WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Методи виявлення слідів рук - Реферат

Методи виявлення слідів рук - Реферат

тощо; а також для складних рельєфних предметів.
Потожирова речовина сліду ізолює контактуючі ділянки від елек-троліту, в якому відбувається електроліз. Внаслідок цього поверхня об'єкта, крім сліду, вкривається шаром металу. Для виявлення слідів підбирають електроліт - водний розчин солей певних металів, які за своїм складом здатні виявити слід. Як правило, це солі срібла або міді, які краще готувати на дистильованій воді. Концентрація суттєвого значення не має, але вона не повинна бути за межами 4 - 10%. Для виявлення слідів на металах із поверхнею білого кольору - оцинковане залізо, хромовані або нікельовані поверхні, алюміній - використовують розчин сірчанокислого купруму, а для предметів із міді. латуні рекомендують використовувати виснажений фіксаж. Для електролізу як джерела струму використовують батарейку до ліхтарика або інше джерело постійного струму напругою 3 - 4,5 в. Сліди фіксують звичайним фотографуванням. Якість проявлених електролітним способом слідів достатньо висока - на рівні відображення пор. Проявлені таким способом сліди достатньо стійкі до механічних дій, речовина сліду не піддається будь-яким змінам.
Процес реалізації електролітного способу відбувається так. Посудину, куди можна помістити предмет, заповнюють електролітом, в який опускають свинцеву пластину, підключену до позитивного полюса джерела струму, предмет зі слідами підключають до негативного полюса і також опускають у посудину з електролітом (звичайно потрібно слідкувати, щоб між предметом і пластиною не виникло коротке замикання). Відстань між ними в електроліті необхідно витримувати в межах 5-10 мм. Предмет можна періодично виймати з розчину для візуального контролю проявлення слідів. Після чіткого виявлення слідів об'єкт промивають у воді.
Фізико-хімічні методи
В основі виявлення слідів пальців рук фізико-хімічними методами лежить явище адсорбції, коли частки кристалічної речовини осідають на потожировій речовині і частково вступають з ними в хімічну реакцію, в результаті чого слід стає видимим. З цією метою найчастіше використовують пари йоду. Для виявлення слідів пальців рук Вельги запропонував використовувати пари ртуті.
Обкурювання парами йоду. Цей спосіб давно знайшов широке використання в криміналістичній практиці, пари йоду використовуються з 1876 р.- (вченими Обером, Кул'є, Б'юрне, Стокисом), але завдяки високій ефективності цей метод застосовується і в наші дні.
Йод - хімічний елемент, кристали темно-сірого кольору з металевим блиском, має властивість переходити з твердого стану в газоподібний і навпаки, проминувши рідкий стан (так звана сублімація або возгонка).
Механізм виявлення слідів ґрунтується на властивості парів йоду Затримуватися на слідоутворюючій речовині, яка має значний запас вільної енергії. Одночасно проходить хімічна реакція з ненасиченими жирними кислотами. З часом йод випаровується, залишаючи слід морфологічно незмінним і доступним для проявлення іншими методами. Його переваги: не пошкоджує поверхню слідоносія, дозволяє використовувати після себе інші методи. За допомогою йодного методу виявляються сліди відносно свіжі, наприклад, на папері -наявністю від семи днів до трьох місяців у залежності від умов зберігання. Для виявлення слідів пальців такої давнини рекомендується і проводити попередню обробку об'єктів водяною парою ("освіження" слідів).
Для перетворення металевого йоду із твердого стану в газоподібний достатньо кімнатної температури. Пари йоду використовують кількома способами:
а) безпосереднє забарвлення слідів. Невелику кількість йоду (2-3 г.) кладуть у скляну або фарфорову посудину і нагрівають останню спиртовою лампою, свічкою, на електроплиті тощо. Як тільки з'являться пари йоду, в зону їх поширення вводять предмет, на якому виявляють сліди. Після того, як слід рівномірно пофарбувався, обкурювання закінчують. Надмірне обкурювання не пошкоджує сліди; в цьому випадку потрібно лише зачекати, доки частина йоду випарується.
б) пофарбування слідів через скло. Посудину з йодом прикривають склом і підігрівають. Коли йод осяде на скло, ним накривають ті ділянки поверхні, на яких виявляють сліди. Йод, що знаходиться на склі, зафарбовує сліди. Якщо слід не виявлений, скло обережно переміщують на ще не досліджені ділянки предмета. При цьому скло не можна сунути, його потрібно переносити, піднімаючи. Цим способом Досягають більш рівномірного зафарбування, ніж першим. Крім того, прозорість скла дозволяє безперервно контролювати процес забарвлення видимого через скло сліду.
в) пофарбування в закритій посудині. Предмет, на якому виявляють сліди пальців рук, розміщують у посудині. На дно кладеться не велика кількість йоду. Посудину щільно закривають і залишають в умовах кімнатної температури. Сублімація йоду йде повільно і забарвлення сліду триває декілька годин (нерідко понад добу). Якщо посудина скляна, то процес забарвлювання можна контролювати. Відкривати посудину для контролю та виймати з неї предмет забороняється Цей спосіб рекомендується для слідів з малою кількістю потожирової речовини і старих вивітрених слідів.
г) забарвлення слідів за допомогою йодної трубки. Пари йоду отримують при нагріванні кристалів металевого йоду будь-яким способом. Є багато модифікацій цього прийому: нагрівання на піщаній бані, спиртівці, в термосі з гарячою водою, використання спеціальних апаратів з електропідігрівом, стаціонарних камер. Найчастіше використовується йодна трубка дуже простої конструкції (мал. 54): скляна трубка з кулеподібною ємкістю посередині, призначеною для розміщення кристалів йоду.
Мал. 54. Будова найпростішої йодної трубки
Щоб кристали не висипались, з обох боків трубки розміщують вентилі або закривають ватою отвори. Пари йоду створюються внаслідок пропускання через цю трубку струму повітря кімнатної температури.
Пари йоду також можна використовувати для виявлення свіжих слідів рук на цупких неворсистих тканинах з дрібним переплетінням, таких, наприклад, як поплін, тік напірний, саржа, болонья тощо. Для цього використовують спеціальні суміші, розроблені криміналістами. Суміш під назвою "Тканоль" розроблена вченими Польщі та Чехословаччини в 1965 р., складається з однієї частини дрібно розмеленого або розтертого порошку металевого йоду і 10 частин картопляного крохмалю. Для світлих тканин рекомендується порошок "Крайод", який складається з восьми частин крохмалю і однієї частини розмеленого кристалічного йоду. Інша суміш під назвою "Кристал", розроблена криміналістами нашої країни, складається з 80% оксиду купруму і 20% порошку металевого йоду. Суміш наноситься на тканину і переміщується по поверхні пере; кочуванням або за допомогою дактилоскопічного пензля. Після появи контуру сліду порошок видаляють. Іноді використовують кристалічний йод у суміші з дрібнимпористим склом у відношенні 1:10. чим досягається комбінована дія.
Складніше зафіксувати виявлені парами йоду сліди, їх закріплюють фотографуванням до випаровування йоду, копіюванням на плівку з пасти "К" або на фотопапір, насичений

 
 

Цікаве

Загрузка...