WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Злочини, що ставлять у небезпеку життя та здоров'я особи - Реферат

Злочини, що ставлять у небезпеку життя та здоров'я особи - Реферат

вилучення крові.
Суб'єкт злочину - загальний.
Суб'єктивна сторона характеризується прямим умислом і спеціальною метою - використання незаконно вилученої крові та ; її компонентів - для лікування, виготовлення лікарських препаратів або використання у наукових дослідженнях.
Кваліфікуючими ознаками злочину (ч. 2 ст. 144) є вчинення його щодо неповнолітнього або особи, яка перебувала в безпорадному стані чи в матеріальній залежності від винного, а особливо кваліфікуючими (ч. З ст. 144) - вчинення за попередньою змовою групою осіб або з метою продажу вилученої у людини крові.
Вилучення крові з метою заподіяння тілесних ушкоджень або спричинення смерті потерпілого кваліфікується відповідно за статтями 115, 125, 122, 121. Нанесення тілесних ушкоджень або заподіяння смерті в процесі вилучення крові має розглядатися як насильницьке донорство і як умисне або необережне вбивство чи тілесне ушкодження. Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо передачі людини з метою насильницького донорства кваліфікується за ч. З ст. 149 і відповідною частиною ст. 144.
Незаконне розголошення лікарської таємниці (ст. 145). Медичні працівники та інші особи, яким у зв'язку з виконанням професійних обов'язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну і сімейну сторони життя громадянина, не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законодавчимиактами випадків.
Об'єктивна сторона цього злочину полягає у: а) розголошенні лікарської таємниці; б) спричиненні діянням тяжких наслідків;
в) наявності причинового зв'язку між зазначеними діянням і наслідком.
Розголошення лікарської таємниці полягає у доведенні у будь-який спосіб хоча б до однієї особи, яка не повинна бути ознайомлена з нею, вказаної конфіденційної інформації.
Тяжкі наслідки такого розголошення можуть полягати у самогубстві потерпілої особи, її захворюванні на психічну або іншу тяжку хворобу тощо.
Злочин вважається закінченим з моменту настання тяжких Наслідків.
Суб'єкт злочину - спеціальний. Ним є особа, якій лікарська таємниця стала відома у зв'язку з виконанням професійних чи службових обов'язків (лікар, медсестра, керівник лікарського закладу, нотаріус, слідчий тощо).
Суб'єктивна сторона злочину характеризується умисним ставленням до розголошення і необережним - до наслідків. При умисному ставленні до наслідків (самогубство, психічне або інше захворювання) вчинене має кваліфікуватися за сукупністю злочинів. Кримінально-правова норма, передбачена ст. 132, є спеціальною щодо норми, передбаченої ст. 145.
Інші злочини, що ставлять у небезпеку життя та здоров'я особи
Незаконне проведення аборту (ст. 134). Операція штучного переривання вагітності може бути проведена за бажанням жінки в акредитованих закладах охорони здоров'я при вагітності строком не більш як 12 тижнів. Аборт при вагітності жінки від 12 до 28 тижнів за соціальними і медичними показниками може бути зроблений в окремих, передбачених законодавством, випадках.
Проводити операцію аборту можуть тільки лікарі акушери-гінекологи.
З об'єктивної сторони злочин полягає у: 1) проведенні аборту особою, яка не має спеціальної медичної освіти (ч. 1 ст. 134); 2) незаконному проведенні аборту, якщо воно спричинило: а) тривалий розлад здоров'я; б) безплідність; в) смерть потерпілої (ч. 2 ст. 134).
Проведення аборту - це протиправне штучне переривання вагітності жінки за наявності її згоди на проведення операції.
Проведення аборту особою, яка не має спеціальної медичної а освіти (не лікарем акушером-гінекологом), завжди буде незаконним. Незаконним буде і аборт, проведений лікарем акушером-гінекологом за наявності медичних протипоказань, не у акредитованому для цього закладі, з використанням заборонених засобів,
І при відсутності соціальних і медичних показань для аборту, коли вагітність становить більш як 12 тижнів. Тривалим слід вважати розлад здоров'я строком понад 3 тижні (більш як 21 день).
Безплідність - це нездатність особи жіночої статі до запліднення, виношування плоду та розродження (пологів).
Злочин, передбачений ч. 1 ст. 134, вважається закінченим з моменту фактичного переривання вагітності, а злочин, передбачений у ч. 2 ст. 134,- з моменту настання зазначених у ній наслідків.
Суб'єктом злочину, передбаченого ч. 1 ст. 134, є особа, яка досягла 16 річного віку і не має спеціальної освіти, будь-яка особа, крім лікаря акушера-гінеколога. Суб'єктом злочину, передбаченого ч. 2 ст. 134, крім осіб, які не мають спеціальної медичної освіти,
можуть бути й особи, які таку освіту мають. Суб'єктивна сторона характеризується умисним ставленням ' до діяння і необережністю до наслідків (ч. 2 ст. 134).
За наявності непрямого умислу на настання наслідків вчинене слід кваліфікувати за ч. 2 ст. 134 та відповідно статтею КК, що передбачає відповідальність за заподіяння шкоди життю чи здоров'ю особи (статті 115, 121, 122).
Залишення в небезпеці (ст. 135). З об'єктивної сторони злочин полягає у бездіяльності суб'єкта - залишенні без допомоги особи, яка перебуває в небезпечному для життя стані і позбавлена можливості вжити заходів до самозбереження через малолітство, старість, хворобу або внаслідок іншого безпорадного стану. При цьому такі дії є кримінальне караними лише за умови, що той, хто залишив без допомоги, зобов'язаний був піклуватися про цю особу і мав змогу надати їй допомогу, а також у разі, коли він сам поставив потерпілого в небезпечний для життя стан.
Обов'язок піклування про іншу особу може випливати із закону або іншого нормативного акта (так, згідно з ч. З ст. 150 СК, батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток), з договору (наприклад, договору довічного утримання (догляду) - глава 57 ЦК).
Поставлення суб'єктом потерпілого в небезпечний для життя стан може само по собі мати як злочинний характер (наприклад, спихання жартома в річку людини, яка, як виявилося, не вміє плавати), так і незлочинний (наприклад, завдання фізичної шкоди потерпілому в результаті наїзду на нього автомобілем, за відсутності вини у діях водія).
Перебування потерпілого в небезпечному для життя стані означає, що йому реально загрожує настання смерті. І сам він позбавлений можливості вжити заходів до самозбереження через малолітство, старість, хворобу або внаслідок іншого безпорадного стану (наприклад, стан сп'яніння).
Відповідальність за ст. 135 настає, коли суб'єкт мав змогу надати

 
 

Цікаве

Загрузка...