WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Методи виявлення слідів рук - Реферат

Методи виявлення слідів рук - Реферат


РЕФЕРАТ
На тему:
Методи виявлення слідів рук
Сліди рук, у порівнянні з іншими слідами, найчастіше і успішно використовуються в розкритті та розслідуванні злочинів. Приблизно 40 відсотків усіх криміналістичних експертиз складають експертні дослідження таких слідів, і серед них переважна більшість - латентні сліди, виявлення яких у ряді випадків викликає труднощі.
На сьогодні є велика кількість різноманітних засобів та методів ви-явлення латентних слідів рук. Наприклад, тільки дактилоскопічних порошків нараховується більше сотні. Розібратися у великому розмаїтті засобів та методів, правильно використати в кожному конкретному випадку той або інший спосіб виявлення, допомагає їх класифікація.
Багатокомпонентність потожирової речовини створює широкі можливості для стійкого виявлення латентних (безбарвних)слідів капілярних узорів і надає багато потенційних для хімічного впливу. Крім того, субстрат потожирової речовини має деякі фізичні властивості: оптичні, властивість змочувати різноманітні поверхні, властивість абсорбції парів та інші, які можуть бути використаними в процесі візуалізації таких слідів. Тому загальнопризнаною є класифікація методів по типу взаємодії засобів виявлення з речовиною латентних слідів. Сучасні методи виявлення і фіксування латентних слідів папілярних узорів відповідно цій класифікації підрозділяють натри групи: фізичні, фізико-хімічні та хімічні.
Фізичні методи. Сутністю фізичних методів виявлення латентних слідів пальців рук є використання якоїсь об'єктивної закономірності або властивості фізичних тіл, що вивчаються в фізиці та суміжних з нею галузях наук, а саме: відбиття світла, адгезія, конденсація, гальваностегія, люмінесценція, радіоактивність та ін.
Самим простим способом виявлення слідів рук є оптичний (візу-альний) метод, який ґрунтується на відбитті світла - фізичному явищі, сутність якого складає повернення світла об'єктом в оптичне середовище при попаданні його на межу розділу з іншим оптичним середовищем. Якщо поверхня предмета ідеально гладка, то має місце дзеркальне відображення, від нерівної поверхні виникає дифузне (розсіяне) відображення. Звідси можна зробити висновок, що всяке нашарування або структурна зміна поверхні предмета порушує дзеркальність відображення в місці розташування речовини сліду або зміни структури поверхні. Від речовини сліду промені світла відбиваються розсіяно, а від решти поверхні - дзеркально, в результаті слід стає видимим.
Безбарвні сліди папілярних узорів у залежності від властивостей об'єкту, на якому вони залишені, можуть бути невидимими, маловидимими та видимими. Невидимі та маловидимі сліди пальців рук можуть бути виявлені оптичними методами без їх попередньої обробки за рахунок використання найбільш доцільних умов освітлення та спостереження. Використовують різні спеціальні прийоми освітлення.
Рефлексне освітлення. Промені світла направляють так, щоб потік, падаючи на предмет, відбивався в очі спостерігача. Поверхня буде блищати і на її фоні добре видно матовий слід. Якщо предмет прозорий, за ним потрібно розмістити темний матовий екран: темний неблискучий папір, картон або щось інше.
Тіньове освітлення. Потік променів світла скеровують вузьким пучком під гострим кутом до поверхні об'єкту. Таке спостереження краще здійснювати в темряві. Слід стає видимим за рахунок створення тіней від нашарованого субстрату потожирової речовини. Якщо нашарування дуже незначне, зменшують кут освітлення до одержання ковзаючого пучка світла; якщо предмет прозорий, використовують темний екран.
Зустрічне освітлення використовують у тому випадку, коли предмет прозорий. Джерело світла розміщують за предметом і останній розглядають на просвіт. Світло направляють (через предмет) прямо в очі спостерігача, або розміщують джерело світла трохи збоку і направляють пучок променів дещо вбік від очей спостерігача.
Іншим способом підвищення контрасту є освітлення слідів променями світла з різною довжиною хвилі. Піт та жир по-різному розсіюють світлові промені. В слідах із підвищеним вмістом поту краще розсіюються промені світла з малою довжиною хвилі. Тому такі сліди виявляють світлом із підвищеним вмістом синіх променів. Сліди з переважанням жирової компоненти для підсилення контрасту потрібно освітлювати жовтими променями, оскільки жир сильніше розсіює промені світла з більшою довжиною хвилі. Для освітлення об'єктів можна використовувати світлофільтри: синьо-блакитні, фіолетові та жовті.
Необхідний ефект усіх способів спеціального освітлення досягається правильним положенням предмету, розміщенням джерела світла, а також вибором відповідної позиції спостерігача.
Для виявлення слідів також використовують властивість різної конденсації пару на поверхні предмету, яка не має потожирової речовини (проміжки між відбитками папілярних ліній) і самої потожирової речовини. З цією метою можливо подіяти на поверхню об'єкта диханням (волога з поверхні випаровується швидше, ніж зі сліду, і він на деякий час стане видимим).
Ці способи підсилення контрасту, як правило, дозволяють знаходити сліди лише на гладких та полірованих поверхнях, і не пошкоджують їх. Виявивши таким чином сліди, потрібно їх сфотографувати і, вилучивши предмет, проводити подальшу обробку слідів у лабораторних умовах.
Слід зауважити, що сильне теплове випромінювання джерела світла висушує слід, перешкоджаючи у подальшому використання як вказаних, так й інших способів.
Але в практиці найчастіше зустрічаються випадки, коли всі вище-вказані способи не дають можливості побачити залишені на предметі сліди. Для того, щоб було можливо побачити такі сліди, розроблені методи їх виявлення - тобто перетворення невидимих слідів у видимі.
Люмінесцентні методи базуються на використанні люмінесцентних властивостей деяких з'єднань потожирової речовини. Збудження люмінесценції цих з'єднань проводиться, як правило, світлом, хоча відомі й інші способи: термічний, біологічний, потоками часток тощо. Завдяки такій дії можна досягти значного збільшення видимої люмінесценції. Такий метод вносить мінімальні зміни в досліджувані сліди рук і тому його доцільно використовувати першим. Для збудження люмінесценції використовують ультрафіолетові промені, або оптичні квантові генератори-лазери.
Ультрафіолетове опромінення об'єктів з метою виявлення латентних слідів давно використовується в криміналістиці. Спочатку його використовували разом із порошковими методами для зручності дослідження та фотографування слідів на мозаїчних поверхнях.
Пізніше було встановлено, що ультрафіолетове опромінення діє і на саму речовину сліду, і чим більше жирової компоненти в речовині сліду, тим сильніша видима люмінесценція, її інтенсивність залежить також від матеріалу слідосприймаючої поверхні. Встановлено, що найкраща люмінесценція слідів спостерігається на металевих предметах: сплаві алюмінію, латуні, бронзі, нержавіючій сталі, золоті, сріблі. Ця обставина сприяла використанню ультрафіолетових освітлювачівдля пошуку невидимих слідів папілярних

 
 

Цікаве

Загрузка...