WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Корисливі злочини, пов'язані з оберненням чужого майна на користь винного чи інших осіб - Реферат

Корисливі злочини, пов'язані з оберненням чужого майна на користь винного чи інших осіб - Реферат


Суб'єктом злочину може бути осудна особа, яка на момент його вчинення досягла 14-ти років.
Суб'єктивна сторона вимагання характеризується прямим умислом. Вимагання - це корисливий злочин. При його вчиненні винний має за мету незаконно одержати чуже майно, право на нього або дві могтися вчинення потерпілим інших дій майнового характеру.
Кваліфікованими складами вимагання є вчинення його: 1) повторно або
2) за попередньою змовою групою осіб, або
3) службовою особою з використанням свого службового становища, або
4) зпогрозою вбивства чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень або
5) з пошкодженням чи знищенням майна, або
6) вимагання, що завдало значної шкоди потерпілому (ч. 2 ст. 189),
а особливо кваліфікованими - вимагання,
7) поєднане з насильством, небезпеки ним для життя чи здоров'я особи,
8) із заподіянням майнової шкоди у великих (ч. З ст. 189) чи
9) в особливо великих розмірах
11) із заподіянням тяжкого тілесного ушкодження, або
7) вчинене організованою групою (ч. 4 ст. 189).
Вимагання, вчинене з погрозою вбивства чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, означає, що винна особа, пред'являючи майнову вимогу, висловлює погрозу позбавити життя чи завдати тяжких тілесних ушкоджень потерпілому або його близьким родичам у випадку невиконання пред'явленої вимоги.
Погроза вбивством або заподіянням тяжкого тілесного ушкодження, висловлена в процесі вимагання, повністю охоплюється ч. 2 ст. 189 і додаткової кваліфікації за ст. 129 не потребує.
Вимагання, поєднане з пошкодженням чи знищенням майна, має місце тоді, коли у зв'язку з пред'явленою вимогою робиться непридатним майно, в збереженні якого заінтересований потерпілий. Такі дії можуть бути засобом підкріплення раніше висловленої погрози або ж безпосередньо супроводжувати майнову вимогу з метою домогтися її виконання.
Поняття насильство, небезпечне для життя чи здоров'я, у складі вимагання є аналогічним поняттю такого насильства у складі розбою.
Як поєднане із заподіянням тяжкого тілесного ушкодження вимагання слід визнавати тоді, коли в процесі його вчинення потерпілому або його близьким заподіяно тілесне ушкодження, яке належить до категорії тяжких (ознаки такого ушкодження визначені у ст. 121).
Зміст інших кваліфікуючих і особливо кваліфікуючих цей злочин ознак висвітлено вище у цьому параграфі. При цьому, визначаючи значну шкоду, а також майнову шкоду у великих і особливо великих розмірах, слід виходити з того, що такою визнається як шкода, заподіяна потерпілому у зв'язку з передачею ним майна вимагачеві, так і шкода, заподіяна потерпілому чи його близьким родичам пошкодженням або знищенням майна.
Поняття службової особи визначено у примітках ст. 364.
При відмежуванні вимагання від насильницького грабежу чи розбою треба виходити з того, що при грабежі і розбої насильство або погроза його застосування спрямовані на заволодіння майном у момент їх застосування. При цьому погроза являє собою такі дії чи висловлювання, які виражають намір застосувати фізичне насильство негайно. Дії, що полягають у насильстві або в погрозі його застосування, спрямовані на одержання майна в майбутньому, а також вимогу передати майно, поєднану з погрозою застосувати насильство до потерпілого або до близьких йому осіб у майбут-ньому, слід кваліфікувати як вимагання.
Якщо погроза насильством або саме насильство були застосовані з метою заволодіння майном потерпілого в момент нападу, але у зв'язку з відсутністю у нього майна вимога про передачу останнього винною особою була перенесена на майбутнє, дії такої особи треба кваліфікувати залежно від характеру погроз чи насильства як розбій або як замах на грабіж та за відповідною частиною ст. 189 (якщо наступні дії являли собою вимагання).
Шахрайство (ст. 190).
Особливістю предмета шахрайства є те, що ним може бути як чуже майно, так і право на таке майно.
Об'єктивна сторона шахрайства полягає у заволодінні майном або придбанні права на майно шляхом обману чи зловживання довірою.
В результаті шахрайських дій потерпілий - власник, володілець, особа, у віданні або під охороною якої перебуває майно, добровільно передає майно або право на майно винній особі.
Безпосередня участь потерпілого у передачі майнових благ і добровільність його дій є обов'язковими ознаками шахрайства, які відрізняють його від викрадення майна та інших злочинів проти власності.
За ознакою безпосередньої участі потерпілого у процесі незаконного вилучення майна шахрайство схоже з вимаганням, яке також передбачає передачу майна чи права на нього винній особі самим потерпілим. Однак, якщо при вимаганні потерпілий робить це вимушено, то при шахрайстві потерпілий переконаний у тому що він розпоряджається майном за власною волею, у своїх інтересах або принаймні не на шкоду цим інтересам.
Така його переконаність є результатом впливу на нього шахрая, а саме: введенням потерпілого в оману щодо правомірності передачі винному майна чи надання йому права на майно.
Добровільність при шахрайстві має уявний характер, оскільки вона обумовлена обманом. Якщо потерпілий у зв'язку з віком, фізичними чи психічними вадами або іншими обставинами не міг правильно оцінити й зрозуміти зміст, характер і значення своїх дій або керувати ними, передачу ним майна чи права на нього не можна вважати добровільною. Тому таке
Способами вчинення шахрайства є:
1) обман;
2) зловживання довірою.
Обман як спосіб шахрайського заволодіння чужим майном для придбання права на таке майно полягає у повідомленні потерпілому неправдивих відомостей або приховування певних відомостей повідомлення яких мало б суттєве значення для поведінки потерпілого, з метою введення в оману потерпілого. Таким чином, обман

 
 

Цікаве

Загрузка...