміщеними на ній. Остаточний висновок може бути зроблений лише на основі встановлення відповідності цих об'єктів даним, які викладені у супровідному документі або у постанові про призначення експертизи. Це має особливо велике значення для даного виду досліджень, тому що об'єкти часто бувають схожими (наприклад, пляшки, чашки, тарілки і т. ін.). Якщо пред'явлені речові докази не пошкоджені і відповідають документам, то в цьому випадку можливе їх подальше дослідження.
Під час ідентифікаційного дослідження необхідно вияснити, наскільки якісно одержані відбитки пальців, долонь. Нечіткі відбитки, в яких деталі будови папілярних узорів не проглядаються, повинні бути Повернені і замінені новими. Неповні відбитки, як правило, також Слід повернути, але іноді їх можна використати для вирішення питання про тотожність. Так, якщо в сліді, знайденому на місці пригоди, відобразився тільки центр пальцевого узору, причому аналогічні ділянки є і достатньо чітко проглядаються у відбитках особи, що перевіряється, то нема необхідності в додаткових зразках. Тому питання про одержання більш якісних зразків краще вирішувати після попереднього порівняння відбитків.
Детальне дослідження пред'явлених об'єктів розпочинається з їх огляду, в ході якого досліджуються фізичні властивості об'єктів експертизи, встановлюється наявність або відсутність слідів на досліджуваному об'єкті; фізичні властивості самих слідів, що дозволить більш точно визначити умови подальшого їх дослідження, способи зберігання та прийоми роботи з ними. Наприклад, для збереження об'ємних слідів на легкоплавких речовинах (стеарині, воску, вершковому маслі тощо) необхідна відповідна температура; сліди на пиловій поверхні потрібно оберігати від механічних пошкоджень; потожирові сліди, виявлені на шорсткому папері, необхідно одразу ж зафіксувати (наприклад, сфотографувати), тому що речовина сліду порівняно швидко всмоктується в товщу паперу. В процесі огляду широко використовують нескладні збільшувальні оптичні прилади, наприклад, різної кратності лупи.
Потім установлюється, як, і в результаті чого відобразились папілярні лінії в сліді, тобто слід поверхневий чи об'ємний, забарвлений чи потожировий, видимий чи невидимий, визначається та фіксується точне місцезнаходження слідів на об'єкті, вивчається їхнє взаєморозташування і напрям потоків папілярних ліній.
Якщо сліди невидимі, проводиться їх виявлення тими або іншими методами, про що говорилось вище.
Далі встановлюється, в результаті яких дій могли бути залишені сліди на тих або інших предметах(доторкання, натискування, захвату, ковзання).

 
 

Цікаве

Загрузка...