WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Методи виявлення слідів рук - Реферат

Методи виявлення слідів рук - Реферат

ортотолідином.
Можуть бути рекомендовані і такі способи:
а) готують два розчини: 1) йодистий калій -2г, вода гаряча-70 мл.; 2) крохмаль рисовий - 10 г, вода гаряча - 30 мл. Після повного розчинення речовин другий розчин вливають у перший перемішують. На виявлений парами йоду слід, розчин наносять м'яким пензлем або ватним тампоном.
б) до 25 мл дистильованої води додають чотири краплі концентро-ваної соляної кислоти, а потім 0,5 г хлорного паладію. Розчин підігрівають до повного розчинення, після чого додають ще 200 мл дистильованої води. На слід розчин наносять м'яким пензлем або тампоном.
в) до обкуреного парами йоду сліду притискають попередньо зво-ложену засвічену фотоплівку на 1-2 сек. Плівку проявляють на світлі, промивають і фіксують звичайним способом. Одержують негатив сліду в масштабі 1:1. Якість негативу не залежить від часу і місця його обробки - одразу на місці пригоди або через деякий час у лабораторії. Мало залежить якість і від типу фотоплівки - можна використовувати плівки ФОТО-65, ФТ-21, ФТ-41, Мікрат тощо.
г) копіювання виявлених парами йоду слідів на фотопапір, насичений ортотолідином. Для цього фотопапір фіксують і промивають у воді, потім вміщують на 15 - 20 хв. до кювету з розчином ортотолідину. Після просушування папір готовий для використання.
Обробку парами йоду також рекомендують для виявлення слідів папілярних узорів на жирних поверхнях. Після обробки слідів парами йоду їх рекомендують скопіювати на тонку плівку товщиною 0,05 - 0,06 мм або пластину із чистого срібла, яку притискають до сліду. Слід фотографують з плівки. Срібну пластину можна регенерувати, поміщуючи її в розчин йодистого калію.
- Метод радіоактивних ізотопів. Для дослідження старих слідів, залишених на папері або картоні, а також у тих випадках, коли сліди находяться на поверхнях, колір яких не дозволяє отримати якісні фотознімки слідів, використовують їх обробку радіоактивними матеріалами.
Дія проявника носить двоступінчатий характер: спочатку за рахунок хімічної взаємодії проходить закріплення радіоактивного реагенту на потожировій речовині сліду, а потім використовується фізична властивість - природно наведена радіація, яка фіксується шляхом Приведення у контакт з рентгенівською плівкою. Найбільш безпечним і порівняно простим способом введення в потожирову речовину сліду радіоактивного матеріалу є методика, що ґрунтується на адсорбції слідоутворюючою речовиною стеаринової кислоти, міченої радіоактивним ізотопом. Для цього об'єкт дослідження на 10 хв. розміщують у 0,1% бензольний розчин стеаринової кислоти, міченої радіоактивним карбоном. Потім він сушиться при температурі +80 °С, занурюється в чистий бензол, знову висушується, і в контакті з рентгенівською плівкою закладається для експонування в касету.
Ця методика використовується для виявлення слідів давністю не менше двох місяців, бо в більш свіжих слідах органічні компоненти потожирової речовини можуть розчинитися.
Для виявлення слідів поверхня предмета може оброблятися і га-зоподібним реагентом, в якості якого найчастіше використовується формальдегід, мічений атомами СІ4. Формальдегід реагує з потожировою речовиною, передусім зі сполуками, які мають аміногрупу: білки, амінокислоти, сечовину. Подальша робота з об'єктом проводиться аналогічно описаній вище. Після обробки радіоактивним формальдегідом може бути використаний будь-який інший метод, наприклад, порошковий, обробка парами йоду, хімічними реактивами. При дотриманні відповідних правил цей метод є безпечним, не потребує складного обладнання і відрізняється високою ефективністю.
Невидимі сліди пальців рук можуть бути виявлені і за допомогою опромінення об'єкта нейтронами, завдяки чому деякі елементи, що входять до складу потожирової речовини сліду, наприклад натрій, калій, фосфор, стають радіоактивними. Якщо такий об'єкт привести в контакт з фотоплівкою, то в місцях розміщення папілярних ліній відбудеться засвічування емульсії.
Метод антранілової кислоти. Суміш порошку антранілової кислоти і нінгідрину (у пропорції 1:1) нагрівають до температури 180-190 °С, і над газами на 5 - 10 сек. розміщують слідоносій. Після цього об'єкт освітлюють ультрафіолетовим освітлювачем, а одержану картину люмінісценції фіксують фотоапаратурою. Вказаний метод дозволяє виявляти дуже старі сліди (на папері - до 2-х років, і навіть у тих випадках, коли використання традиційного нінгідринового методу не дало результатів); виявляє пороеджеоскопічні ознаки і сліди на тканинах; дозволяє виявляти сліди неодноразово.
Метод ціанакрилових з'єднань. Цей метод розроблений амери-канськими вченими на початку 80-х років XX століття і набуває все більшого розповсюдження в практиці роботи поліцій багатьох країн. У результаті проведених досліджень розроблено методики виявлення та фіксації невидимих потожирових слідів рук на папері (білому та кольоровому, глянцевому та копіювальному), склі, поліетилені, металах, деревині і тканинах за допомогою клеєвих композицій серії "Ціакрин", виготовлених на основі ціанакрилових ефірів. Клеї, що використовувались криміналістами США і Канади, були виготовлені на основі метилового ефіру ціакрину. Клей "Ціакрин" на основі такого ефіру у нас не виготовляється. Найбільш придатним для виявлення потожирових слідів є клей "Ціакрин ЕО", який являє собою етиловий ефір ціакрину з низькою температурою кипіння. Цей клей використовують у медицині для склеювання тканин тіла людини і в деяких галузях техніки. "Ціакрин" - прозора, безбарвна рідина, полімеризується на повітрі через 5 - 10 хвилин без якихось спеціальних каталізаторів. Такий клей, під маркою МК-2, виготовляє Львівський хіміко-фармацевтичний завод "Реактив" за ТУ 6-09-80-86.
Механізм виявлення слідів ґрунтується на тому, що за рахунок підвищеної вологості потожирової речовини в порівнянні з поверхнею об'єкта-слідоносія відбувається переважна полімеризація клею вздовж папілярних ліній сліду. При цьому на лініях утворюється білий наліт із поліціанакрилатів, який добре видимий неозброєним оком. Каталізатором полімеризації є ультрафіолетові промені, волога, лужне середовище.
Експерименти показали можливість виявлення за допомогою ціанакрилових ефірів старих слідів тих, які втратили вологу (за спо-стереженнями, проведеними в нашій країні - сліди шестимісячної давності). Встановлено також, що виявлені таким чином сліди мають властивість люмінесціювати в ультрафіолетових променях і при опроміненні лазером.
Для виявлення потожирових слідів предмет поміщають у вологу герметичну камеру (ексикатор, банку з кришкою, поліетиленовий мішок тощо). Поряд з предметом наноситься декілька крапель клею "Ціакрин ЕО". Через 24 години проходить повне виявлення слідів. Для прискорення полімеризації (в деяких випадках до10-30 хвилин) клей потрібно наносити на шматочки бавовняної тканини, зволоженої 0,5% розчином №ОН, або підвищити температуру в камері до 70 °С (досягається збільшення інтенсивності пароутворення ефіру).
Хімічно-порошковий метод. Для виявлення слідів можна також

 
 

Цікаве

Загрузка...