WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правове регулювання оплати праці - Реферат

Правове регулювання оплати праці - Реферат

праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додатковою заробітною платою є винагорода за працю понад встановлені норми, трудові успіхи і винахідливість та особливі умови праці
Основою державного регулювання заробітної плати є тарифна система. За її допомогою встановлюється можливість оцінити працю кожного працівника, співставити, порівняти конкретні види праці та встановити пропорції в їх оплаті. Тарифною системою є встановлена в централізованому порядку сукупність правових норм оплати праці з урахуванням їх складності, змісту, умов, суспільної значущості галузі народного господарства і природно-кліматичних умов. Правове значення тарифної системи визначається тим, що вона регламентує порядок обліку якості праці і відображення її в заробітній платі. До тарифної системи включаються: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники).
Співвідношення між кількісними і якісними показниками праці, або мірою праці, і винагородою, створює систему оплати праці. Оскільки є дві міри праці: кількість виготовленої продукції і час, витрачений на виконання певної роботи, існують дві системи заробітної плати. Коли мірою праці виступає кількість виготовленої продукції, винагороду за цю працю прийнято називати відрядною системою заробітної плати. Коли ж мірою праці є витрачений пра-цівником час, ця система оплати називається почасовою.Переважною системою оплати праці є відрядна системазаробітної плати.
Заробітна плата працюючим громадянам України виплачується в національній валюті - гривнях. Виплата заробітної плати у формі боргових зобов'язань, розписок чи якихось інших форм зобов'язань власника забороняється. Разом з тим заробітна плата може виплачуватись банківськими чеками, які працівник у будь-який час може обміняти в установах банку на грошові асигнації. Крім того, як виняток, колективним договором може бути передбачено часткову виплату заробітної плати натурою за цінами не нижче собівартості в тих галузях або за тими професіями, де така еквівалентна оплата за вартістю оплати праці у грошовому виразі є звичною або бажаною для пра-цівників.
Заробітна плата працівникам має виплачуватись регулярно в робочі дні, що визначені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцять календарних днів. Колективним договором можуть встановлюватись різні дні для виплати заробітної плати.
При нарахуванні заробітної плати працівникам може застосовуватись авансовий і безавансовий порядок розрахунків за першу половину місяця. При видачі авансу остаточний розрахунок провадиться при виплаті заробітної плати за другу половину місяця тощо. Для забезпечення купівельної спроможності громадян законом передбачено проведення індексації заробітньої плати та виплати компенсації за затримку у виплаті заробітньої плати.
На думку автора, важелем зростання заробітньої плати в України може стати запровадження політики так званої солідарної заробітньої плати. Суть її полягає у встановленні в Генеральній угоді та галузевих угодах умов, які б гарантували отримання рівної заробітньої плати за однакову працю працівниками, що мають однакову кваліфікацію і виконують аналогічну роботу незалежно від форми господарської діяльності підприємства. При цьому рівень та темпи зростання зарплати мають визначаися, виходячи із можливостей середніх за рентабельністю підприємств. Одночасно необхідно задіяти механізми банкрутсва до тих підприємств, що незабезпечують визначеного рівня заробітньої плати.
Таким чином, які б норми, що регулюють оплату праці працівників їх соціальний захист не приймалися, без радикальних економічних реформ вони й надалі носитимуть декларативний характер тощо.
Література
Венедиктов В. Трудовое право Украины. - Харьков: Консум, 1998.
Гаєвський І. Трудове законодавство- основні контури // Праця і зарплата. - 1992. - № 5.
Гетьманцева Н. Співвідношення централізованого і локального методів правового регулювання оплати праці // Право України. - 1997. № 12. - С. 60-70.
Гудков А. Мотивация труда в современных условиях // Человек и труд. - 1995. - № 5. - С. 26-29.
Заробітна плата: структура виплат на оплату праці; середня заробітня плата; збори, внески, нарахування; індексація грошових доходів населення; прибутковий податок з громадян. - К: Компас, 1998.
КЗпП України з постатейними матеріалами. - К.: ЮрІнком, 1997.
Кодекс Законів про працю України. Закон України "Про оплату праці". Порядок обчислення середньої заробітньої плати; Закон України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). Науковий коментар. - Ужгород: ІВА, 1998.
Колот А. Зарубіжний досвід матеріального стимулювання персоналу // Україна: аспекти праці. - 1998. - № 1. - С. 16-21.
Лобатюк В. Реформа оплати праці в Україні. Недоліки і помилки // Праця і зарплата. - 1994. - № 9.
Мурашко М. І. Довідник. Практичні питання реалізації положень законодавства та номативних актів, що пов'язані з трудовим законодавством. - К.: Компас, 1995.
Осовий Г. Тарифні ставки та оклади у виробничій сфері // Праця і зарплата. - 1994. - № 15.
Положення про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітньої плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати: Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 р. № 1427// Людина і праця: Інформаційний бюлетень Міністерства праці та соціальної політики України. - 1998. - № 1.
Про затвердження порядку обчислення середньої заробітньої плати. Постанова Кабінету міністрів України від 8.02.1995 №100 // Заробітна плата: структура виплат на оплату праці; середня заробітня плата; збори, внески, нарахування; індексація грошових доходів населення; прибутковий податок з громадян. - К: Компас, 1998.
Прокопенко В.І. Трудове право України. - Х.: Консум, 1998.
Солдатенко М., Колот А. Політика заробітньої плати: потреби часу // Урядовий кур'єр. - 1998. - 12 листопада.
Товстенко О., Ломанов І. Мінімальна заробітня плата: функціональна роль і методологічні основи її застосування // Праця і зарплата. - 1997. - № 23.
Трудове право України. - К.: ЮрІнком Інтер, 1999.
Шувалова Н. Порядок начисления и выплаты ежемесячных компенсационных выплат. // Хозяйство и право. - 1995. - № 1.
Відповідальність за порушення законодавства про оплату праці, передбачена в ст. 36 Закону України Про оплату праці // Профспілкова газета. - 1996. - 19 червня.
Правове регулювання трудових відносин про оплату праці // Юридичний вісник України . - 1999. - № 4. - С. 1-22.

 
 

Цікаве

Загрузка...