WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Методи виявлення слідів рук - Реферат

Методи виявлення слідів рук - Реферат

на жирову компоненту.
Необхідно зазначити, що нінгідриновий метод не відноситься до тих, які дають високу якість узорів, нерідко виявлені сліди мають крапкову або переривчасту, пунктирну будову ліній папілярного узору. В криміналістичній літературі міститься неоднозначне пояснення Природи цього явища і даються різні рекомендації для його усунення. "Так, деякі автори пов'язують появу крапкової будови ліній з використанням високих температур під час виявлення слідів рук. Якщо використовувати кімнатну температуру, то лінії будуть суцільними. Інші експерименти показують, що крапкове забарвлення мають сліди, Оброблені 1 - 2% розчином нінгідрину, а якщо використовувати 0,2% розчин - лінії будуть суцільними. На думку деяких авторів, амінокислотна складова потожирової речовини сліду в найбільшій мірі |відображає ситуаційне становище організму. Крім того, не у всіх людей у складі потожирового секрету є білки та амінокислоти і вони-далеко нерівномірно розподілені уздовж гребенів папілярних ліній. Найчастіше ці з'єднання накопичуються в районі пор, що призводить До крапкового виявлення слідів. Так, Н. С. Сидоричева під час експе-риментальних досліджень отримала цікаві дані: із 700 слідів рук, оброблених нінгідрином в однакових умовах, 128 проявилися у вигляді суцільних ліній, 194 - з лініями, які складалися з штрих-пунктирів, 248- з крапковим відображенням, 130 слідів зовсім не проявилися. Тому сліди, виявлені за допомогою нінгідрину, найчастіше непридатні для пороскопічного дослідження.
Результати виявлення слідів багато в чому залежать від якості нінгідрину. Тому, використовуючи нову партію нінгідрину або навіть новий флакон, потрібно випробувати його на експериментальних слідах. У лабораторних умовах можна значно підвищити чутливість нінгідрину до амінокислот, якщо провести його перекристалізацію. Використовувати найкраще свіжоприготований розчин. У деяких випадках уже дво- триденний розчин дає слабке забарвлення слідів, хоча іноді добре виявляються сліди і десятиденним розчином.
Є відомості про ефективне використання нінгідрину для виявлення слідів рук на папері і картоні в більш складних розчинах. Можна рекомендувати такий розчин: хлорид кадмію - 75 мг, вода - 6 мл, льодяна оцтова кислота - 0,3 мл, ацетон - 100 мл, нінгідрин -2г. Для приготування першого розчину в 6 мл води розчиняють 75 мг хлориду кадмію і додають 0,3 мл льодяної оцтової кислоти. Другий розчин готують розчиненням 2 г нінгідрину в 100 мл ацетону. Одержані розчини перед використанням змішують і тампоном наносять на поверхню об'єкта. Сліди виявляються через 24 год при кімнатній температурі.
Нінгідриновий метод дозволяє виявляти сліди дуже великої давнини. Відомий випадок виявлення слідів 35-річної давнини, на папері, за допомогою нінгідрину. Не менш важливо, що, як установив Г. Л. Грановський, при виявленні слідів за допомогою нінгідрину ( можливість встановлювати строки їх давності за зміною кольору, якщо вони належать одній людині.
Метод азотнокислого срібла. Цей метод запропонований зарубіжним вченим Обером ще у минулому столітті, і ґрунтується на взаємодії реактиву з хлоридами (хлорид натрію та хлорид калію) потожирової речовини сліду. Реакція носить фотохімічний характер: у результаті реакції виділяється металеве срібло, яке під дією світла надає слідам забарвлення. Придатний для виявлення слідів рук на папері, картоні, нефарбованій деревині, фанері давністю до 6 місяців Якщо об'єкт до цього зволожувався, метод непридатний, бо хлориди при цьому вимиваються.
Як проявник використовують 5 - 10% розчин азотнокислого срібла (ляпісу) у воді. Найкращі результати дає використання 8% розчину. Розчин наноситься за допомогою тампона, пензля, пульверизатора через проміжний носій або зануренням об'єкта в розчин. Після цього об'єкт сушать і засвічують ультрафіолетовим (освітлювачі ОЛД-41. УК-1), або сонячним світлом. Утворене при цьому металеве срібло надає слідам темно-коричневого забарвлення.
Для нейтралізації кольору можна використовувати 3% розчин йоду в спирті, але це не завжди дає позитивний результат. Закріпити сліди можна 10% або 5% розчином гіпосульфіту.
Можна рекомендувати і комбінований метод, спрямований на взає-модію розчину з декількома компонентами потожирової речовини, компенсуючи таким чином недоліки методів нінгідрину та азотнокислого срібла. Для виявлення слідів готується водно-ацетоновий розчин нінгідрину та азотнокислого срібла: спочатку розчиняють 2 г нінгідрину в 95 мл ацетону, а 5 г азотнокислого срібла - в 3 - 4 мл дистильованої води. Потім розчини зливають у посудину з темного скла. Суміш наноситься на об'єкт одним із зазначених способів, потім об'єкт висушують і піддають термічній обробці (праска, сонячне світло, глянцювач тощо).
Метод алоксану. Алоксан - кристалічний порошок білого або рожевого кольору, добре розчинний у воді, спирті, ацетоні, він набагато дешевший нінгідрину і має певні переваги: виявлені 1% розчином алоксану в ацетоні сліди в ультрафіолетових променях дають достатньо інтенсивну люмінесценцію малинового кольору.
Використовують цей метод для виявлення слідів на деревині, папері, картоні тощо. Найбільш ефективним є 1 - 2% розчин алоксану в ацетоні, або до 100 мл насиченого розчину алоксану в ацетоні додають розчин 50 мг хлориду кадмію в 5 мл води. Для виявлення слідів більшої давності може використовуватися 10% розчин алоксану. Реактив зберігається декілька тижнів. Наносять розчин на поверхню Об'єкта тампоном, пензлем, пульверизатором, або через проміжний Носій. Забарвлення слідів папілярних узорів в оранжевий колір стає Видимим уже через 15 хвилин, максимальної інтенсивності досягає Через один - два дні. Можна прискорити виявлення, помістивши Об'єкт на декілька хвилин до сушильної шафи з температурою 80 -90 °С. Сліди достатньо стійкі, однак досліджуваний об'єкт з виявленими слідами доцільно помістити в темне місце.
Можна використати і експрес-метод. Для цього після нанесення розчину і висихання ацетону поверхню об'єкта змочують 1% розчином нітрату купруму в ацетоні, потім накривають аркушем паперу і по ньому проводять декілька разів гарячою праскою. Сліди виявляються одразу. Колір паперу не змінюється.
Якщо потрібно повернути об'єкту попередній вигляд, використовують 15% розчин перекису водню, або поверхню обробляють 1,5% розчином нітрату купруму в ацетоні. При цьому зникає колір фону і нейтралізуються залишки алоксану.
У разі, якщо виявлені алоксаном сліди мають слабке забарвлення, їх Додатково обробляють нінгідрином, який взаємодіє з іншими складовими частинами потожирової речовини.
Метод перманганату калію. Метод розроблений на кафедрі кри-міналістики Національної академії внутрішніхсправ. Використовується для виявлення слідів рук на предметах з паперу, поліетилену, целофану та пластмаси. Використання розчину перманганату калію для виявлення слідів ґрунтується на окисненні потожирової речовини марганцевою кислотою. В результаті цієї реакції створюється нерозчинний у воді оксид мангану, який залишається на місці

 
 

Цікаве

Загрузка...