WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Методи виявлення слідів рук - Реферат

Методи виявлення слідів рук - Реферат

узорів.
Виявлені таким методом сліди папілярних узорів фотографують на сенсибілізовані фотоматеріали, наприклад, фотоплівки Мікрат-300, Фото-64, 124, 250, ФТ-22, 32.
Використання лазерного опромінення для виявлення слідів папі-лярних узорів пов'язано з роботами канадських криміналістів. Сутність перспективної методики полягає в опроміненні досліджуваних поверхонь лазерними променями і фотографуванні особистого свічення потожирової речовини сліду. Оскільки в цьому випадку не потрібна попередня обробка зразка, далі не виключається використання інших експертних методик. Для збудження люмінесценції латентних слідів рук використовується твердотілий лазер на кристалі із гранату. Для фотореєстрації світних слідів використовують фотоапарат "Зеніт-Е" з подовжуючими кільцями і об'єктивом "Геліос". Фотозйомка проводиться на сенсибілізовані фотоплівки чутливістю від ЗО до 500 одиниць ГОСТу. Лазерним методом вдається виявити і сфотографувати сліди пальців шестимісячної давнини на папері. Спроби виявити такі сліди шляхом обробки нінгідрином не привели до успіху. Позитивні результати вдавалось одержати при виявленні слідів на грошових купюрах, а також на деяких інших матеріалах: синтетична шкіра, шорсткі обкладинки книжок, липкий бік ізоляційної стрічки. Вдавалось виявити придатні для ідентифікації сліди давниною до 3 - 4 місяців на поверхні, пофарбованій масляною фарбою, металі, лискучому картоні, сигаретному фільтрі.
Збудження люмінесценції при цьому способі можливе також за допомогою аргонового лазера безперервної дії. Оптимальна довжина хвилі лазера може бути 530 або 532 н. м. Прийнятне використання лазерів з довжиною хвилі 514 або 510 н. м. Можливості використання лазерів з ультрафіолетовим світлом з довжиною хвилі 354 н. м. вивчено менше.
Лазерне опромінення характеризується високою чутливістю до мікрокількості речовини сліду, що дозволяє виявляти сліди після тривалого зволоження і висушування слідів на папері, а також успішним виявленням давніх слідів (у літературі публікувалось про виявлення слідів давністю до 9 років).
Порошкові методи. Ефективним методом виявлення безбарвних слідів пальців є використання порошків. Цей метод простий, не потребує громіздкої апаратури, може бути використаним у будь-яких умовах і в багатьох випадках дає позитивні результати. Він ґрунтується на адгезії - властивості фізичних тіл прилипати до інших тіл, внаслідок чого виникає зчеплення поверхонь. Свіжий слід папілярного узору деякий час після його утворення -є вологим і липким. Якщо на його поверхню попадають частки іншої кольорової речовини, то вони прилипають до нього і слід стає видимим. Звичайно, що частки прилипають і там, де немає потожирової речовини, тобто сліду, але адгезійні властивості поверхні слідоносія значно менші властивостей потожирової речовини. Тому при здуванні порошку струменем повітря більша частина сторонньої речовини залишається на папілярних лініях, створюючи забарвлений слід. Потожирові сліди мають більшу липкість порівняно зі слідами, утвореними потом, до складу якого входить вода, різноманітні кислоти та солі, але немає жиру.
Велике значення для прилипання часток порошка до слідоутворю-ючої речовини має товщина шару цієї речовини, яка залежить від давності сліду, характеру поверхні і структури об'єкта, на якому він залишений, і від сили натискання та часу контакту пальців з поверхнею об'єкта, від температури навколишнього середовища. Установити точний час, з плином якого безбарвні сліди пальців можуть бути виявлені порошками, неможливо. Це залежить від цілої низки причин. У криміналістичній літературі наводяться приклади успішної обробки порошками слідів папілярних узорів на папері давністю від 24 годин до трьох років; на склі, яке знаходиться в закритому приміщенні, - від двох до трьох місяців; на склі, яке знаходиться на відкритому повітрі - від одного до двох місяців.
У практиці безбарвні сліди прийнято розділяти на "свіжі" та "давні". Цей поділ є умовним, він ґрунтується на відносній давності утворення слідів папілярних узорів. Свіжі сліди можуть бути виявлені майже будь-яким порошком. Вплив на інтенсивність забарвлення залежить лише від самої поверхні, на якій залишено сліди. Давні сліди, як правило, не мають у своєму складі рідких чи напіврідких речовин, тому слабо проявляють властивість липкості і не утримують у достатній мірі часток порошку. Такі сліди краще виявляти за допомогою газоподібних або рідких реактивів (парів йоду, розчину азотнокислого срібла). Якщо ж необхідно виявити давні сліди порошками, то такі сліди повинні бути "освіженими". Для цього в слідоутворюючу речовину вводять рідкі або напіврідкі речовини, наприклад, воду.
В одних випадках зволожити давні сліди можна шляхом осаджування на них вологи від дихання. При цьому необхідно дати деякий час для випаровування вологи з ділянок поверхні об'єкта між папілярними лініями. В інших випадках зволоження може бути досягнуто використанням спеціальних парових ванн. Однак це потребує певних навиків, і перед цим необхідно зробити декілька експериментів по зволоженню старих слідів.
На можливість виявлення папілярних узорів впливає природа ре-човини об'єкта і стан його поверхні, а також властивості порошку і спосіб обпилення. Тверді речовини, які мають значну липкість (в основному це пластмаси, до складу яких входять смоли, лаки, деревина і т. ін.), мають властивість утримувати дрібні частки інших твердих речовин (порошків). Деякі речовини можуть утримувати дрібні частки інших речовин в силу того, що їх поверхня вже вкрита якою-небудь іншою речовиною (водою, забрудненнями на кухонному посуді, жиром тощо). Як правило, виявлення порошками слідів, які знаходяться на поверхні, покритій сторонніми рідкими або напіврідкими речовинами, призводить до "забивання" слідів і, таким чином, до їх утрати. Тому, якщо поверхня, на якій залишено сліди, вкрита водою, то спочатку потрібно дати їй обсохнути, а потім вже спробувати ви-явити сліди за допомогою порошків. Якщо ж поверхня предмета покрита жирними або липкими речовинами, то потрібно використовувати інші методи виявлення слідів, наприклад пари йоду.
Виявити сліди пальців рук на дуже пористих поверхнях (фільтру-вальному папері, цеглі, деревині та ін.) візуально або за допомогою по-рошків майже неможливо, тому що слідоутворююча речовина всмоктується в товщу предмету і слід через деякий час зникає. На гладких, непористих поверхнях дрібні порошки виявляють деталі узорів папілярних ліній у безбарвних пальцевих слідах значно тонше і повніше, ніж більш крупні порошки. Навпаки, на пористих, не гладких поверхнях потрібно використовувати крупні порошки. На таких поверхнях вони дають більш суцільне забарвлення папілярних ліній у слідах. Дрібні порошки в таких випадках забруднюють поверхню і "забивають" сліди.
При використанні порошків, а також під час самостійного їх ви-готовлення або складання сумішей слід враховувати умови, при яких порошки будуть найкраще виявляти сліди.Результати дослідження порошків, які добре виявляють сліди, свідчать, що

 
 

Цікаве

Загрузка...