WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Методи виявлення слідів рук - Реферат

Методи виявлення слідів рук - Реферат

протікання реакції і виявляє слід, забарвлюючи його в коричневий колір.
Розчин готують у вигляді 1 - 2% розчину марганцевокислого калію у дистильованій воді, з добавкою 1 мл концентрованої сірчаної кислоти. Розчин фільтрують і зберігають довгий час. Виявляти сліди краще зануренням у розчин, або нанесенням розчину на поверхню об'єкта м'яким пензлем або тампоном із вати, у результаті чого вони забарвлюються. Сліди забарвлюються протягом 1 - 3 хв., після виявлення об'єкт необхідно промити проточною водою для усунення рештків розчину і висушити в звичайних умовах.
Для відновлення зовнішнього вигляду документа з виявленими слідами його обробляють розчином перекису водню. При цьому обезбарвлюються пофарбовані сліди.
Метод ортотолідину. Цей метод характеризується високою чут-ливістю не тільки до амінокислот, але й до сечовини та інших азотних з'єднань, які входять до складу поту. Це вигідно відрізняє ортотолідин від трьох описаних вище реактивів, тому що за його допомогою можна виявляти сліди не тільки різної давності, але й дуже малої інтенсивності.
Ортотолідин є кристалічною речовиною білого кольору, яка добре розчиняється в розведених кислотах, ацетоні (у воді слабко), стійка до світла та високих температур. Дозволяє виявляти сліди великої давності на різноманітних об'єктах: папері, картоні, деревині. На відміну від нінгідрину та алоксану ортотолідин вступає в реакцію не безпосередньо, а через декілька проміжних стадій, при яких у слідоутворюючу речовину сліду вводиться один із окислювачів ортотолідину - хлор, йод або інший галоген. Попередню обробку досліджуваного об'єкта краще всього проводити хлором. Для хлорування в склянці з притертою кришкою розміщують склянку з розчином суміші 1% перманганату калію та 10% соляної кислоти в пропорції 1:1. Через десять хвилин об'єкт виймають зі склянки, а залишки хлору вивітрюють.
Після цього поверхню, де мають бути сліди папілярних узорів,
обробляють робочим розчином ортотолідину. Для його приготування
беруть 2% розчин оцтової кислоти і насичують ортотолідином. Перед
використанням вказану суміш змішують у пропорції 1:1 з розчином
йодистого калію. Оброблені сліди одразу ж набувають синього кольору, але швидко обезбарвлюються на світлі, тому їх потрібно відразу фотографувати, а об'єкт краще зберігати в темряві. Виявлений слідможе бути також закріплений додатковою обробкою розчином, молібдата натрію.
У тих випадках, коли виявлення папілярних узорів на металевих поверхнях фізичними методами не дає позитивних результатів, можуть бути використані спеціальні розчини хімічних реактивів у дистильованій воді, які наносять на поверхню дактилоскопічним пензлем або тампоном. Так, для обробки виробів зі сплавів заліза використовують 1 - 2% розчин мідного купоросу. Час виявлення слідів - близько хвилини. Частки міді забарвлюють метал спочатку в мідно-червоний, потім у чорний колір. Ділянки поверхні, вкриті потожировою речовиною, кольору не змінюють.
Для виявлення слідів на цинкових поверхнях використовують 1 -2% розчин оцтовокислого плюмбуму. Час реакції близько 15-30 хв. Міжпапілярні проміжки і решта слідосприймаючої поверхні забарвлюються в чорний колір.
Мідні вироби можна обробляти 0,5 - 1% розчином азотнокислого срібла; в результаті виявляються сліди, міжпапілярні проміжки яких забарвлені в чорний колір.
Для обробки нікельованих поверхонь використовують 0,5% розчин хлориду нітрогену. Папілярний узор виявляється протягом декількох хвилин, міжпапілярні проміжки стають чорними.
Із інших хімічних методів можна рекомендувати як експериментальні запропоновані ще в минулому столітті розчини: азотнокислий оксид меркурію; пари 15% розчину осмієвої кислоти, підігрітої до §00 °С; розчин хлориду паладію; в присутності перекису мангану розкладають 5% розчин йодистого калію хлористоводневою кислотою 5 мл йодистого калію на краплю кислоти), в результаті одержують виділений йод, і доторкуючись тампоном із вати, проявляють сліди, ця реакція швидкоплинна і дуже чутлива; використання розчину сірнуватистокислого натрію, який використовують у вигляді 10% розчину гіпосульфіту з добавкою спирту (декілька крапель), придатний для виявлення слідів на папері.
Виявлення слідів, слабозабарвлених кров'ю
Іноді виникає необхідність підвищити контраст слабо видимих слідів рук, утворених кров'ю. У таких випадках традиційні методи результатів не дають. Для виявлення маловидимих та слабозабарвлених кров'яних слідів використовують спеціальні хімічні розчини. Рекомендується так званий бензидиновий метод. Для виявлення слідів Нотується розчин із 0,1 г бензидину в 100 мл чистого етилового спирту. Перед використанням розчин бензидину змішують з 3% перекисом гідрогену (4-5 частин розчину бензидину змішують з однією Частиною перекису гідрогену). Для виявлення слідів об'єкт обробляють пульверизатором, в крайньому випадку, пензлем або тампоном, результаті сліди забарвлюються в синій колір. Приготований розчин бензидину та перекису гідрогену слід зберігати в темряві. Другий метод - метод лейкомалахітової зелені. Готують реактив у вигляді 2% розчину зелені в ефірі, до якого додають 20 крапель оцтової кислоти. Наносять розчин тампоном, пензлем, пульверизатором. Сліди забарвлюються в зелений колір. Оскільки вони нестійкі, необхідно відразу після виявлення проводити фотографування.
Виявлення слідів на шкірі людини
У криміналістичній літературі описано декілька методів виявлення слідів папілярних узорів на шкірі живої людини або трупу. Для цього використовують магнітні порошки, які наносяться або безпосередньо на шкіру, або порошком оброблюється фотопапір, що притискувався до шкіри живої людини або трупу. Можливості виявлення слідів папілярних узорів на шкірі людини такі:
Порошок Живі особи Трупи
"Агат" до 30 хв до 52 год
"Сапфір" до 28 хв до 52 год
"Рубін" до 8 хв до 52 год
Залізо, відновлене воднем до 16 хв до 52 год
Для виявлення слідів за допомогою фотопаперу готується від-фіксований і відглянцьований контрастний фотопапір "Унібром". Потім фотопапір на 3-5 сек. притискують до ділянки шкіри на якій припускається наявність слідів рук. Папір відділяється від шкіри і його поверхня оброблюється одним із дактилоскопічних порошків. Зображення сліду буде дзеркальним.
Можна виявити сліди рук на шкірі людини використавши пари йоду. Для цього ділянка шкіри, де могли бути залишені сліди, за допомогою розпилювача оброблюється парами йоду з відстані 25-50 мм. У разі наявності слідів пальців відбувається зміна кольору шкіри (від жовтого до коричневого). Через 10-20 сек. срібну плівку товщиною 0,25 мм накладають на ділянку шкіри на 2-3 сек.Потім на плівку направляють яскраве світло до проявлення слідів. На плівці утворюється чорне зображення папілярного узору. Далі сліди фотографують звичайним способом. Цей метод дозволяє виявляти сліди декілька разів, на шкірі живої людини не пізніше двох годин, а на шкірі трупів - не пізніше двох - п'яти днів.

 
 

Цікаве

Загрузка...