WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Злочини проти порядку приватизації - Реферат

Злочини проти порядку приватизації - Реферат

паперів - це їх відчуження будь-яким сплатним чи безоплатним способом, за винятком продажу (наприклад, передача у борг або у рахунок погашення боргу, дарування), використання як засобу застави або платежу, а так само передача іншій особі для використання у процесі приватизації. Використання приватизаційних паперів здійснюється шляхом їх обміну на паї, акції, інші документи, що встановлюють та засвідчують право власності на частку державного майна відповідно до номіналу приватизаційного папера з обов'язковим відображенням змісту обмінної операції як на самому приватизаційному папері, так і в супутніх документах. Оскільки за законом приватизаційні папери вільному обігу не підлягають (ч. 1 ст. 5 згаданого вище Закону), їх купівля, продаж та передача іншим особам є незаконними й утворюють склад злочину, передбачений ст. 234. Під розміщенням приватизаційних паперів потрібно розуміти діяльність посередника, який обмінює приватизаційні папери інших осіб на паї та акціїпідприємств, не маючи при цьому виданої ФДМУ ліцензії на такий вид господарської діяльності. Інші операції з приватизаційними документами без належного дозволу - це, наприклад, незаконне проведення представницької діяльності з приватизаційними паперами.
Викрадення приватизаційних паперів (ч. З ст. 234) означає заволодіння ними шляхом крадіжки, грабежу або розбою. Протиправне заволодіння приватизаційними паперами шляхом вимагання, шахрайства, привласнення або зловживання службовою особою своїм службовим становищем, залежно від обставин, треба кваліфікувати за ст. 357 або як відповідний злочин проти власності (статті 189, 190, 191 КК).
Суб'єктом злочину є особа, яка не є власником приватизаційних паперів.
Суб'єктивна сторона розглядуваного злочину характеризується прямим умислом.
Кваліфікуючими ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 234, є:
1) повторність; 2) вчинення злочину особою, раніше судимою за один із злочинів, передбачений ст. 233 або ст. 235; 3) вчинення злочину організованою групою; 4) з використанням службового становища.
Недотримання особою обов'язкових умов щодо приватизації державного, комунального майна або підприємств та їх подальшого використання (ст. 235 КК). Предметом злочину є документи, необхідні для приватизації державного або колективного майна, у т. ч. декларації щодо походження коштів, за рахунок яких воно приватизується.
Об'єктивна сторона аналізованого складу злочину виражається у двох формах: 1) подання неправдивих відомостей у декларації щодо походження коштів, за які приватизується державне, комунальне майно чи підприємство, або в інших документах, необхідних для приватизації; 2) недотримання вимог щодо подальшого використання приватизованого об'єкта та інших обов'язкових умов щодо приватизації, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України.
Подання неправдивих відомостей у документах, необхідних для приватизації державного, комунального майна або підприємства, означає, що винна особа направляє відповідному адресатові повністю або частково сфальсифіковані документи.
Порушення зобов'язань, які покладаються на покупців державного чи комунального майна та осіб, які придбавають об'єкти приватизації протягом терміну дії цих зобов'язань, потрібно визнавати недотриманням вимог щодо подальшого використання приватизованого об'єкта та інших умов щодо приватизації, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, і кваліфікувати за ст. 235 КК. Зокрема, аналізований склад злочину утворюють такі діяння: порушення визначених договором купівлі-продажу строків, форми і розмірів внесення інвестицій; порушення терміну сплати за об'єкт приватизації, придбаний шляхом викупу на аукціоні або за конкурсом; недотримання зобов'язання щодо збереження профілю діяльності приватизованого об'єкта або
кількості робочих місць; зміна номенклатури та обсягу виробництва продукції.
Для притягнення до відповідальності за ст. 235 треба встановити, що в особи була об'єктивна можливість виконати передбачені договором зобов'язання.
Злочин вважається закінченим з моменту: 1) подання відповідних перекручених документів належним адресатам - органу приватизації, тендерній комісії, комісії з приватизації об'єкта тощо;
2) фактичного невиконання встановлених нормативно-правовими актами умов щодо приватизації майна. На кваліфікацію як закінченого злочину не впливає: 1) розірвання договору купівлі-продажу у судовому порядку і 2) був чи ні об'єкт приватизації реприватизований.
Ознаки суб'єкта та суб'єктивної сторони цього злочину в цілому збігаються з відповідними характеристиками злочину, описаного у ст. 233. Варто однак уточнити, що у даному разі з числа виконавців виключаються працівники органів приватизації. Натомість за ст. 235 до відповідальності можуть притягуватися службові особи підприємств, створених на базі приватизованого майна.
Література.
1. Вартилецька І.А., Плутагир В.С. Кримінальне право України.альбом схем: навч. посібник / За заг. ред. В.Я. Горбачовського.- К.: Атіка, 2003.- 208с.
2. Коржанський М. Й. Кримінальне право і законодавство України: Частина Загальна: Курс лекцій. - К.: Атіка, 2001. - 432 с.
3. Коржанський М. Й. Кримінальне право і законодавство України: Частина Особлива: Курс лекцій. - К.: Атіка, 2001. - 544 с.
4. Кримінальне право України. Загальна частина: Підручник. (Ю. В. Александров, В. І. Антипов, М.В. Володько та ін.) Вид. 3-тє, переробл. та допов./ За заг. ред. М. І. Мельника, В.А. Клименка.- К.: Юридична думка, 2004.- 352 с.
5. Кримінальне право України. Особлива частина: Підручник. (Ю. В. Александров, В. І. Антипов, М.В. Володько та ін.) Вид. 3-тє, переробл. та допов./ За заг. ред. М. І. Мельника, В.А. Клименка.- К.: Юридична думка, 2004.- 656 с.
6. Кримінальне право України: Загальна частина: Підручник для студ. юрид. спец. вищ. закладів освіти / За ред. М. І. Бажанова, В. В. Сташиса, В. Я. Тація. - Київ-Харків: Юрінком Ін-тер-Право, 2001. - 416 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...