WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Методи виявлення слідів рук - Реферат

Методи виявлення слідів рук - Реферат

дозрілих спор плауна (п'ядича) папоротевої рослини, жовтого кольору; ж) графіт - мінерал, різновид чистого карбону, колір від сталево-чорного до сталевого, сірого; з) бронза - сплав міді з різними елементами, головним чином металами, найчастіше використовується (в порошку) сплав міді з оловом, колір золотистий; і) тальк - мінерал, силікат магнію, порошок білого або трохи сіруватого кольору; к) каніфоль - природна смола, яку добувають з живиці хвойних дерев. Це крихка склоподібна речовина з раковистим зломом. Використовується в порошкоподібному вигляді; л) залізо, відновлене гідрогеном - магнітний порошок сірого кольору.
Широкого розповсюдження останнім часом набули порошки на феромагнітній основі з умовними назвами "Малахіт" (коричневого кольору), "Топаз" (сірого кольору), "Рубін" (червоного кольору), Сапфір" (чорного кольору), "Агат" (сірого кольору). Вони досить Добре виявляють сліди на різноманітних поверхнях.
За загальним правилом, для виявлення слідів на шорстких поверхнях використовують крупнозернисті порошки, для глянцевих -дрібні. Для багатокольорових поверхонь краще використовувати нейтральні або люмінесцентні порошки - в які введена добавка - люмінофор. Цікаво, що за літературними даними найкращі результати дає використання порошку платини.
Можна також рекомендувати такі суміші, запропоновані професором Г. Л. Грановським: 1) біла суміш: оксид цинку, оброблений спиртовим розчином 8% оксиноліну - 3%, оксид плюмбуму - 60%. каніфоль- 37%; 2) чорна суміш: родамін - 3%, оксид кобальту -60%, каніфоль-37%.
Співробітниками ЕКВ УВС МВС України в Івано-Франківській області запропоновані нові суміші на основі йоду, аеросилу, свинцевих білил, діоксиду титану (модифікація "Анатаз"), зеленого пігменту на основі тальку (дитячої присипки) та люмінесцентних речовин:
Суміш № 1
Діоксид титану 6 г Алюмінієва пудра 2 г Суміш № 2
Марганець-цинковий феррит 5 г Діоксид титану 1 г
Йод 1 г
Суміш № 3
"Малахіт" 10 г
Аеросил А-380 4 г
Оксид плюмбуму 4 г
Йод 4 г Суміш № 4
Тальк 1 г
Йод 1 г
Крохмаль 1 г
Суміш № 5
"Малахіт" 5 г
Сажа 2 г
Аеросил 2 г Суміш № 6
"Малахіт" 3 г
Зелений пігмент 2 г
Суміш № 7
"Малахіт" 2 г
Люмінар- жовто-зелений 1 г Суміш № 8
Діоксид титану 2 г
Люмоген оранжевий 1 г
Суміш № 9
Аеросил А-380 2 г
Люмінар жовто-зелений 2 г Сажа 1 г Суміш № 10
Свинцеві білила 8 г
Сажа 24 г
Аеросил гідрофобний 4 г Алюмінієвий порошок 2 г
Суміші мають високий ступінь адгезії і проявляють сліди на різ-номанітних поверхнях. Порошок білого кольору дає відмінні результати на металевих і дерев'яних предметах, пофарбованих олійними фарбами, на натуральній і штучній шкірі, міді, бронзі тощо; суміш темного і темно-коричневого кольору - на папері, картоні, фаянсі, склі, струганій деревині тощо. Суміші № 3, 5, 10 проявляють "старі" сліди пальців рук, а № 1, 5, 6, 8, 9, 10 добре проявляють сліди рук на пофарбованих поверхнях автомобілів, сейфів та інших металевих об'єктах. Забарвлені порошками-сумішами сліди можна зафіксувати на носії шляхом термічної обробки (підігріванням сірником, над електроплиткою тощо). Крім того, сліди люмінесціюють в ультрафіолетових променях, що дозволяє фотографувати їх без фону слідоносія.
Одразу після підсушування мокрих об'єктів краще використати оксид феруму, відновленого гідрогеном. Порошками, як правило, виявляються сліди невеликої давності - від декількох днів до тижня.
в) виявлення слідів кіптявою. Метод виявлення латентних слідів рук з використанням кіптяви в якості проявника за принципом дії на речовину сліду аналогічний методам, зв'язаним з використанням порошків. Кіптява, яка осідає на поверхні предмета, являє собою мілко-дисперсний порошок, що міцно закріплюється на поверхні сліду. Мілкодисперсну кіптяву одержують внаслідок спалювання нафталіну, камфори, пінопласту, соснової щепи і т. ін.
Використання методу не викликає великих труднощів. Шматочки речовини, якою будуть виявляти сліди, насипають у металеву ложку і підпалюють. Поверхню предмета, на якій передбачають сліди, перемішують над кіптявою вогню до тих пір, доки вона не вкриється рівномірним шаром кіптяви. Після цього надлишок кіптяви знімають дактилоскопічним пензлем.
Звичайно колір кіптяви - темний, тому його використовують для світлих поверхонь. На темних поверхнях для фарбування безбарвних слідів рук використовують білу кіптяву, яку одержують спалюванням магнієвої стрічки або шматків полімеризованої пасти К, до якої перед змішуванням з каталізатором додають порошок уротропіну.
З метою використання кіптяви на місці пригоди криміналісти Пропонують робити спеціальні свічки з наповнювачем із каніфолі (95%) і білого воску (5%). Фарбування кіптявою дає відмінні результати на блискучій жесті, мармурі, пластмасах, склі, порцеляні. Найбільш ефективне використання цього способу для виявлення слідів на металевих поверхнях, наприклад, на сплавах з алюмінію, а також для виявлення дуже давніх слідів.
Метод термовакуумного напилення. У вітчизняних та зарубіжних криміналістичних лабораторіях використовують метод термовакуумного напилення (ТВН). Цей метод ґрунтується на явищі вибіркової конденсації парів металів на потожировій речовині сліду або на поверхні досліджуваного предмета. Для цього металевий порошок нагрівають у глибокому вакуумі (1...10 Па), після нагрівання утворені Пари металів конденсуються. Завдяки контрасту, який створюється Між забарвленням фону і слідів, вони стають видимими.
Як прилад для застосування цього методу можна використати ва-фумний пост ВУП-4 або ВУП-5. Для напилення використовують порошки різноманітних металів (цинку, сурми, міді, золота, кадмію та ін.) або їх суміші (73% цинку, 21,5% сурми і 5,5% міді). Метод високочутливий, придатний для виявлення слідів рук на пористих поверхнях (папір, картон, тканини, непофарбована деревина). Метод термовакуумного напилення дає відмінні результати і на гладких поверхнях скла, пластмаси, металу, поліетилену. Цей метод має високі розрізняючі властивості, що дозволяє згодом проводити пороскопічні або еджеоскопічні дослідження слідів.
Експерименти показали, що метод ТВН не виключає подальшого використання інших методів виявлення слідів і може використовуватися в тих випадках, коли люмінесцентний метод, пари йоду і порошки не принесли результатів, і не виключає подальшого медико-біологічного дослідження речовини сліду для встановлення групових антигенів за системою АБО.
Електролітичний .метод, запропонований В. М. Єфимчуком та В. П. Калачиковою. Він базується на використанні фізико-хімічних та електролітних властивостей контактуючих ділянок слідосприймаючої поверхні, які змінилися в процесі слідоутворення. Метод рекомендується у тих випадках, колипотрібно виявити сліди на виробах п різноманітних металів (заліза, алюмінію, міді тощо), поверхня яких не пофарбована, наприклад: ручки дверей, бампери та декоративні накладки автомобілів, квартирні замки, ключі

 
 

Цікаве

Загрузка...